33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży

Maluch jest mniej więcej wielkości ananasa. Jego waga to ok 2kg, natomiast długość ciała jest porównywalna do tej w 32 tygodniu ciąży.

Jakie zmiany u dziecka?

Maluch jest mniej więcej wielkości ananasa. Jego waga to ok 2kg, natomiast długość ciała jest porównywalna do tej w 32 tygodniu ciąży. Dziecko teraz wolniej rośnie, lecz szybciej przybiera na wadze.

Dziecko wdycha oraz wydycha intensywnie wody płodowe, przygotowując się tym sposobem do samodzielnego oddychania po porodzie. Twarz się zaokrągla, a nosek maluszka jest już w pełni rozwinięty. Posiada on jednak zadarty czubek po to, by ułatwić maluchowi oddychanie, kiedy będzie pił mleczko z piersi mamy. Kości dziecka są już twarde, oprócz kości czaszki, które muszą być elastyczne, żeby przecisnąć się podczas porodu przez kanał rodny mamy. Często główka dziecka jest nieco spłaszczona po porodzie, jednak w ciągu kilku tygodni odzyska ona swój docelowy kształt.

Dynamiczny rozwój mózgu sprawia, że obwód głowy maluszka wzrósł o ok 1,2-1,3cm w ciągu tego tygodnia ciąży. Intensywnie rozwijają się struktury, które są odpowiedzialne za przetwarzanie wrażeń zmysłowych. Zmysły maleństwa są już dobrze rozwinięte, słyszy ono tętno matki, widzi otaczający je świat, czuje smak płynu owodniowego, który pije; czuje także kciuk, który ssie. Obszary kory mózgowej odpowiedzialnej za rozumienie znaczenia dźwięków czy też odbiór wrażeń wizualnych również mocno się rozwijają. Rozwija się także i doskonali tzw. ośrodek Broki. Jego zadaniem jest umiejętność generowania mowy, czyli łączenia najpierw głosek w wyrazy, a następnie wyrazów w całe zdania i frazy.

Jelita dziecka zaczynają się wypełniać powoli smółką, a to wszystko następuje na skutek połykania przez malucha płynu owodniowego. Smółka jest to materiał, który zbudowany jest z cząstek pływających w płynie owodniowym, który wypiło dziecko. Jest ona koloru zielono-czarnego, jest gęsta i wydalana jest przez maluszka zaraz po urodzeniu.

Co ciekawego u mamy?

Należy dbać o zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę, gdyż zapotrzebowanie malucha na białko i tłuszcze jest duże, zwłaszcza że w kolejnych tygodniach planowo powinno ono praktycznie podwoić swoją masę. Przyrost masy u kobiety jest naturalny na tym etapie, nie należy się przed nim bronić i się go obawiać.

Dziecko mocno rośnie i wypełnia w macicy więcej miejsca niż wody płodowe. Mama może ćwiczyć uspokajanie i usypianie dziecka poprzez kołysanie miednicą, czy też bujając się w fotelu lub kołysząc na piłce gimnastycznej.

U większości przyszłych mam na brzuchu jest już mocno widoczna ciemna linia biegnąca od pępka w dół, zwana kreską czarną. Kreska ta znika w kilka tygodni po porodzie. Na skutek mocno powiększającej się macicy pępek mamy uwypukla się. Ruchy dziecka są mocno odczuwalne, ale występują rzadziej, niz to było kilka tygodni temu, dlatego warto by mama monitorowała ruchy swojego dziecka.

Dolegliwośći na tym etapie ciąży:

  • zespół cieśni nadgarstka - objawia się on bólem i obrzękiem nadgarstka, który spowodowany jest zatrzymywaniem się wody w organizmie
  • skurcze macicy czyli skurcze Braxtona-Hicksa
  • zmęczenie
  • zatwardzenia
  • bóle kręgosłupa
  • często bezsenność

Ponieważ poród zbliża się wielkimi krokami powinnaś być przygotowana na to, że może on się zacząć wcześniej. Dlatego warto powoli zabrać się za pakowanie torby do szpitala z niezbędnymi rzeczami.

Objawy przedwczesnego porodu:

  • krwawienie z dróg rodnych
  • większa ilość upławów
  • silne bóle pleców tzw. bóle krzyżowe
  • biegunka i skurcze jelit
  • częste skurcze, bolesne, podobne do miesiączkowych (jeśli częstotliwość skurczy jest większa niż 4 na godzinę należy koniecznie skonsultować to z lekarzem)
  • ucisk w biodrach, kroczu - tak jakby dziecko naciskało mocno na kanał rodny kobiety

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >