Jak koronawirus wpływa na ciążę?

Jak koronawirus wpływa na ciążę?

W ostatnim czasie koronawirus spowodował największą epidemię na świecie. Objawy choroby są zależne od stanu zdrowia osoby zarażonej. Jak koronawirus wpływa na kobiety w ciąży? Poniżej zebrano wszystkie najważniejsze informacje na temat wirusa.

Czym są koronawirusy?

Koronawirusy (CoV) to rodzina wirusów wywołujących choroby układu oddechowego, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, jak np. zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Pod koniec 2019 r. w Wuhan w Chinach zidentyfikowano nowy koronawirus o nazwie COVID-19. Od tego czasu rozprzestrzenił się na inne kraje, w tym Polskę.

Najczęstsze objawy SARS i COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność i biegunkę, chociaż u niektórych osób występują tylko łagodne objawy lub nie pojawiają się wcale. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, niewydolność oddechową, niewydolność nerek i śmierć.

Koronawirusy szybko się rozprzestrzeniają poprzez bliski kontakt między ludźmi. Gdy zarażona osoba kicha lub kaszle, wirus może przenosić się na inne osoby w pobliżu. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu koronawirusem jest unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub kichanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, czyszczenie / dezynfekcja często dotykanych powierzchni oraz częste mycie rąk . Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają unikanie podróży do obszarów z ogniskami koronawirusa.

Co zrobić gdy pojawią się objawy wystąpienia koronawirusa?

W przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym szpitalem zakaźnym. Nie powinno się wychodzić z domu, w szczególności do przychodni, aby nie wystąpiła możliwość zarażenia innych osób.

Czy zarażenie koronawirusem podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia?

Poronienie może wystąpić w każdej ciąży. Nie przeprowadzono badań, aby sprawdzić, czy posiadanie koronawirusa podczas ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia. W doniesieniach o kobietach w ciąży, które miały SARS w pierwszym trymestrze ciąży, 4 na 8 ciąż zakończyło się poronieniem. Nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, czy poronienia zostały spowodowane przez wirus, ciężkość choroby matki lub inne przyczyny. Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zakażenie koronawirusem może wpłynąć na ciążę.

Czy zarażenie koronawirusem w pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko wad wrodzonych?

W każdej ciąży kobieta ma 3-5% szans na urodzenie dziecka z wadą wrodzoną. Nie opublikowano dotychczas badań dotyczących zakażenia koronawirusem u kobiet w ciąży i wad wrodzonych.

Wysoka gorączka w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych wad wrodzonych. Z tego powodu, jeśli kobieta w ciąży zostanie zarażona koronawirusem lub inną chorobę i wystąpi wysoka gorączka, jak najszybciej należy porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, aby ustalić najlepszy sposób jej zmniejszenia.

Czy posiadanie koronawirusa w drugim lub trzecim trymestrze ciąży powoduje inne powikłania ciąży?

Do tej pory możliwość wystąpienia problemów z ciążą u kobiet z łagodną chorobą koronawirusową jest nieznana. Jednak kobiety w ciąży mogą być narażone na większe ryzyko powikłań i śmierci z powodu zakażeń koronawirusem, dlatego ważne jest szybkie leczenie objawów. Jeśli wirus nie zostanie leczony, powikłania u matki, takie jak zapalenie płuc i niewydolność nerek, mogą powodować problemy dla dziecka. Nawet podczas leczenia kobiety w ciąży z ciężką chorobą wywołaną przez koronawirusa mogą potrzebować przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniami). Poród przedwczesny może wiązać się z długotrwałymi problemami zdrowotnymi u niemowląt.

Z dostępnych źródeł o 10 kobietach w ciąży z zakażeniem SARS w drugim lub trzecim trymestrze ciąży 4 wymagało przedwczesnego porodu przez cesarskie cięcie z powodu ciężkiego przebiegu choroby. Dwie kolejne ciąże rozwijały się z powikłaniami, w tym słabym wzroście niemowląt. Nie jest jasne, czy powikłania te były spowodowane infekcjami matek, czy z innego powodu. Nie zgłaszano infekcji SARS u niemowląt.

W ostatnich doniesieniach o 19 kobietach, u których zdiagnozowano COVID-19 w trzecim trymestrze ciąży, 11 wymagało przedwczesnego porodu przez cesarskie cięcie (większość z powodu choroby matek). Dwoje innych dzieci też urodziły się przedwcześnie. Niektóre dzieci miały problemy z oddychaniem i inne objawy, które mogą być spowodowane przedwczesnym porodem, a jedno z nich zmarło. Większość niemowląt badano pod kątem zakażenia COVID-19 po porodzie, jednak wszystkie testy były negatywne.

Czy można karmić piersią mając koronawirusa?

Siedem kobiet ze zdiagnozowanym COVID-19 w późnej ciąży dostarczyło próbki swojego pierwszego mleka matki. Wszystkie 7 próbek mleka dało wynik negatywny dla wirusa. Jednak potrzeba więcej informacji, aby poznać wpływ koronawirusa na mleko matki. Kobiety karmiące piersią powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami prowadzącymi i porównać korzyści z karmienia piersią z nieznanym ryzykiem karmienia piersią związanym z koronawirusem. W przypadku zarażenia koronawirusem karmienie piersią powinno odbywać się przy zachowaniu środków ostrożności, takich jak częste mycie rąk i noszenie maseczki.

Jak warto zadbać o siebie w tym trudnym czasie?

Lekarze zalecają, aby kobiety w ciąży zwróciły szczególną uwagę na swoje zdrowie w czasie obecnej epidemii ze względu na możliwe ryzyko zakażenia. W tym okresie szczególnie ważna jest higiena. W obecnym czasie często pojawia się problem z wizytą u lekarza prowadzącego. Co zrobić, aby nie martwić się czy z naszą pociechą jest wszystko w porządku?

Warto wykonać KTG w warunkach domowych za pomocą detektora tętna płodu. Dzięki temu możemy zbadać, czy tętno dziecka jest w normie. Zapraszamy do wypożyczenia urządzenia na naszej stronie. Zamówienie złożone do 15:30 jest dostarczane bezpośrednio pod Wasze drzwi dnia następnego. 

Link do złożenia zamówienia: www.rentmama.pl/zamowienie/okres-wypozyczenia

Chcesz wiedzieć więcej? ZADZWOŃ! - +48 690 400 350 

Podejrzewasz zachorowanie wirusem? Skontaktuj się z lekarzem. Dajcie znać co myślicie o epidemii. Czekamy na Wasze komentarze.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Opalanie podczas ciąży

Opalanie podczas ciąży

Opalanie na słońcu lub bez słońca wiąże się z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV), które ma poważny wpływ na zdrowie. Zagrożenia dla zdrowia związane z promieniowaniem UV obejmują raka skóry, oparzenia skóry, przedwczesne starzenie się skóry i uszkodzenie oczu. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi zmiany hormonalne, które wpływają na skórę, co naraża matkę i jej rozwijające się dziecko na większe ryzyko podczas opalania.

Więcej >
Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny podczas ciąży?

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny podczas ciąży?

Kwas foliowy jest niezwykle istotny w ciąży. Przyjmowanie witaminy prenatalnej z zalecanymi 0,4 mg/dobę kwasu foliowego przed i podczas ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym mózgu i rdzenia kręgowego dziecka.

Więcej >