31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży

Maluch jest wielkości ok 44-45cm i ma wagę 1,5-1,6kg.

Jak rozwija się dziecko?

Maluch jest wielkości ok 44-45cm i ma wagę 1,5-1,6kg. Na tym etapie widać między dziećmi spore różnice, można oszacować czy maluch po porodzie będzie drobiejszy czy wręcz odwrotnie.

Dziecko nieustannie rośnie. Maluszek pijąc płyn owodniowy dostarcza do swojego organizmu ok 40 kcal dziennie. Kształtuje się także temperament dziecka, jeśli jest teraz spokojne, to po porodzie też raczej takie będzie, jeśli jednak jest typem wiercipięty, może być w przyszłości bardzo żywotne.

Pęcherzyki płucne nadal intensywnie rozwijają się, by za ok 3-4 tygodnie dziecko mogło samo oddychać. Gdyby nastąpił teraz przedwczesny poród dziecko dostałoby sterydy,które przyspieszyłyby rozwój pęcherzyków płucnych i przygotowały maleństwo do samodzielnego procesu oddychania.

Większość maluchów jest już ustawiona główką w dół, ale nie wszystkie oczywiście. Dziecko rozwija „odruch szukania”, potrafi wsadzić kciuk do buźki i ssać go. Odruch ten przyda się po porodzie w celu szukania piersi mamy. Maluch coraz mniej się wierci, gdyż ma coraz mniej miejsca w brzuszku, natomiast jego kopnięcia mogą być naprawdę mocne, a nawet bolesne. Wszystkie zmysły dziecka są już w pełni wykształcone.

Co odczuwa mama?

Wiele kobiet ma huśtawki nastroju, raz płaczą i wpadają w stany depresyjne, raz się śmieją i mają nadmiar energii. Dolegliwości odczuwalne przez kobietę są podobne jak w 30 tygodniu ciąży czyli: zgaga, obrzęki, bóle pleców, skurcze Braxtona-Hicksa. Częstotliwość wizyt w toalecie wzrasta, gdyż rosnący brzuszek ucika coraz mocniej na pęcherz moczowy.

Piersi również mocno rosną. Jeśli wycieki z piersi stają się bardziej intensywne warto skorzystać z wkładek laktacyjnych. Kobieta powinna powoli zacząć się przygotowywać do porodu, może również rozpocząć pakowanie torby z niezbędnymi rzeczami, którą zabierze ze sobą do szpitala.

Macica jest już na tyle duża, że uciska na wiele narządów wewnętrzych, dlatego też możesz mieć problemy z jedzieniem. Pamietaj - lepiej jeść mniej, a częściej, można wtedy uniknąć nieprzyjemniej zgagi.

Mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem, których przyczyną są zmiany hormonalne, zwiększenie objętości krwi w krwiobiegu. Problemy te powinny ustąpić po porodzie. Gdyby jednak wystąpiły mroczki przed oczami lub inne niepokojące objawy, warto skonsultować to z lekarzem. Obrzęk stawów i ucisk nerwów w dłoniach może być przyczyną tzw.zespołu cieśni nadgarstka. Powoduje on mrowienia palców, trudności z ich poruszaniem, osłabia chwytność dłoni. Te objawy również powinny zniknąć po porodzie.

Niepokojące objawy

  • niedokrwistość - najczęściej występuje właśnie w 3 trymestrze ciąży, dlatego nie należy zapominać o wykonywaniu morfologii
  • upławy z pochwy - każde niepokojące upławy należy skonsultować z ginekologiem

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >