Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to wysoki poziom cukru we krwi (glukozy), który rozwija się w czasie ciąży i zwykle zanika po porodzie. Najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, jednak może nastąpić również w pierwszym trymestrze.

Cukrzyca ciążowa pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny - hormonu, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi - aby zaspokoić dodatkowe potrzeby w czasie ciąży.

Aby jak najbardziej zniwelować problemy zdrowotne dla przyszłej mamy oraz dziecka należy zadbać o regularne wizyty u lekarza i odpowiednie stosowanie się do jego zaleceń.

Czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej

Każda kobieta może doświadczyć cukrzycy ciążowej, jednakże ryzyko jej wystąpienia zwiększa się, jeśli:

  • przyszła mama posiada nadwagę lub otyłość,
  • kobieta posiadała cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży,
  • w rodzinie występują genetyczne uwarunkowania związane z cukrzycą.

Należy poinformować lekarza prowadzącego o powyższych sytuacjach w celu zrealizowania badania przesiewowego w kierunku cukrzycy ciążowej.

Objawy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa zwykle nie powoduje żadnych objawów. Większość przypadków jest wykrywana tylko wtedy, gdy poziom cukru we krwi jest badany podczas badań przesiewowych w kierunku cukrzycy ciążowej.

U niektórych kobiet mogą wystąpić objawy, jeśli ich poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki (hiperglikemia), takie jak:

  • zwiększone pragnienie,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • suchość w ustach,
  • zmęczenie.

Niektóre z tych objawów występują często podczas ciąży i niekoniecznie są oznaką cukrzycy ciążowej. W celu potwierdzenia lub zanegowania obecności schorzenia najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Badania przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej

Podczas pierwszej wizyty przedporodowej (nazywanej również wizytą rezerwacyjną) około 8-12 tygodnia ciąży położna lub lekarz przeprowadza ankietę, w celu ustalenia, czy u ciężarnej występuje zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej.

Test przesiewowy obejmuje badanie krwi rano na czczo. Następnie przyszła mama otrzymuje glukozę. Po 2 godzinach odpoczynku pobiera się kolejną próbkę krwi, aby zobaczyć, jak organizm radzi sobie z przyjętą glukozą.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z ciążą można zmniejszyć, kontrolując poziom cukru we krwi. Poziom cukru we krwi można zmniejszyć, zmieniając dietę i wprowadzając lekkie ćwiczenia. Jeśli te zmiany nie obniżą wystarczająco poziomu cukru we krwi, należy również zażywać przepisane lekarstwa. Mogą to być tabletki lub zastrzyki z insuliny.

Planowanie przyszłych ciąż

Jeśli w poprzedniej ciąży występowała cukrzyca ciążowa to przy planowaniu kolejnej ciąży należy sprawdzić po wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy nie pojawiła się ponownie.

W przypadku, gdy na co dzień przyszła mama zmaga się z cukrzycą powinna zostać skierowana do poradni diabetologicznej przed zajściem w ciążę, aby uzyskać pomoc w zapewnieniu dobrej kontroli stanu zdrowia.

W razie pytań, każde wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem. Jeśli macie jakieś pytania zapraszamy do dyskusji!

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Monitorowanie tętna płodu w ciąży - Wypożyczenie detektora tętna płodu

Monitorowanie tętna płodu w ciąży - Wypożyczenie detektora tętna płodu

Ciąża to czas pełen emocji, wrażeń, ale też i niepokoju. Każda z nas chce mieć pewność, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na używanie detektora tętna płodu, który pozwala na monitorowanie tętna serca dziecka w domowym zaciszu.

Więcej >
Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

Więcej >