Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Drugi trymestr ciąży obejmuje okres od 14 do 26 tygodnia ciąży.

Jest to dla większości kobiet najprzyjemniejszy okres ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze, przede wszystkim mdłości, wymioty i senność. Dzięki temu kobieta nabiera więcej energii i chęci do działania, staje się bardziej promienna i radosna.

W drugim trymestrze kobieta zaczyna odczuwać pierwsze ruchy swojego dziecka. Nie można dokładnie powiedzieć, kiedy poczujesz swoje maleństwo, zależy to od tego jak jest ono ułożone, jak Ty jesteś zbudowana, od grubości tkanki tłuszczowej mamy (tkanka tłuszczowa może ograniczać odczuwanie ruchów dziecka),a także od wielu innych czynników. Najczęściej można poczuć swoje dziecko między 16-20 tygodniem ciąży, szybciej poczują ruchy dziecka kobiety, które już wiedzą czego się spodziewać.

Jak rozpoznać ruchy maleństwa?

Pierwsze ruchy dziecka nie mają nic wspólnego z kopaniem. Najczęściej odczuwalne są one jako przelewanie, bulgotanie, delikatne łaskotanie. Dopiero wraz ze wzrostem dziecka mama zaczyna odczuwać coraz to mocniejsze ruchy, spowodowane rozpychaniem się maleństwa czy kopaniem. Maluchy mają w brzuszku zupełnie inny tryb życia niż ich mamy. W ciągu dnia najczęściej są mało aktywne, gdyż poruszanie się mamy kołysze je do snu. Natomiast kiedy mama zje coś dobrego i zrobi sobie chwilę odpoczynku, wtedy dzieciaki wkraczają do akcji i dają nam popis swoich umiejętności.

Co się dzieje z maleństwem w drugim trymestrze?

W drugim trymestrze ciąży organy i narządy dziecka rozwijają i doskonalą się. Narządy wewnętrzne rosną, rozwija się układ kostny. Maluszek ma rozwinięte wszystkie narządy zmysłu, tworzą się struny głosowe, pojawia się owłosienie, ma już zawiązki zębów mlecznych i zaczynają powstawać zawiązki zębów stałych. Długość płodu oraz jego masa znacznie się zwiększają. Pod koniec drugiego trymestru długość płodu dochodzi do około 24cm (długość ciemieniowo-siedzeniowa), a przy wyprostowanych nóżkach nawet do 33-34cm. Waga malucha oscyluje w granicach 900 - 1000g.

Co się dzieje z ciałem kobiety w drugim trymestrze ciąży?

Serce kobiety w drugim trymestrze przepompowuje więcej krwi na minutę. Powoduje to zwiększenie objętości osocza, która odpowiada za powstawanie fizjologicznej niedokrwistości. Macica coraz bardziej się powiększa powodując przesunięcie narządów jamy brzusznej do góry. Ucisk na żołądek i jelita jest z pewnością główną przyczyną powstawania zgagi. Dół macicy natomiast napiera na układ moczowy, dlatego odczuwamy wzmożoną potrzebę oddawania moczu. Należy pamiętać, aby nie wstrzymywać moczu, ponieważ może to prowadzić do infekcji dróg moczowych. Mniej więcej w połowie ciąży zaczynają pojawiać się przebarwienia skóry, ciemnieją brodawki, pojawia się na brzuchu pionowa kreska zwana kresą czarną. Mogą się zacząć pojawiać również rozstępy, dlatego warto smarować narażone na rozstępy części ciała (piersi, brzuch, uda, pośladki) kremami. W drugim trymestrze ciąży brzuszek coraz bardziej zaczyna się powiększać. Powoduje to, że kręgosłup kobiety zaczyna odczuwać coraz większe obciążenie. Pod koniec tego trymestru mogą się również pojawić obrzęki nóg i rąk, dlatego wiele kobiet rezygnuje z noszenia pierścionków, ze względu na puchnące palce.

Badania w drugim trymestrze

  • badanie moczu raz na miesiąc (pozwala szybko wychwycić ewentualną infekcję dróg moczowych)
  • morfologia
  • test obciążenia glukozy (wykonywany między 24-28 tygodniem ciąży) - test ten pozwala wykluczyć ewentualną cukrzycę ciążową
  • USG połówkowe około (wykonywane między 18-22 tygodniem ciąży) - w badaniu tym ocenia się całą anatomię dziecka, mierzy się poszczególne części ciała i narządy, oszacowuje się przybliżoną wagę płodu, eliminuje się ryzyko wystąpienia wad genetycznych czy wad narządowych

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >
Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Większość dzieci w ostatnim okresie ciąży przybiera pozycję główkową z podkurczonymi nóżkami, która jest optymalna do naturalnego porodu.

Więcej >