Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Pierwszy trymestr ciąży dotyczy okresu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do około 13 tygodnia ciąży.

Pierwsze dwa tygodnie ciąży obejmują okres od pierwszego dnia miesiączki, aż do zapłodnienia. W trzecim tygodniu ciąży zaczyna się tak naprawdę rozwój nowego organizmu, który nie jest jeszcze zagnieżdżony. Dopiero w czwartym tygodniu ciąży, czyli w czasie kiedy kobieta spodziewa się kolejnej miesiączki dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy. Serce maleństwa zaczyna bić już w 21 dniu ciąży. Wszystkie narządy są już praktycznie wykształcone około dziesiątego tygodnia ciąży.

Na koniec dwunastego tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) w jamie macicy mamy już do czynienia z maleńką istotką, która mierzy około 7-8cm i waży ok.15g. W tym czasie, przy użyciu dobrego sprzętu do USG, można już nawet zauważyć narządy płciowe płodu i wstępnie określić płeć dziecka.

W pierwszym etapie ciąży sylwetka przyszłej mamy praktycznie nie zmienia się, brzuch nie jest jeszcze zaokrąglony. Dlatego też w tym czasie bardzo często nikt z otoczenia nie domyśla się, że kobieta może być w ciąży, dopóki im tego nie uświadomimy.

Do objawów ciąży należą: bolesność i drażliwość piersi, nudności, wymioty, senność, złe samopoczucie, nadmierna wrażliwość na smaki i zapachy, częstsze oddawanie moczu. Oczywiście nie wszystkie ciężarne kobiety muszą odczuwać te dolegliwości. Niektóre przyszłe mamy czują się świetnie i mogą normalnie funkcjonować, natomiast są i takie, którym dolegliwości ciążowe dają się mocno we znaki. Bardzo uporczywe i częste nudności i wymioty prowadzą do osłabienia organizmu matki i do jej kiepskiego samopoczucia. Warto wtedy, aby przyszła mama więcej odpoczywała i znalazła odpowiedni dla siebie sposób na złagodzenie tych nieprzyjemnych objawów. Należy pić dużo wody, jeść mało, ale regularnie, przekąsić coś małego zanim wstanie się z łóżka, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wymiotów (imbir zalecany jest przy mdłościach).

Badania w pierwszym okresie ciąży:

W pierwszym trymestrze ginekolog zleca ciężarnej wykonanie szeregu badań takich jak:

  • morfologia
  • glukoza na czczo
  • ogólne badanie moczu
  • grupa krwi i czynnik RH
  • przeciwciała w kierunku cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki
  • przeciwciała HCV, HIV, WR

USG w pierwszym trymestrze:
Wykonanie pierwszego badania USG zaleca się około ósmego tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Daje nam ono potwierdzenie czy zarodek prawidłowo się zagnieździł w macicy (można wówczas wykluczyć ewentualną ciążę pozamaciczną) oraz można określić wiek ciąży. Wiele kobiet ma nieregularne miesiączki, co powoduje, że nie wiedzą dokładnie kiedy mogło dojść do owulacji i zapłodnienia. Dlatego to badanie jest nam w stanie określić, nawet z dokładnością dosłownie kilku dni, kiedy doszło do zapłodnienia.

Kolejne bardzo ważne badanie USG przypada między jedenastym, a trzynastym tygodniem ciąży. Lekarz mierzy wówczas tzw. przyzierność karkową płodu, jego długość (ciemieniowo-siedzeniową) oraz częstość pracy serduszka. Na podstawie tych parametrów, a także wieku przyszłej mamy można wyliczyć ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (np. zespół Downa, zespół Edwardsa). Jeśli w badaniach tych wyjdzie jakiekolwiek, nawet minimalne ryzyko wystąpienia wad, wówczas lekarz zleca kolejne, bardziej szczegółowe badania.

Pierwszy trymestr ciąży wiąże się niestety z ryzykiem wystąpienia poronienia. Większość poronień spowodowana jest nieprawidłowościami w budowie chromosomów u płodu. Jednak na poronienie mają również wpływ takie czynniki jak: infekcje, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, choroby nerek, serca czy tarczycy, cukrzyca i inne. Dlatego w pierwszym okresie ciąży należy o siebie bardzo dbać, dużo odpoczywać, nie zażywać leków bez konsultacji z lekarzem, w razie wystąpienia plamienia czy krwawienia skonsultować to od razu z lekarzem. Kobieta ciężarna powinna pamiętać o suplementacji kwasu foliowego (powinna zacząć go przyjmować już w okresie planowania ciąży) oraz witamin dla ciężarnych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Więcej >
Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Większość dzieci w ostatnim okresie ciąży przybiera pozycję główkową z podkurczonymi nóżkami, która jest optymalna do naturalnego porodu.

Więcej >