Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Ciąża jest szczęśliwym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. Oczywiście wiąże się ze zmianami, co przyczynia się do powstania stresu i negatywnych emocji. W konsekwencji część kobiet cierpi na depresję ciążową, która może negatywnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

Ciąża jest jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety, jednakże wiele z nich doznaje również zmieszania, strachu, stresu, a nawet depresji.

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które dotyka 1 na 4 kobiety w pewnym momencie ich życia, więc nie powinno być zaskoczeniem, że ta choroba może również dotknąć przyszłe mamy. Często nie jest prawidłowo diagnozowana podczas ciąży, ponieważ przyszłe mamy często myślą, że jest to po prostu inny rodzaj nierównowagi hormonalnej.

To założenie może być niebezpieczne dla matki i nienarodzonego dziecka. Depresja w ciąży jest chorobą, którą można leczyć, aczkolwiek ważne jest, aby najpierw szukać pomocy i wsparcia.

Czym jest depresja w ciąży?

Depresja podczas ciąży lub depresja przedporodowa jest zaburzeniem nastroju, podobnie jak depresja kliniczna. Zaburzenia nastroju są chorobami biologicznymi, które obejmują zmiany w mózgu.

Podczas ciąży zmiany hormonalne mogą wpływać na substancje chemiczne w mózgu, które są bezpośrednio związane z depresją i lękiem. Mogą je zaostrzyć trudne sytuacje życiowe, lęki, długotrwały stres.

Jakie są objawy depresji podczas ciąży?

Kobiety z depresją zwykle doświadczają następujących objawów przez 2 tygodnie lub dłużej:

  • uporczywy smutek,
  • trudności z koncentracją,
  • problemy ze snem,
  • utrata zainteresowania czynnościami, które do tej pory stanowiły pasję,
  • powracające myśli o negatywnych emocjach,
  • niepokój,
  • poczucie winy lub bezwartościowości,
  • zmiana nawyków żywieniowych.

Jakie są możliwe przyczyny depresji podczas ciąży?

  • problemy w związku,
  • rodzinna lub osobista historia depresji,
  • leczenie niepłodności,
  • utrata poprzedniej ciąży,
  • stresujące wydarzenia życiowe,
  • komplikacje w ciąży,
  • historia nadużyć lub traumy.

Czy depresja podczas ciąży może zaszkodzić dziecku?

Nieleczona depresja może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla matki i dziecka. Może prowadzić do złego odżywiania, picia, palenia i lekkomyślnych działań. Ich wpływ przyczynia się do przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej i problemów rozwojowych. Kobieta z depresją często nie ma siły ani chęci, by odpowiednio dbać o siebie lub swoje rozwijające się dziecko.

Dzieci urodzone przez matki z depresją mogą być mniej aktywne, wykazywać mniejszą uwagę i być bardziej pobudzone niż dzieci urodzone przez matki bez depresji. Dlatego uzyskanie właściwej pomocy jest ważne zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Jakie jest leczenie depresji podczas ciąży?

Świadomość depresji to podstawa i najważniejszym krokiem jest poszukiwanie pomocy. Należy porozmawiać ze swoim lekarzem o swoich objawach i zmaganiach. Lekarz prowadzący odpowiednio zareaguje i omówi opcje leczenia.

Opcje leczenia dla kobiet w ciąży mogą obejmować:

  • grupy wsparcia,
  • prywatna psychoterapia,
  • lek.

Czy są jakieś bezpieczne leki stosowane w leczeniu depresji podczas ciąży?

Dyskutuje się o bezpieczeństwie i długoterminowych skutkach leków przeciwdepresyjnych przyjmowanych w czasie ciąży. Niektóre badania pokazują, że niektóre z nich stosowane w leczeniu depresji mogą być powiązane z problemami u noworodków, takimi jak wady fizyczne, problemy z sercem, nadciśnienie płucne i niska masa urodzeniowa.

Kobieta z łagodną do umiarkowanej depresji może poradzić sobie z objawami za pomocą grup wsparcia oraz psychoterapii. Jednakże jeśli kobieta w ciąży ma poważną depresję, zwykle zaleca się połączenie psychoterapii i leków.

Należy pamiętać, że wszystkie leki przedostaną się przez łożysko i dotrą do dzieci. Nie ma wystarczających informacji o tym, które leki są całkowicie bezpieczne, a które stanowią ryzyko.

Jeśli leki wydają się najlepszym sposobem leczenia depresji należy znaleźć odpowiednich terapeutów. Dotyczy to zarówno lekarza prowadzącego ciążę, jak i psychiatry.

Jakie pytania zadać lekarzowi?

  • Jakie są długotrwałe skutki leków?
  • Czy dziecko poradzi sobie z objawami odstawienia po porodzie?
  • Czy ten lek wiąże się z problemami zdrowotnymi u noworodków lub opóźnieniami rozwojowymi w przyszłości?

Należy pamiętać, aby rozważyć możliwości pojawienia się problemów w przyszłości, jeśli depresja nie jest odpowiednio leczona.

Czy są jakieś naturalne sposoby leczenia depresji podczas ciąży?

Ze względu na kontrowersje dotyczące stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży wiele kobiet interesuje się innymi sposobami leczenia depresji. Jak wspomniano powyżej, grupy wsparcia oraz psychoterapia stanowią alternatywę dla stosowania leków w leczeniu łagodnej depresji.

Oprócz tego można skonsultować z lekarzem prowadzącym o innych naturalnych sposobach złagodzenia objawów depresji.

  • Ćwiczenia w naturalny sposób zwiększają poziom serotoniny i obniżają poziom kortyzolu.
  • Odpoczynek to podstawa, ponieważ brak snu ma duży wpływ na zdolność ciała i umysłu do radzenia sobie ze stresem i codziennymi wyzwaniami. Opracowanie harmonogramu snu może okazać się świetnym rozwiązaniem.
  • Dieta i odżywianie wpływają na zmiany nastroju, zdolności radzenia sobie ze stresem i jasność umysłu. Diety bogate w kofeinę, cukier, przetworzone węglowodany, sztuczne dodatki i niską zawartość białka mogą prowadzić do problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Należy podjąć świadomą decyzję, aby zacząć zasilać ciało pokarmami, które pomogą poczuć się lepiej.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w wielu problemach zdrowotnych, ale najnowsze badania pokazują, że codzienne przyjmowanie suplementów Omega-3 oraz ryb może zmniejszyć objawy depresji. Kobiety w ciąży mogą powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem odnośnie zalecanej ilości.
  • Leki ziołowe wpływają na nastrój i hormon serotoniny. Należy porozmawiać ze swoim lekarzem i dietetykiem bądź zielarzem, które zioła najkorzystniej wpływają na poprawę nastroju. Wiele z nich nie może być stosowanych w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi i należy je ocenić na podstawie dawki dla kobiet w ciąży.

Jeśli nie czujesz się komfortowo rozmawiając ze swoim lekarzem o swoich uczuciach depresji, znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać. Ważne jest, aby ktoś wiedział, z czym masz do czynienia i mógł spróbować ci pomóc. Nigdy nie próbuj samotnie stawiać czoła depresji. Ty i Twoje dziecko jesteście najważniejsi.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to wysoki poziom cukru we krwi (glukozy), który rozwija się w czasie ciąży i zwykle zanika po porodzie. Najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, jednak może nastąpić również w pierwszym trymestrze.

Więcej >
Poranne mdłości - przyczyny, czas trwania, sposoby ich zmniejszenia

Poranne mdłości - przyczyny, czas trwania, sposoby ich zmniejszenia

Poranne mdłości to nudności i wymioty, które występują podczas ciąży, głównie w pierwszym trymestrze. Powodem takiego stanu może być nagły wzrost hormonów w organizmie. Wbrew nazwie mogą jednak pojawiać się w różnych porach dnia. Poranne mdłości zwykle nie powodują żadnych problemów dla nienarodzonego dziecka. Jeśli jednak kobieta w ciąży doświadcza ciężkich i ciągłych wymiotów, powinna skontaktować się z lekarzem.

Więcej >