Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Wiele kobiet zmaga się z problemami związanymi z nadciśnieniem. Często zadajecie sobie pytanie: Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Wysokie ciśnienie krwi, które jest również nazywane nadciśnieniem może prowadzić do pojawiania się problemów podczas ciąży. Zapewniając sobie odpowiednie leczenie przy pomocy lekarza prowadzącego oraz położnej zmniejsza się ryzyko pojawienia niepożądanych objawów nadciśnienia.

Rodzaje nadciśnienia:

Przewlekłe nadciśnienie:

Przewlekłe nadciśnienie to wysokie ciśnienie krwi, które pojawiało przed ciążą lub w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży.  Występuje również, gdy kobiecie po raz pierwszy w ciąży zdiagnozowano nadciśnienie, które nie znika po porodzie.

Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe to wysokie ciśnienie krwi, które pojawia się po 20 tygodniach ciąży. Zwykle ustępuje po porodzie, ale zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego nadciśnienia w przyszłości.

Stan przedrzucawkowy:

Stan przedrzucawkowy to poważne zaburzenie ciśnienia krwi, które może wystąpić w czasie ciąży. Może prowadzić do uszkodzenia narządów w ciele przyszłej mamy i spowodować zagrożenie dla zdrowia dziecka. Stan przedrzucawkowy zwykle pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży, ale może również wystąpić wcześniej. Zdarza się, iż występuje również po porodzie. Jeśli przyszła mama zmaga się ze stanem przedrzucawkowym, konieczne może się okazać wcześniejsze urodzenie dziecka.

Objawy stanu przedrzucawkowego obejmują:

  • obrzęk twarzy lub dłoni,
  • silne bóle głowy, które nie ustępują,
  • problemy z oddychaniem,
  • szybki wzrost masy ciała
  • ból brzucha,
  • nudności lub wymioty w drugiej połowie ciąży.

Jakie problemy może powodować wysokie ciśnienie krwi w ciąży?

Nadciśnienie tętnicze w ciąży może powodować poważne problemy zdrowotne zarówno u ciężarnej, jak i dziecka. Jednak częsta kontrola i współpraca z lekarzem prowadzącym podczas ciąży może pomóc zachować bezpieczeństwo i zdrowie matki i dziecka.

Powikłania dla kobiety w ciąży mogą obejmować problemy z sercem, nerkami i wątrobą, udar, problemy z krzepnięciem krwi i drgawki. Wysokie ciśnienie krwi może również prowadzić do nagłego problemu medycznego zwanego przedwczesnym odklejeniem łożyska, gdy łożysko zbyt wcześnie odklei się od ściany macicy. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży są bardziej narażone na cięcie cesarskie i wczesny poród.

Wysokie ciśnienie krwi w ciąży może również powodować problemy dla zdrowia dziecka, m.in. może zmniejszyć przepływ krwi do łożyska, które dostarcza jemu tlen i żywność. Może to prowadzić do takich rzeczy, jak niska waga urodzeniowa lub zbyt wczesny poród (przed 37 tygodniem ciąży).

Jak leczy się nadciśnienie w ciąży?

Wysokie ciśnienie krwi jest powszechne i można je leczyć podczas ciąży. Dzięki leczeniu i uważnemu monitorowaniu większość kobiet nie będzie miało problemów z urodzeniem zdrowego dziecka.

  1. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub inne problemy zdrowotne i planujesz zajść w ciążę, porozmawiaj z lekarzem o lekach, które powinnaś zacząć lub przestać przyjmować, a także o innych sposobach zachowania zdrowia podczas ciąży.
  2. Podczas ciąży korzystaj z regularnej opieki prenatalnej i chodź na wszystkie wizyty kontrolne. Porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem lub zakończeniem przyjmowania jakiegokolwiek leku, w tym leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna.
  3. Jeśli jesteś w ciąży i masz wysokie ciśnienie krwi, będziesz musiała częściej uczęszczać na kontrolę do lekarza. Będzie on badać Twoje ciśnienie krwi, sprawdzać mocz i krew oraz mierzyć wzrost i ruch płodu.
  4. Lekarz może podać lek na ciśnienie krwi, jeśli nadciśnienie jest poważne lub zaczyna powodować problemy zdrowotne. Możesz również wykonać USG lub inne testy, aby upewnić się, że Twoje dziecko rośnie normalnie. Niektóre osoby muszą urodzić w 37 tygodniu lub wcześniej, jeśli pozostawanie w ciąży jest niebezpieczne dla Ciebie lub Twojego dziecka.

Jak Wy radzicie sobie z nadciśnieniem podczas ciąży? Dajcie znać, czekamy na Was na naszym Facebooku!

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Monitorowanie tętna płodu w ciąży - Wypożyczenie detektora tętna płodu

Monitorowanie tętna płodu w ciąży - Wypożyczenie detektora tętna płodu

Ciąża to czas pełen emocji, wrażeń, ale też i niepokoju. Każda z nas chce mieć pewność, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na używanie detektora tętna płodu, który pozwala na monitorowanie tętna serca dziecka w domowym zaciszu.

Więcej >
Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

Więcej >