32 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży

Maluch nadal się rozwija, doskonali swoje narządy. Układ kostny jest już praktycznie rozwinięty.

Co nowego u maluszka?

Maluszek jest coraz dłuższy i ma ok 45-47cm. Jego masa również wzrasta do ok 1,6-1,8kg.

Maluch nadal się rozwija, doskonali swoje narządy. Układ kostny jest już praktycznie rozwinięty. Paznokcie są już na rączkach i nóżkach, ale są jeszcze bardzo cienkie i delikatne, zresztą po porodzie nadal będą miękkie. Większość maluchów jest ustawiona główką w dół, czyli przygotowana do porodu naturalnego.

Nadnercza są sporych rozmiarów i produkują teraz znaczne ilości hormonów sterydowych. Kortyzol, który odpowiedzialny jest za indukcję porodu, a także rozwój innych narządów jest produkowany w nadnerczach w bardzo dużych ilościach. Tkanka tłuszczowa gromadząca się pod skórą malucha sprawia, że skóra dziecka nie jest już przezroczysta. Mózg nadal się rozwija. Dziecko potrafi się uśmiechnąć, wystawić język czy skrzywić minkę.

Maluszek ćwiczy oddychanie, ssanie, połykanie, porusza rączkami i nóżkami - te wszystkie umiejętności przydadzą mu się od razu po przyjściu na świat. Grubość pępowiny osiąga ok 1 cm. Prawdopodobnie dziecko urodzone w 32 tygodniu mogłoby samo oddychać.

Jak się czuje mama?

Warto zadbać o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, zawierającą dużo błonnika i witamin.

Kopniaki malucha mogą być bolesne, ale dziecko jest już na tyle duże, że może nie mieć zbyt dużo miejsca na obracanie się. Od początku ciąży pojemność macicy wzrosła ok 500 razy, a macica wypełnia praktycznie całą jamę brzuszną. Macica mocno naciska także na pęcherz moczowy, dlatego toaleta staje się najczęściej odwiedzanym przez kobiety miejscem. Mimo ciągłego uczucia pełnego pęcherza nie należy jednak ograniczać ilości spożywanych płynów.

Piersi produkują siarę, u niektórych kobiet możliwe są wycieki siary, a u niektórych nie.

Wiele kobiet odczuwa wzmożony apetyt. Niestety ucisk macicy na żołądek może być przyczyną częstszego pojawiania się zgagi.

Częstsze bóle kręgosłupa są normalne na tym etapie, w końcu coraz większy brzuszek mocno obciąża kręgosłup. Nie warto się garbić, bo to tylko pogłębia bóle pleców. Dlatego też warto częściej odpoczywać, można podłożyć sobie poduszkę w kształcie rogala, żeby było wygodniej. Wskazane są także delikatne zajęcia np. joga dla ciężarnych czy też basen.

Zwiększenie objętości krwi w organizmie kobiety może być przyczyną kołatania serca. Jest to normalny objaw. Jednak jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości takie jak duszności czy kłucie w klatce piersiowej to koniecznie należy skonsultować to z lekarzem.

Na tym etapie może wystąpić u kobiet cholestaza. Do jej objawów należą nasilające się swędzienie skóry (najczęściej stóp i dłoni), czasem jej zażółcenie, a także powiększenie wątroby. Cholestaza powstaje na skutek zastoju żółci w wątrobie i zaburzeń w jej funkcjonowaniu. Jednak cholestaza występuje bardzo rzadko.

Warto pomyśleć o wykonywaniu ćwiczeń Kegla, które polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu tych mięśni u kobiety, które kontrolują oddawanie moczu.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >