Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Większość dzieci w ostatnim okresie ciąży przybiera pozycję główkową z podkurczonymi nóżkami, która jest optymalna do naturalnego porodu.

Trymestr trzeci obejmuje okres od 27-40 tygodnia ciąży.

Co się dzieje z dzieckiem w trzecim trymestrze?

Jest to czas intensywnego wzrostu maluszka, czas kiedy zaczyna ono magazynować tłuszcz. Na tym etapie dziecko doskonali swój układ nerwowy, a także drogi oddechowe. Skóra dziecka coraz bardziej zaczyna przypominać skórę dorosłego, nie jest już pomarszczona. Kości dziecka pod koniec ciąży są twarde, za wyjątkiem kości czaszki. Kości te są bardzo elastyczne dzięki czemu łatwiej jest się dziecku przepchnąć przez kanał rodny mamy. Ze względu na znaczny wzrost długości i masy ciała maluch ma coraz mniej miejsca na obracanie się i kopanie, więc jego ruchy wyglądają bardziej jak rozpychanie się, chociaż czasem można poczuć mocniejsze kopnięcia np. w żebra. Większość dzieci w ostatnim okresie ciąży przybiera pozycję główkową z podkurczonymi nóżkami, która jest optymalna do naturalnego porodu. Na koniec ciąży długość dziecka średnio oscyluje w granicach ponad 50cm, natomiast średnia waga to ok 3,5kg. Oczywiście są to średnie dane statystyczne.

Jakie zmiany zachodzą u mamy w trzecim trymestrze?

W trzecim trymestrze brzuszek rośnie w szybkim tempie, rosną również piersi, ale i waga przyszłej mamy. Dlatego też wiele kobiet na tym ostatnim etapie czuje się „wielka” i nieatrakcyjna. Duży brzuch przeszkadza im w wykonywaniu prostych czynności tj. ubieranie się czy zawiązywanie butów. Macica uciskając przeponę powoduje trudności w oddychaniu. Warto zwracać szczególną uwagę na to co je przyszła mama w ostatnim trymestrze, gdyż jej odżywanie ma wpływ nie tylko na jej wagę i samopoczucie, ale również na zdrowie dziecka (np. jedzenie dużej ilości słodyczy w ciąży może spowodować skłonności do cukrzycy u dziecka w przyszłości). Wiele kobiet w tym okresie narzeka na obrzęki czy skurcze, dlatego należy dbać o to, by to co zjadamy bogate było w magnez, potas, wapń i witaminę B6. Dodatkowo często dają się we znaki zgaga i zaparcia. Niestety u części kobiet powstają hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Niektóre przyszłe mamy mogą również zaobserwować wyciek pokarmu z piersi, dlatego warto już wcześniej zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne. Na ostatniej prostej kobiety powinny więcej odpoczywać i zbierać siły na ostatni etap ciąży jakim jest poród. Wiele przyszłych odczuwa już na kilka tygodni przed terminem porodu tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa), podczas których brzuch mocno się spina i sprawia wrażenie jakby się „stawiał”.

Badania w trzecim trymestrze:

 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • antygen HBs
 • badanie GBS - wymaz z przedsionka pochwy w celu ewentualnego wykrycia paciorkowców. Paciorkowce mogą stanowić zagrożenie dla dziecka podczas porodu naturalnego, dlatego też wiedząc wcześniej, że wynik tego badania jest pozytywny lekarz może odpowiednio wcześnie włączyć odpowiednie leczenie, aby zminimalizować ryzyko zakażenia maluszka.
 • USG między 30-32 tygodniem ciąży

Jakie są najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu?

 • odejście czopa śluzowego
 • bóle w dolnej części pleców, kręgosłupa - przypominające bóle miesiączkowe
 • bóle pachwin i ud
 • wzmożone oddawanie stolca - organizm oczyszcza się przed porodem
 • zmniejszona intensywność ruchów maluszka
 • regularne skurcze, które z biegiem czasu są coraz częstsze i coraz dłuższe
 • odejście wód płodowych

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

59 zł

65 zł

pierwszy
tydzień

14 zł

15 zł

każdy następny
tydzień

10% taniej do 07.06.2020
Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

7 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Więcej >