Wiele kobiet zmaga się z problemami związanymi z nadciśnieniem. Często zadajecie sobie pytanie: Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi szukajcie poniżej.
Wysokie ciśnienie krwi, które jest również nazywane nadciśnieniem może prowadzić do pojawiania się problemów podczas ciąży. Zapewniając sobie odpowiednie leczenie przy pomocy lekarza prowadzącego oraz położnej zmniejsza się ryzyko pojawienia niepożądanych objawów nadciśnienia.
Przewlekłe nadciśnienie:
Przewlekłe nadciśnienie to wysokie ciśnienie krwi, które pojawiało przed ciążą lub w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży. Występuje również, gdy kobiecie po raz pierwszy w ciąży zdiagnozowano nadciśnienie, które nie znika po porodzie.
Nadciśnienie ciążowe
Nadciśnienie ciążowe to wysokie ciśnienie krwi, które pojawia się po 20 tygodniach ciąży. Zwykle ustępuje po porodzie, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego nadciśnienia w przyszłości.
Stan przedrzucawkowy:
Stan przedrzucawkowy to poważne zaburzenie ciśnienia krwi, które może wystąpić w czasie ciąży. Może prowadzić do uszkodzenia narządów w ciele przyszłej mamy i spowodować zagrożenie dla zdrowia dziecka. Stan przedrzucawkowy zwykle pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży, ale może również wystąpić wcześniej. Zdarza się, iż występuje również po porodzie. Jeśli przyszła mama zmaga się ze stanem przedrzucawkowym, konieczne może się okazać wcześniejsze urodzenie dziecka.
Objawy stanu przedrzucawkowego obejmują:
Nadciśnienie tętnicze w ciąży może powodować poważne problemy zdrowotne zarówno u ciężarnej, jak i dziecka. Jednak częsta kontrola i współpraca z lekarzem prowadzącym podczas ciąży może pomóc zachować bezpieczeństwo i zdrowie matki i dziecka.
Powikłania dla kobiety w ciąży mogą obejmować problemy z sercem, nerkami i wątrobą, udar, problemy z krzepnięciem krwi i drgawki. Wysokie ciśnienie krwi może również prowadzić do nagłego problemu medycznego zwanego przedwczesnym odklejeniem łożyska, gdy łożysko zbyt wcześnie odklei się od ściany macicy. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży są bardziej narażone na cięcie cesarskie i wczesny poród.
Wysokie ciśnienie krwi w ciąży może również powodować problemy dla zdrowia dziecka, m.in. może zmniejszyć przepływ krwi do łożyska, które dostarcza jemu tlen i żywność. Może to prowadzić do takich rzeczy, jak niska waga urodzeniowa lub zbyt wczesny poród (przed 37 tygodniem ciąży).
Wysokie ciśnienie krwi jest powszechne i można je leczyć podczas ciąży. Dzięki leczeniu i uważnemu monitorowaniu większość kobiet nie będzie miało problemów z urodzeniem zdrowego dziecka.
Jak Wy radzicie sobie z nadciśnieniem podczas ciąży? Dajcie znać, czekamy na Was na naszym Facebooku!
Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.
Podczas ciąży ważne jest, aby zapewnić dziecko jak największe bezpieczeństwo. Aby w pełni zadbać o to, aby dobrze się rozwijało należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy, ponieważ wpływają one negatywnie na stan jego zdrowia i mogą przyczynić się do wielu chorób i wad wrodzonych.
Cukrzyca ciążowa to wysoki poziom cukru we krwi (glukozy), który rozwija się w czasie ciąży i zwykle zanika po porodzie. Najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, jednak może nastąpić również w pierwszym trymestrze.