27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

Dziecko jest jeszcze maleńkie, ale jego wygląd za bardzo się już nie zmieni, w 27 tygodniu wygląda tak samo jakby wyglądało, gdyby urodziło się w terminie.

Co się dzieje u dziecka?

27 tydzień ciąży jest tygodniem przejściowym pomiędzy drugim, a trzecim trymestrem ciaży.

Długość maluszka wynosi ok 37-38cm, w pozycji skulonej zaś jest to ok 24cm, natomiast waga jest bliska kilograma. Dziecko jest jeszcze maleńkie, ale jego wygląd za bardzo się już nie zmieni, w 27 tygodniu wygląda tak samo jakby wyglądało, gdyby urodziło się w terminie. Maluszek wielkościowo przypomina kalafiora, natomiast sama główka jest wielkości małej pomarańczy. Patrząc na małą twarzyczkę można zauważyć już linię brwi, a także rzęsy. Pojawiają się także włoski na głowie.

U dziecka następuje szybki przyrost masy ciała, poszczególne narządy i organy cały czas rozwijają się, a ciało powoli zaczyna nabierać tkanki tłuszczowej. Jest to okres kiedy, dziecko mocniej kopie, więcej się rusza. Potrafi być bardzo aktywne, lecz czasami również leniwe. Czas odpoczynku w brzuszku mamy waha się w granicach 15 godzin na dobę. Niektórzy naukowcy twierdzą, że maluszki mogą śnić, zapamiętując i analizując przebieg ich aktywności w danym dniu. Dlatego też warto rozmawiać do brzuszka, śpiewać czy nawet czytać krótkie bajeczki, część z tego maluch zapamięta i będzie rozpoznawać po urodzeniu. Związane jest to z pewnością z bardzo intensywnym rozwojem mózgu na tym etapie.

Kubki smakowe u dziecka są bardzo rozwinięte, dlatego uważa się, że dziecko rozpoznaje smaki i reaguje na konkretne z nich np. kopniakami lub czkawką. Maluch pije około jednego litra płynu owodniowego na dobę. Oczka maluszka są już coraz częściej otwarte. Oko jest już na tyle dobrze rozwinięte, że maluszek może rozpoznawać intensywność światła. Często światło mu przeszkadza dlatego odwraca się od niego, a nawet zakrywa oczy. Dziecko też bardzo dobrze słyszy. Maluch potrafi się również uśmiechać.

Gdyby dziecko urodziło się na tym etapie ciąży miałoby ok 80% szans na przeżycie. To bardzo dużo, jednak nie uniknęłoby problemów związanych z przedczesnym porodem.

Co się zmienia u mamy?

Przełom drugiego i trzeciego trymestru jest fajnym okresem dla przyszłej mamy. Ruchy dziecka są dobrze odczuwalne, intensywne - dziecko jest bardziej aktywne. Macica na tym etapie ciąży jest rozmiaru dyni. Pamiętaj warto mówić do brzuszka, głaskać go - uwierz, że Twoje dziecko słyszy Cię i czuje. Piersi stale powiększają się i zmieniają, sutek i brodawka coraz bardziej ciemnieją, może pojawić się w nich siara.

Kobieta może odczuwać różne dolegliwości takie jak: zgaga, wzdęcia, zaparcia, bóle i zawroty głowy, obrzęki, mogą zacząć pojawiać się hemoroidy (czyli żylaki odbytu), skurcze łydek. Dobrym sposobem na skurcze jest uniesienie palców stopy do góry i masowanie obolałych miejsc. Jedzenie pokarmów bogatych w magnez z pewnością może zmniejszyć ryzyko występowania skurczy.

Coraz częściej kobiety odczuwają zmęcznie dlatego muszą jak najwięcej odpoczywać. Do tego rosnący brzuszek z pewnością przeszkadza w znalezieniu sobie odpowiedniej pozycji do spania. Ponadto rosnąca macica zaczyna naciskać na pęcherz moczowy i podobnie jak w pierwszycm trymestrze coraz częściej kobiety odczuwają potrzebę częstszego oddawania moczu. W trzecim trymestrze tzw. skurcze przepowiadające stają się u wielu przyszłym mam codziennością.

Nadal przyszłe mamy powinny dbać o skórę, która rozciągając się powoduje swędzenie oraz powstawanie rozstępów, dlatego warto pamiętać o używaniu kremów i balsamów przeciw roozstępom.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Przeczytaj także

Ciąża w upalne dni

Ciąża w upalne dni

Lato dla kobiet w ciąży jest to często czas, kiedy pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży.

Więcej >
Szkoła rodzenia dlaczego warto?

Szkoła rodzenia dlaczego warto?

Szkoła rodzenia jest takim miejscem, w którym przyszli rodzice znajdą odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania.

Więcej >
Poród z doulą

Poród z doulą

Od pewnego czasu coraz więcej można usłyszeć o porodzie z doulą. Kim właściwie jest doula?

Więcej >