Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży

Komfort snu podczas ciąży jest zaburzony zazwyczaj podczas pierwszego i trzeciego trymetru. Przyczynia się to do powstania uczucia wyczerpania, które jest nieprzyjemne dla przyszłej mamy, ponieważ osłabia ono organizm. Zatem możemy zadać pytanie jak sobie z tym radzić? Wyjaśnienie znajduje się w poniższym artykule.

Dla przyszłej mamy doświadczanie braku snu po urodzeniu dziecka jest czymś oczywistym, ale prawdopodobnie problem bezsenności może również wystąpić w pierwszym trymestrze ciąży.

Większość kobiet ma problemy ze snem podczas ciąży. Przyszłe mamy częściej śpią podczas pierwszego trymestru, ale odczuwają duży spadek jakości snu. Okazuje się, że ciąża może sprawić, że poczucie wyczerpania będzie towarzyszyło cały dzień. Przyczynia się również do bezsenności w nocy, z którą boryka się wiele kobiet.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność oznacza trudności w zasypianiu. Kobiety mogą odczuwać bezsenność na wszystkich etapach ciąży, ale częściej występuje ona w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Mdłości, nudności, przekrwienie, czy zgaga to jedne z najczęstszych winowajców spędzających sen z powiek. Dobra wiadomość: chociaż bezsenność może być uciążliwa, nie jest szkodliwa dla dziecka.

Sama logistyka również odgrywa dużą rolę. Pod koniec ciąży wiele kobiet ma trudności z uzyskaniem wystarczającego komfortu snu. W pierwszym trymestrze ciąży brzuch kobiet zazwyczaj nie jest mocno zaokrąglony, ale pojawiają się inne problemy, które mogą uniemożliwić spokojny sen.

Co powoduje bezsenność podczas ciąży?

Najczęstsze powody spędzające sen z powiek to:

  • częste oddawanie moczu,
  • nudności lub wymioty,
  • ból pleców,
  • tkliwość piersi,
  • dyskomfort w jamie brzusznej,
  • skurcze nóg,
  • duszność,
  • zgaga.

Inne przyczyny bezsenności mogą być związane ze stresem. Obawa przed porodem bądź zachowaniem balansu między pracą a przygotowaniem do roli matki negatywnie wpływa na spokojny sen.

Oderwanie się od tych myśli może być trudne, ale należy pamiętać, że niepotrzebne zamartwianie się nie jest produktywne. Zamiast tego lepiej spróbować zapisać wszystkie swoje obawy na papierze. To da szansę na rozważenie możliwych rozwiązań. Jeśli nie ma rozwiązań lub nic nie można zrobić, warto zrobić coś odciągającego myśli od zmartwień. Pomoże to uwolnić umysł od negatywnych emocji i pozwoli na odpoczynek.

Wsparcie to jedna z najbardziej istotnych kwestii podczas ciąży, ponieważ jest to okres, gdy powiernik uczuć i zmartwień pozwoli na uspokojenie i ukojenie nerwów.

Plan snu

Jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić, aby poradzić sobie z bezsennością podczas ciąży, jest ustalenie dobrych nawyków snu. Warto zacząć od próby spania każdej nocy o tej samej porze. Rozpoczęcie rutyny od czegoś kojącego, pozwoli na wieczorny relaks.

Należy unikać oglądania telewizji co najmniej godzinę przed snem. Niebieskie światło z telewizora, telefonu komórkowego lub tabletu może mieć wpływ na rytm dobowy organizmu . Zamiast tego warto przeczytać książkę.

Kąpiel w kojącym cieple może również powodować senność. Należy uważać, aby temperatura nie była zbyt wysoka - może to być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, gdy dziecko rozwija się najbardziej dynamicznie. W przypadku korzystania z basenu należy pamiętać, aby unikać kąpieli w jacuzzi.

Picie wody

Uzupełnianie płynów w organizmie jest bardzo ważne, ponieważ ciało jest wtedy odpowiednio nawodnione i wpływa to również na lepsze samopoczucie. Ważne, aby pić powoli, małymi porcjami przez cały dzień. Wpływa to o wiele korzystniej na organizm, gdyż wypicie jednorazowo dużej ilości wody może przeciążyć organizm, a woda w konsekwencji nie będzie wpływać efektywnie, natomiast jej nadmiar zostanie szybko wydalony.

Zdrowe odżywianie

Częste i małe posiłki pozwalają zmniejszyć ryzyko zgagi. Warto zjeść kolację około 2 godziny przed planowanym snem, aby nie iść głodnym do łóżka. Lekkie posiłki lepiej przeznaczyć na wieczór, najlepiej bogate w białko, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi przez noc. Ciepła szklanka mleka może również pomóc poczuć się sennym.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne wpływają na wydzielanie przez mózg serotoniny (tzw. hormonu zadowolenia), dotleniają organizm, regulują przepływ krwi oraz zwiększają temperaturę ciała. Pobudzenie wywołane wysiłkiem zapobiega bezsenności i uczuciu niewyspania, których główną przyczyną jest nadmierne pobudzenie w nocy.

Komfort snu

Zapewnienie wygody w sypialni może zapewnić lepszy sen. Warto wsunąć poduszkę między kolana i użyć jednej pod brzuchem, gdy się powiększy.

W przypadku problemów z tkliwością piersi, należy wybrać wygodny, dopasowany biustonosz do spania.

Warunki snu

Optymalne warunki do spania są w chłodnych, ciemnych i cichych miejscach. Warto również posiadać boczne oświetlenie w łazience, aby jasne światło nad głową nie wpływało wstrząsająco na organizm.

Idealna temperatura w sypialni powinna mieścić się w granicach 18 - 22°C. Oczywiście należy również pamiętać o wywietrzeniu pomieszczenia przed snem.

Rozpraszanie się

Często jest tak, że wieczorem myśli skupiają się wokół jednej rzeczy, która nie pozwala zasnąć. Warto wtedy wstać i zrobić coś innego, do momentu zmęczenia. Jest to bardziej skuteczne niż leżenie w łóżku i wpatrywanie się w zegar.

Grunt to relaks

Relaks przed snem znacznie poprawia jakość snu. Wyciszenie się i ukojenie nerwów umożliwiają sprawniejszą i efektywniejszą regenerację sił.

Medytacja, techniki relaksacyjne i ćwiczenia to świetne metody na odprężenie, które są często nauczane na zajęciach porodowych.

Jeśli bezsenność wpływa na zdolność do funkcjonowania, lekarz może przepisać środek uspokajający, który można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży, jednakże samodzielnie nie powinno się przyjmować żadnych suplementów.

A wy jak radzicie sobie z bezsennością? Pochwalcie się swoimi technikami.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Ciąża jest szczęśliwym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. Oczywiście wiąże się ze zmianami, co przyczynia się do powstania stresu i negatywnych emocji. W konsekwencji część kobiet cierpi na depresję ciążową, która może negatywnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

Więcej >
Jak poczuć się bezpieczniej podczas epidemii?

Jak poczuć się bezpieczniej podczas epidemii?

Epidemia koronawirusa jest trudną sytuacją dla całego kraju. Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo ze względu na dbałość o dwa życia. Pytanie brzmi: Jak poczuć się bezpiecznie w dobie epidemii? Odpowiadamy na nurtujące pytania w poniższym artykule.

Więcej >