Palenie w ciąży

Palenie w ciąży

Podczas ciąży ważne jest, aby zapewnić dziecko jak największe bezpieczeństwo. Aby w pełni zadbać o to, aby dobrze się rozwijało należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy, ponieważ wpływają one negatywnie na stan jego zdrowia i mogą przyczynić się do wielu chorób i wad wrodzonych.

Wpływ palenia na dziecko

Ochrona dziecka przed dymem tytoniowym to jedna z najlepszych rzeczy, które może zrobić przyszła mama, aby zapewnić dziecku zdrowy start w życie. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmian w swoim życiu.

Każdy papieros zawiera kilka tysięcy substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowego człowieka, więc palenie podczas ciąży również negatywnie wpływa na nienarodzone dziecko. Papierosy mogą ograniczać dostarczenie dziecku niezbędnego tlenu, a w rezultacie ich serce musi bić szybciej.

Zalety rzucenia palenia w ciąży

Rzucenie palenia pomoże zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku. Szkodliwe gazy, takie jak tlenek węgla i inne szkodliwe chemikalia, zostaną powoli usunięte z organizmu. W momencie podjęcia decyzji o rzuceniu palenia nastąpi:

  • zmniejszenie ryzyka powikłań w ciąży i po porodzie,
  • zwiększenie szans na zdrowszą ciążę,
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa przedwczesnego porodu,
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową.

Rzucenie palenia pomoże również dziecku w późniejszym życiu. Dzieci, których rodzice palą, są bardziej narażone na astmę i inne poważne choroby, które mogą wymagać leczenia szpitalnego.

Bierne palenie szkodzi dziecku

Osoby palące w domu również mogą wpływać negatywnie na zdrowie przyszłej mamy i dziecka. Przyczynia się to do większych trudności z rzuceniem palenia przez kobiety w ciąży.

Bierne palenie może również zmniejszyć masę urodzeniową dziecka i zwiększyć ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt, znanego również jako „śmierć łóżeczkowa”. Niemowlęta, których rodzice palą, częściej trafiają do szpitala z powodu zapalenia oskrzeli i płuc w pierwszym roku życia.

E-papierosy w ciąży

E-papierosy są dość nowe i wciąż są pewne rzeczy, o których nie wiemy. Jednak aktualne dane dotyczące e-papierosów wskazują, że są one znacznie mniej ryzykowne niż palenie.

Papierosy dostarczają nikotyny wraz z tysiącami szkodliwych chemikaliów. E-papierosy pozwalają na wdychanie nikotyny poprzez opary, a nie dym. Sama nikotyna jest stosunkowo nieszkodliwa.

E-papierosy nie wytwarzają substancji smolistych ani tlenku węgla, dwóch głównych toksyn zawartych w dymie papierosowym. Tlenek węgla jest szczególnie szkodliwy dla rozwijających się dzieci. Opary z e-papierosa zawierają niektóre potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne występujące w dymie papierosowym, ale w znacznie niższych ilościach.

Jeśli używanie e-papierosa pomaga rzucić palenie, jest to o wiele bezpieczniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka niż dalsze palenie.

Dajcie znać jak Wy radzicie sobie z nałogiem i jakie macie rady dla innych przyszłych mam!

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

7 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to wysoki poziom cukru we krwi (glukozy), który rozwija się w czasie ciąży i zwykle zanika po porodzie. Najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, jednak może nastąpić również w pierwszym trymestrze.

Więcej >
Poranne mdłości - przyczyny, czas trwania, sposoby ich zmniejszenia

Poranne mdłości - przyczyny, czas trwania, sposoby ich zmniejszenia

Poranne mdłości to nudności i wymioty, które występują podczas ciąży, głównie w pierwszym trymestrze. Powodem takiego stanu może być nagły wzrost hormonów w organizmie. Wbrew nazwie mogą jednak pojawiać się w różnych porach dnia. Poranne mdłości zwykle nie powodują żadnych problemów dla nienarodzonego dziecka. Jeśli jednak kobieta w ciąży doświadcza ciężkich i ciągłych wymiotów, powinna skontaktować się z lekarzem.

Więcej >