Przyrost masy ciała w ciąży

Przyrost masy ciała w ciąży

Każda przyszła mama boryka się z pytaniem, co się dzieje z jej ciałem podczas ciąży. Poniżej odpowiemy na kilka wątpliwości związanych z przyrostem masy ciała. Każda kobieta powinna szczególnie w okresie ciąży pamiętać o zdrowym odżywianiu, ale czy tylko to jest istotny element?

O ile zwiększa się waga podczas ciąży?

Każda kobieta pod koniec ciąży prawdopodobnie będzie ważyć od 10 kg do 12,5 kg więcej niż przed zajściem w ciążę. Oczywiście zależy to od osoby i duży wpływ ma na to sposób odżywiania.

Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest naturalne i zdrowe. Ciało musi się zmienić, aby pomóc rozwijać się dziecku i zapewnić mu jak najlepszy start w życie.

Przed dotarciem do terminu rozwiązania, nieco ponad jedna trzecia dodatkowej wagi będzie pochodzić od dziecka, łożyska i płynu owodniowego. Każda ciąża różni się od siebie, jednak średnio:

  • Po urodzeniu dziecko waży około 3,3 kg.
  • Łożysko, którym odżywia się dziecko, waży 0,7 kg.
  • Płyn owodniowy, który wspiera i amortyzuje dziecko, waży 0,8 kg.

Pozostałe dwie trzecie dodatkowej wagi wynikają ze zmian, które zachodzą w ciele podczas ciąży.

  • Warstwa mięśniowa macicy rośnie i waży dodatkowe 0,9 kg.
  • Objętość krwi wzrasta i waży dodatkowe 1,2 kg.
  • Piersi ważą dodatkowe 0,4 kg.
  • Przechowywany jest tłuszcz, około 4 kg, aby zapewnić energię do karmienia piersią.

Jak zmienia się wskaźnik masy ciała?

Wskaźnik masy ciała (BMI) mierzy masę ciała w stosunku do wzrostu. To dokładny sposób stwierdzenia, czy waga mieści się w zdrowym zakresie. Ilość wagi, którą powinno się przybierać w czasie ciąży, zależy od BMI przed zajściem w ciążę.

BMI jest obliczane, a następnie opracowywane podczas pierwszego spotkania z położną. Ważenie może nastąpić również w trzecim trymestrze ciąży, szczególnie jeśli wzrost wagi jest widoczny. Przybieranie na wadze w większym stopniu niż oczekiwano może wpłynąć na plan porodu.

Położna będzie regularnie mierzyć rozmiar brzucha w czasie ciąży, aby sprawdzić, jak rośnie dziecko. Jeśli dziecko wydaje się duże, prawdopodobnie nie będą wykonywane dodatkowe badania ultrasonograficzne, o ile ciąża jest zdrowa. Jeśli dziecko jest bardzo małe, położna zasugeruje wykonanie badania, aby lepiej sprawdzić wzrost dziecka.

Nie ma oficjalnych wytycznych ile wagi powinno się przybierać w czasie ciąży. Istnieją tylko ogólne porady, które większość kobiet określa między 10 kg a 12,5 kg. Większość masy przybywa po 20 tygodniach.

Co należy zrobić w przypadku nadwagi w ciąży?

Jeśli przed poczęciem BMI wynosi 30 lub więcej, położna powinna skierować przyszłą mamę do dietetyka lub innego specjalisty. Udzielą oni spersonalizowanych porad na temat zdrowego odżywiania i najlepszego rodzaju ćwiczeń. Pomoże to w kontrolowaniu wagi.

Noszenie dużej ilości dodatkowej masy na początku ciąży może zwiększyć ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu oraz zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • cukrzycy ciążowej,
  • makrosomii,
  • cesarskiego cięcia,
  • przedwczesnego porodu.

Niestety BMI wynoszące 30 lub więcej jest również związane z wyższym ryzykiem martwych urodzeń. Jest ono jednak nadal niskie. Nie ma to wpłynąć na rozpoczęcie stosowania diet niskokalorycznych, bądź inwazyjnych, które powodują złe samopoczucie i negatywny wpływ na dziecko. Zamiast tego należy starać się jeść zdrowo i być aktywnym. Bycie zdrowym ułatwi ciążę i poród. Pomoże również zrzucić wagę z okresu ciąży po porodzie.

Warto zmienić nawyki i zamienić niezdrową żywność na zdrowsze alternatywy. Zamiast ciast, słodyczy i lodów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru można wybrać świeże owoce, pełnoziarniste krakersy i niskotłuszczowy ser, jogurt lub garść suszonych owoców. Słodkie napoje gazowane przyczyniają się w dużym stopniu do mdłości i nudności, więc czemu by nie zamienić ich na wersje dietetyczne, a jeszcze lepiej na wodę. Tak proste zmiany, jak te, naprawdę stworzą różnicę.

Warto dołączyć do zdrowego odżywiania również aktywność fizyczną, taką jak joga przedporodowa, pilates lub aquaaerobik. To świetny sposób na poznanie innych przyszłych mam i utrzymanie motywacji do ćwiczeń.

Dodatkowy ruch w ciągu dnia nie jest niczym złym i pozwala na zwiększenie kondycji i lepsze samopoczucie, więc warto wybrać się na krótki spacer, bądź wysiąść przystanek wcześniej z autobusu. Oczywiście najlepiej najpierw zapytać położną lub lekarza o pomysły na dobre odżywianie i większą aktywność.

Co należy zrobić w przypadku niedowagi w ciąży?

W przypadku niedowagi w ciąży należy porozmawiać z położną lub lekarzem rodzinnym o tym, jak stopniowo uzyskać prawidłową wagę w ciągu najbliższych miesięcy. Zgodnie z ich radami warto jeść różnorodne zdrowe i pożywne pokarmy, aby dziecko otrzymało kalorie oraz niezbędne witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje.

Każda przyszła mama stara się zapewnić wszystkie niezbędne elementy dla swojego dziecka. Prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości, wcześniaka lub małej masy urodzeniowej jest większe, jeśli BMI jest niskie. Dzieci, które rodzą się wcześnie i są małe, często potrzebują dodatkowej opieki, kiedy się rodzą.

Co należy zrobić w przypadku cukrzycy?

Zdarzają się przypadki kobiet z cukrzycą, więc szczególnie ważne jest, aby rozpocząć ciążę od zdrowego BMI. Jeśli ciąża jest dopiero na etapie planowania warto udać się do lekarza rodzinnego, aby zobaczył, jakie są nawyki żywieniowe. Pomoże, w ten sposób monitorować poziom cukru we krwi i upewni się, czy kobieta zażywa odpowiednią dawkę kwasu foliowego.

Jeśli jest to już etap ciąży należy utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Warto poprosić lekarza o radę na temat najlepszej możliwej diety, aby utrzymać zarówno przyszłą mamę, jak i dziecko w zdrowiu. Większość szpitali położniczych ma specjalny zespół lekarzy, położnych, dietetyków i pielęgniarek przeszkolonych do opieki nad przyszłymi mamami chorymi na cukrzycę.

W jaki sposób kontrolować wagę podczas ciąży?

Najlepszym sposobem na kontrolowanie masy ciała jest zdrowa, zbilansowana dieta i aktywność.

Wszystkim kobietom zaleca się spożywanie około 2000 kalorii dziennie przez pierwsze sześć miesięcy ciąży. Nie zalecane jest tzw. „jedzenie za dwie osoby”. W rzeczywistości przyszła mama nie potrzebuje żadnych dodatkowych kalorii do ostatnich trzech miesięcy ciąży, kiedy będzie potrzebowała dodatkowych 200 kalorii dziennie. Można uzyskać dodatkowe 200 kalorii z przekąsek, takich jak miska musli, zupa lub koktajl.

Aby zdrowo się odżywiać, warto przygotować różnorodne produkty:

  • Chleb, makaron, ziemniaki, ryż i płatki zbożowe (węglowodany). Należy wybrać pełnoziarniste odmiany, takie jak brązowy ryż i makaron oraz pełnoziarnisty chleb. Wydaje się, że te produkty są tuczące, ale powinny stanowić jedną trzecią codziennych posiłków.
  • Co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Powinny one stanowić kolejną jedną trzecią codziennych posiłków.
  • Białka, takie jak mięso (ale nie wątroba ), ryby, jaja i rośliny strączkowe.
  • Nabiał, czyli mleko, jogurt i ser. Należy wybrać niskotłuszczowe wersje, w przypadku nadwagi.

Czego należy unikać:

  • Nie warto jeść dużych posiłków. Dobrym trikiem jest użycie mniejszego talerza, jeśli pomoże to ograniczyć wielkość porcji. Niewielkie porcje często mogą zapobiec zgadze.
  • Słodycze i napoje tylko na specjalne okazje? Jak najbardziej. Jesteśmy tym co jemy to bardzo dobre podsumowanie tego punktu.

Może znacie inne ciekawe metody na zdrowe odżywianie. Podzielcie się z nami, co o tym myślicie.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Jak poczuć się bezpieczniej podczas epidemii?

Jak poczuć się bezpieczniej podczas epidemii?

Epidemia koronawirusa jest trudną sytuacją dla całego kraju. Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo ze względu na dbałość o dwa życia. Pytanie brzmi: Jak poczuć się bezpiecznie w dobie epidemii? Odpowiadamy na nurtujące pytania w poniższym artykule.

Więcej >
Jak koronawirus wpływa na ciążę?

Jak koronawirus wpływa na ciążę?

W ostatnim czasie koronawirus spowodował największą epidemię na świecie. Objawy choroby są zależne od stanu zdrowia osoby zarażonej. Jak koronawirus wpływa na kobiety w ciąży? Poniżej zebrano wszystkie najważniejsze informacje na temat wirusa.

Więcej >