Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Każda kobieta doświadcza różnego rodzaju objawów świadczących o ciąży. To jak szybko pojawią się pierwsze sygnały zależy od wielu czynników. Zazwyczaj podczas pierwszej ciąży są one inaczej odczuwalne i mylące z innymi dolegliwościami, jednakże w pewnym momencie już wiadomo, że to jest to. Na jakie elementy w swoim organizmie zwracać uwagę? Przeczytajcie.

Każda kobieta, która planuje pierwszą ciążę powinna wiedzieć, że dwa tygodnie po zapłodnieniu mogą pojawić się jej pierwsze oznaki, a do 8 tygodnia objawy są już odpowiednio wyczuwalne. Wczesna ciąża i objawy przedmiesiączkowe są często podobne i niejasne, przez co wiele kobiet zgaduje, czy są w ciąży czy przed miesiączką. Nie wszystkie kobiety jednak doświadczają typowych objawów ciąży.

Jeśli podejrzewa się ciążę, ważne jest, aby utrzymywać zdrowy styl życia i jak najszybciej porozmawiać z lekarzem. Poniżej zestawiono najczęstsze wczesne oznaki ciąży.

Spóźniająca się miesiączka

Spóźniająca się miesiączka jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży, jednak niewielkie ilości krwawienia mogą być normalne. Może ono nastąpić podczas planowanej daty miesiączki i ważne jest, aby zidentyfikować źródło krwawienia, ponieważ może to wyglądać podobnie do menstruacji.

Plamienie trwa krócej niż zwykła miesiączka, około jednego dnia. Brak miesiączki w ciąży to pierwsze wskazanie do wykonania testu ciążowego.

Nudności

Nudności lub poranne mdłości są częstym objawem u kobiet w ciąży. Nie każda przyszła mama doświadcza nudności, jednakże zdecydowana większość doświadcza ich przez całą ciążę. Częściej pojawiają się przy pierwszej ciąży.

Przyczyny są rozmaite i mają podłoże hormonalne i psychosomatyczne. Najprawdopodobniej są reakcją adaptacyjną organizmu na wysokie stężenie hormonów, wytwarzanych przez tkanki jaja płodowego. Mdłości mogą rozpocząć się już w 5 tygodniu, przy czym większość kobiet odczuwa je od około 8 tygodnia ciąży.

Zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach, szczególnie na początku pierwszej ciąży, mogą świadczyć o wczesnych oznakach ciąży. Powiększanie się piersi jest spowodowane przygotowaniem do produkcji mleka. Komórki gruczołowe zaczynają się powiększać i wysyłać pierwsze symptomy tego, że się zmieniają. Naczynka krwionośne zaczynają być widoczne, a piersi większe i bardziej jędrne. Żyły stają się bardziej widoczne na piersiach, a sutki mogą ciemnieć. Piersi i sutki mogą być wrażliwe na dotyk.

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu często zaczyna się stosunkowo wcześnie w ciąży. Jest to spowodowane rosnącą macicą, a także zmianami hormonalnymi, które zwiększają krążenie krwi w miednicy.

Wiele kobiet doświadcza nawrotu tego objawu w drugim trymestrze ciąży, chociaż nacisk wywierany przez płód na pęcherz w późniejszym okresie ciąży może powodować jeszcze częstsze i pilniejsze oddawanie moczu.

Jeśli staje się ono bolesne lub pojawia się infekcja dróg moczowych należy bezzwłocznie udać się do lekarza prowadzącego w celu odpowiedniego leczenia.

Zmęczenie

Zmęczenie oraz zawroty głowy są częstymi, wczesnymi objawami ciąży. Normalną oznaką jest odczuwanie zmęczenia, a kobiety w ciąży powinny wydłużyć czas spania, przestrzegać zdrowej diety i kontynuować regularne ćwiczenia w celu przeciwdziałania tego typu objawom.

Gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie objawia się poprzez senność. Narządy stają się coraz bardziej obciążone powodując tym samym zmęczenie. Kobieta potrzebuje podwójnej ilości energii, nie tylko dla siebie, ale również dla rozwijającego się płodu.

Pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej intensywnym okresem, ponieważ wtedy tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka. Dodatkowo organizm jest obciążony przez wykształcanie się łożyska. W drugim semestrze następuje wzrost energii i uznaje się go za najlepszy okres podczas całej ciąży.

Skurcze

Często występują skurcze podobne do tych, które występują podczas menstruacji. Łagodne skurcze macicy bez krwawienia są normalne w pierwszym trymestrze ciąży i są wynikiem jej rozszerzania się.

Jeśli ciąża jest potwierdzona, a skurcze są niezwykle intensywne i dodatkowo pojawia się krwawienie z pochwy należy zasięgnąć porady lekarza.

Wzdęcia, zaparcia i zgaga

Są to objawy, które zaczynają się na wczesnym etapie ciąży i często utrzymują się przez cały jej okres. Żeby zmniejszyć lub zniwelować te dolegliwości należy stosować odpowiednie zalecenia żywieniowe. Na powstawanie zaparć i wzdęć w ciąży zdecydowany wpływ ma progesteron oraz osłabione mięśnie macicy, więc takie dolegliwości są naturalne w okresie ciąży. Zgaga jest natomiast spowodowana spożywaniem nieodpowiednich posiłków.

Przekrwienie błony śluzowej nosa

Przekrwienie błony śluzowej nosa jest często pomijanym wczesnym objawem ciąży. W miarę wzrostu dopływu krwi niewielki obrzęk dróg nosowych może prowadzić do przekrwienia. Przyczyną przewlekłego kataru w ciąży jest zwiększone stężenie estrogenów. Ustępuje po porodzie i nie jest zagrożeniem dla dziecka. Leczenie zakłada stosowanie wyłącznie naturalnych sposobów. Warto płukać nos hipertonicznym roztworem soli, zastosować inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych (sosnowy, lawendowy, cytrynowy) bądź wodę morską do nosa.

Apetyt

Pragnienie i niechęć do jedzenia są powszechne we wczesnej i późniejszej ciąży. Nie ma dowodów na to, że apetyt związany jest z brakiem określonego składnika odżywczego lub że awersje do niektórych pokarmów są częścią instynktownego mechanizmu, który wyzwala pewne reakcje. Zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dla płodu ważne jest zapewnienie odpowiedniego spożycia kalorii z pokarmów bogatych w składniki odżywcze podczas ciąży. Zarówno matka, jak i dziecko potrzebują spożycia składników odżywczych, zwłaszcza białka i kwasu foliowego.

Zmiany nastroju

Nagłe zmiany nastroju mogą być związane ze zmianami hormonalnymi, zmęczeniem i stresem we wczesnej ciąży. Normalne jest odczuwanie zwiększonej wrażliwości emocjonalnej i nagłych wahań nastroju.

Jeśli zmiany nastroju zakłócają codzienne życie i relacje, należy poszukać profesjonalnej pomocy. Ciąża może pogorszyć istniejące wcześniej stany, takie jak depresja, lęk i inne, niezdiagnozowane stany psychiczne.

Zawroty głowy

Zawroty głowy w czasie ciąży mogą wynikać ze zmian objętości krwi i ciśnienia, zmiany równowagi z powodu zmian masy ciała i innych czynników, takich jak niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Mogą wystąpić podczas szybkiej zmiany pozycji, na przykład podczas stania lub siedzenia po leżeniu. Niektóre zawroty głowy są normalne, ale powinno to stanowić powód do niepokoju, jeśli ten objaw utrzymuje się po odpoczynku.

Wolniejsza zmiana pozycji, picie dużej ilości płynów i spożywanie mniejszych, częstszych posiłków może pomóc zmniejszyć częstotliwość zawrotów głowy, jednak jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować je ze swoim lekarzem.

Bóle głowy

Bóle głowy występują często we wczesnej ciąży w wyniku zmian hormonalnych. Za jego pojawienie się odpowiada wiele czynników, m.in. hałas, stres, zmęczenie, zbyt mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu albo zbyt długie spanie, picie za małej ilości płynów i niewłaściwe odżywianie się. Istnieją domowe sposoby na walkę z bólem głowy np. relaksacyjna kąpiel bądź dotlenienie organizmu. Każdorazowo przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać listę dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, które można bezpiecznie przyjmować w czasie ciąży.

Sposoby ustalania ciąży przez lekarzy

 

Testy krwi i moczu

Testy krwi i moczu sprawdzają obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Lekarze i położne stosują test moczu podobny do domowego testu ciążowego. HCG jest hormonem wytwarzanym po zapłodnieniu. Niektóre rzadkie stany i choroby mogą również powodować wysoki poziom HCG, więc po dodatnim badaniu krwi lub moczu zwykle następuje dodatkowa metoda potwierdzenia ciąży.

Badanie ultrasonograficzne

Lekarz tworzy obraz płodu za pomocą fal dźwiękowych i specjalistycznego skanera. Ta metoda jest często stosowana w celu potwierdzenia ciąży. Pochwową sondę ultrasonograficzną można również stosować we wczesnej ciąży w celu wizualizacji rosnącego zarodka.

USG

USG pozwala sprawdzić bicie serca płodu. Może być stosowany do potwierdzenia ciąży, ale dopiero po około 10 tygodniach. Jeśli pojawią się objawy ciąży należy skontaktować się ze swoim lekarzem w celu rozpoczęcia opieki prenatalnej. Wczesna i konsekwentna opieka prenatalna poprawia wyniki zarówno matki, jak i niemowlęcia.

Dajcie znać, jak to u Was wyglądało. Czekamy na Wasze komentarze.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny podczas ciąży?

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny podczas ciąży?

Kwas foliowy jest niezwykle istotny w ciąży. Przyjmowanie witaminy prenatalnej z zalecanymi 0,4 mg/dobę kwasu foliowego przed i podczas ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym mózgu i rdzenia kręgowego dziecka.

Więcej >
Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Ciąża jest szczęśliwym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. Oczywiście wiąże się ze zmianami, co przyczynia się do powstania stresu i negatywnych emocji. W konsekwencji część kobiet cierpi na depresję ciążową, która może negatywnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

Więcej >