Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Pierwszy trymestr ciąży dotyczy okresu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do około 13 tygodnia ciąży.

Pierwsze dwa tygodnie ciąży obejmują okres od pierwszego dnia miesiączki, aż do zapłodnienia. W trzecim tygodniu ciąży zaczyna się tak naprawdę rozwój nowego organizmu, który nie jest jeszcze zagnieżdżony. Dopiero w czwartym tygodniu ciąży, czyli w czasie kiedy kobieta spodziewa się kolejnej miesiączki dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy. Serce maleństwa zaczyna bić już w 21 dniu ciąży. Wszystkie narządy są już praktycznie wykształcone około dziesiątego tygodnia ciąży.

Na koniec dwunastego tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) w jamie macicy mamy już do czynienia z maleńką istotką, która mierzy około 7-8cm i waży ok.15g. W tym czasie, przy użyciu dobrego sprzętu do USG, można już nawet zauważyć narządy płciowe płodu i wstępnie określić płeć dziecka.

W pierwszym etapie ciąży sylwetka przyszłej mamy praktycznie nie zmienia się, brzuch nie jest jeszcze zaokrąglony. Dlatego też w tym czasie bardzo często nikt z otoczenia nie domyśla się, że kobieta może być w ciąży, dopóki im tego nie uświadomimy.

Do objawów ciąży należą: bolesność i drażliwość piersi, nudności, wymioty, senność, złe samopoczucie, nadmierna wrażliwość na smaki i zapachy, częstsze oddawanie moczu. Oczywiście nie wszystkie ciężarne kobiety muszą odczuwać te dolegliwości. Niektóre przyszłe mamy czują się świetnie i mogą normalnie funkcjonować, natomiast są i takie, którym dolegliwości ciążowe dają się mocno we znaki. Bardzo uporczywe i częste nudności i wymioty prowadzą do osłabienia organizmu matki i do jej kiepskiego samopoczucia. Warto wtedy, aby przyszła mama więcej odpoczywała i znalazła odpowiedni dla siebie sposób na złagodzenie tych nieprzyjemnych objawów. Należy pić dużo wody, jeść mało, ale regularnie, przekąsić coś małego zanim wstanie się z łóżka, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wymiotów (imbir zalecany jest przy mdłościach).

Badania w pierwszym okresie ciąży:

W pierwszym trymestrze ginekolog zleca ciężarnej wykonanie szeregu badań takich jak:

  • morfologia
  • glukoza na czczo
  • ogólne badanie moczu
  • grupa krwi i czynnik RH
  • przeciwciała w kierunku cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki
  • przeciwciała HCV, HIV, WR

USG w pierwszym trymestrze:
Wykonanie pierwszego badania USG zaleca się około ósmego tygodnia ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Daje nam ono potwierdzenie czy zarodek prawidłowo się zagnieździł w macicy (można wówczas wykluczyć ewentualną ciążę pozamaciczną) oraz można określić wiek ciąży. Wiele kobiet ma nieregularne miesiączki, co powoduje, że nie wiedzą dokładnie kiedy mogło dojść do owulacji i zapłodnienia. Dlatego to badanie jest nam w stanie określić, nawet z dokładnością dosłownie kilku dni, kiedy doszło do zapłodnienia.

Kolejne bardzo ważne badanie USG przypada między jedenastym, a trzynastym tygodniem ciąży. Lekarz mierzy wówczas tzw. przyzierność karkową płodu, jego długość (ciemieniowo-siedzeniową) oraz częstość pracy serduszka. Na podstawie tych parametrów, a także wieku przyszłej mamy można wyliczyć ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (np. zespół Downa, zespół Edwardsa). Jeśli w badaniach tych wyjdzie jakiekolwiek, nawet minimalne ryzyko wystąpienia wad, wówczas lekarz zleca kolejne, bardziej szczegółowe badania.

Pierwszy trymestr ciąży wiąże się niestety z ryzykiem wystąpienia poronienia. Większość poronień spowodowana jest nieprawidłowościami w budowie chromosomów u płodu. Jednak na poronienie mają również wpływ takie czynniki jak: infekcje, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, choroby nerek, serca czy tarczycy, cukrzyca i inne. Dlatego w pierwszym okresie ciąży należy o siebie bardzo dbać, dużo odpoczywać, nie zażywać leków bez konsultacji z lekarzem, w razie wystąpienia plamienia czy krwawienia skonsultować to od razu z lekarzem. Kobieta ciężarna powinna pamiętać o suplementacji kwasu foliowego (powinna zacząć go przyjmować już w okresie planowania ciąży) oraz witamin dla ciężarnych.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
10 lifehacków dla kobiet w ciąży

10 lifehacków dla kobiet w ciąży

Ciąża dla każdej kobiety jest zdarzeniem niezwykłym. Jednakże często przyszłe mamy spotykają się z różnymi dolegliwościami, którym warto w jakiś sposób zaradzić. W tym celu można stworzyć własną listę lifehacków ciążowych. My przygotowaliśmy kilka, które sprawdziły się u nas.

Więcej >
Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Ból podczas porodu towarzyszy niemalże każdej kobiecie. Aby sobie z nim poradzić można stosować różne techniki. Część z nich przybliżymy poniżej.

Więcej >