28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży

W 28 tygodniu ciąży maluszek osiąga długość ok 38-40cm mierząc od paluszków u stóp, aż do czubka głowy.

Co się dzieje u dziecka?

W 28 tygodniu ciąży maluszek osiąga długość ok 38-40cm mierząc od paluszków u stóp, aż do czubka głowy. Jego waga wynosi około 1200g (jest to mniej więcej 1/3 wagi urodzeniowej dziecka). Wielkością przypomina ono bakłażan. Długość maleńkich stópek wynosi ok.5-5,5cm.

Dziecko przygotowuje się do próby wykonania pierwszego oddechu. Płuca dziecka intensywnie rozwijają się, zaczyna się wydzielać także coraz większa ilość surfakantu - czyli substancji, która jest odpowiedzialna za zapobieganie sklejaniu się i zapadaniu płuc w czasie wydechu. Dziecko oddycha regularnie, a także regularnie ziewa. Jednak dziecko jest jeszcze zbyt małe, by mogło w pełni samodzielnie oddychać.

Skóra maluszka, pod wpływem gromadzącego się tłuszczu zaczyna się stopniowo wygładzać. Maluch rozwija zdolność polegającą na samodzielnej regulacji temperatury wewnętrznej, co pozwoli mu się przystosować do temperatury zewnętrzej, kiedy już pojawi się na świecie. Wraz z płynem owodniowym dziecko otrzymuje różne substancje aromatyczne z pokarmu wraz z hormonami wydzielanymi przez mamę, które są jego częścią.

Nadal rozwija się mózg, staje się on coraz bardziej pofałdowany, tworzą się zakręty i bruzdy mózgowe. Można już wyróżnić 6 warstw kory mózgowej. Włókna nerwowe ulegają procesowi mielinizacji. Mielinizaja to proces, który prowadzi do tworzenia osłonki mielinowej (tłuszczowej) wokół włókien nerwowych znajdujących się w rdzeniu kręgowym i mózgu.

Dziecko nabiera masy i tkanki tłuszczowej. Meszek płodowy zaczyna zanikać. Na twarzy wyraźnie widoczne są rzęsy i brwi. Dziecko reaguje na głosy z zewnątrz, zwłaszcza na głos mamy. Jej głos potrafi na tym etapie uspokoić maleństwo i obnizyć tętno dziecka. Odruchy wrodzone takie jak ssanie, poszukiwanie jedzenia, odruch chwytny już są widoczne i coraz bardziej się rozwijają. Maluch zaczyna coraz lepiej słyszeć i widzieć.

Dziewczynki mają już w pełni rozwinięte narządy rozrodcze, u chłopców jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej do moszny (część chłopców rodzi się jednak z jąderkami w jamie brzusznej).

Co się zmienia u mamy?

W 28 tygodniu ciąży kobieta coraz mocniej odczuwa ruchy dziecka. Skurcze Braxtona-Hicksa nadal występują, są coraz częstsze. Dzięki tym skurczom macica szykuje się do porodu. Jeśli skurcze zbyt mocno się nasilają, może to oznaczać, że zbytnio się przemęczasz. Jeśli jednak odczynek nie pomaga i skurcze nadal są nalinowe wówczas warto skonsultować to z lekarzem.

Brzuszek mamy z dnia na dzień się powiększa. Mów dużo do brzuszka, gdyż dziecko zapamiętuje Twój głos, mowę, akcent. Twój głos działa na dziecko kojąco i uspokaja je.

U wielu kobiet w trzecim trymestrze ciąży zaczyna się pojawiać instynkt wicia gniazda. Wiele mam zaczyna już na poważnie rozglądać się za łóżeczkiem, wózkiem, zaczyna kupować ubranka i inne potrzebne maluszkowi rzeczy.

Warto pamiętać o badaniach kontrolnych, zwłaszcza morfologii i badaniu moczu. Dobrze wybrać się do dentysty w celu sprawdzenia stanu zębów, gdyż w ciąży często się psują, a ponadto często u przyszłych mam występują krwawienia z dziąseł. Jeżeli do tej pory kobieta nie miałą wykonanego testu tolerancji glukozy należy go jak najszybciej wykonać. Pozwala on wykluczyć bądź potwierdzić ewentualne występowanie cukrzycy ciążowej.

Macica sięga mniej więcej 7cm powyżej Twojej lini pępka. Na tym etapie ciąży kobiety średnio przybierają na wadze między 8-11kg. Mniej więcej od 28 tygodnia ciąży warto zacząć liczyć ruchy dziecka. Najlepiej robić to dwa razy dziennie. Należy położyć się na lewym boku i w ciągu godziny liczyć ruchy maluszka, te mocne kopniaki, ale i też te delikatne muśnięcia. Powinno ich być minimum 10 w ciągu godziny. Jeśli jest ich mnie to nie należy się denerwować tylko zjeść coś słodkiego co podniesie poziom glukozy , a zarazem pobudzi maluszka do większej aktywności.

Coraz częstsze dolegliwości na tym etapie ciąży to bóle pleców (związane są one z tym, że powiększający się brzuch mocno obciąża kręgosłup), ponadto oddech kobiety ulega spłyceniu, dokuczają także zgaga czy wzdęcia. Stopniowo mogą również powiększać się obrzęki nóg i dłoni.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >