Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie jest wczesnym objawem ciąży, którego doświadczają prawie wszystkie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i mogą rozpocząć się w kilka tygodni po poczęciu. Zazwyczaj zmniejsza się ono na początku drugiego trymetru ciąży i powraca pod koniec trzeciego trymestru. Oczywiście zmiany te są różne dla każdej ciąży i u każdej kobiety inaczej objawia się zmęczenie.

Przyszłe mamy często borykają się ze zmęczeniem. Objawia się to problemami z porannym wstawaniem, uczuciem ciężkości i ciągłą sennością. Kobiety często nie mogą się doczekać, aby wpełznąć do łóżka, gdy tylko wrócą do domu. Brzmi znajomo?

Jeśli tak, to jest to odpowiednie miejsce dla Ciebie. Podczas ciąży odczuwanie zmęczenia jest normalne i może być szczególnie wyraźne we wczesnych tygodniach ciąży.

Zmęczenie jest wczesnym objawem ciąży, którego doświadczają prawie wszystkie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i mogą rozpocząć się w kilka tygodni po poczęciu. Zazwyczaj zmniejsza się ono na początku drugiego trymetru ciąży i powraca pod koniec trzeciego trymestru. Oczywiście zmiany te są różne dla każdej ciąży i u każdej kobiety inaczej objawia się zmęczenie.

Wyjaśnienie zmęczenia ciąży

Zmęczenie w czasie ciąży jest rozsądnym sygnałem od ciała kobiety, jednakże warto sobie z nim radzić. Warto zastosować kilka wskazówek, aby okres oczekiwania na dziecko był łatwiejszy i spokojniejszy dla przyszłej mamy.

Dbałość o ciało i umysł

W przypadku  pierwszej ciąży warto skorzystać z okazji, aby skoncentrować się na dbaniu o siebie. Jeśli w domu już są dzieci należy podzielić się swoim wolnym czasem z nimi, aby nie czuły się odrzucone. To nie jest czas na walkę o status przyszłej super-mamy. Niech naczynia czasami poczekają na później, by w tym czasie pozwolić sobie na chwilę relaksu. Warto zatrudnić do cięższych prac pomoc domową, jeśli dzieci nie są jeszcze odpowiednio duże. Dobrym pomysłem jest prowadzenie kalendarza, dzięki któremu wszystko można odpowiednio zaplanować. Należy pamiętać, aby nie rezerwować zbyt wielu zadań na raz, jeśli istnieje możliwość uniknięcia takich sytuacji. W przypadku senności warto pomyśleć o drzemce. 30 minut przerwy jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Prośba o pomoc

Podczas ciąży dźwiganie to nieodzowny element dla przyszłej mamy, dlatego nie należy bać się prosić o pomoc partnera, rodziny, czy przyjaciół, ponieważ jest to zupełnie naturalne. Oczywiście miło zawsze zrekompensować czyjąś pomoc swoją, dlatego w przypadku rzeczy niewymagających specjalnego wysiłku warto wykrzesać trochę energii i wykonać zadanie.

Zwiększenie ilości snu

Może to być oczywiste, ale w przypadku wiecznej senności nawet godzina więcej odpoczynku w nocy może być wybawieniem. Jednak nie warto wydłużać snu w nieskończoność, ponieważ spowoduje to jeszcze większe zmęczenie niż dotychczas.

Próba relaksu

Wyczerpanie pod koniec dnia to normalny objaw dla każdej przyszłej mamy. Warto spędzić wieczór odpoczywając, najlepiej podczas relaksacyjnej kąpieli. Drzemka w ciągu dnia to jest to, czego często potrzebuje każda przyszła mama. Jeśli pojawiają się problemy z bezsennością, warto przynajmniej spróbować położyć się i poczytać książkę. Podczas pracy warto położyć stopy na podwyższeniu, aby zmniejszyć opuchliznę.

Zaangażowanie dzieci

Każda przyszła mama ma prawo być zmęczona z oczywistych powodów, jednakże znużenie może być mniej zauważalne, jeśli kobieta jest do tego przyzwyczajona (lub zbyt zajęta, aby zwracać na to uwagę). Tak czy inaczej, nie jest łatwo stać się priorytetem, gdy dzieci domagają się uwagi, ale warto spróbować. Należy wyjaśnić im w delikatny sposób swój stan, który powoduje senność. Pomoc w obowiązkach domowych i pozwolenie na większy odpoczynek nie sprawią dzieciom trudności. Warto wykorzystać ten czas na wspólnych zajęciach, takich jak czytanie, układanie puzzli, czy oglądanie filmów. Drzemka może być trudna w tym przypadku, ale zawsze warto spróbować.

Zdrowe odżywianie

Utrzymanie energii jest możliwe przy stałym dopływie składników odżywczych. Należy postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dobrej, zbilansowanej diety ciążowej, koncentrując się na zdrowych, długotrwałych wzmacniaczach energii, takich jak białko i złożone węglowodany. Odpowiednia ilość kalorii to podstawa do prawidłowego funkcjonowania. Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta jest kluczem do zdrowej ciąży. Kofeina lub cukier (lub jedno i drugie) mogą wydawać się idealnym, szybkim rozwiązaniem na kryzys, ale nie warto dać się zwieść sięgnięciu po tabliczkę czekolady lub kawy – wstrząs, który dają może powodować większe zmęczenie.

Regularność posiłków

Podobnie jak wiele innych objawów ciąży, zmęczenie można zmniejszyć poprzez regularność posiłków. Utrzymanie poziomu cukru we krwi na równym poziomie pomoże utrzymać energię na odpowiednim pułapie. Nie warto pomijać posiłków i zdecydować się na zdrowe, częste mini-dania i przekąski składające się z białka, złożonych węglowodanów i innych ważnych składników odżywczych.

Ruch to zdrowie

Jasne, kanapa nigdy nie wyglądała bardziej zachęcająco - ale paradoksalnie, odpowiednia ilość dobrze dobranych ćwiczeń może być bardziej rozluźniająca niż przerwa na kanapie. Warto wybrać się na spacer po lesie, powolny jogging wokół bloku lub parku, lekcję jogi, a nawet krótką wycieczkę do sklepu spożywczego. Nie tylko spowoduje to wzrost poziomu endorfin, ale również przyczyni się do lepszego snu w nocy. Ćwiczenia są dobre zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka, jednakże należy pamiętać, aby nie przesadzać, ponieważ można się nabawić wielu kontuzji.

Zdrowe przekąski

Każda przyszła mama na pewno doświadcza dziwnych połączeń smakowych, na które ma ochotę w danej chwili. Jednak zamiast sięgnąć po torbę z frytkami, warto zastąpić je zdrowszymi z ciecierzycy. Nadal można delektować się słoną przekąską, natomiast bez dużej ilości tłuszczu. Dodatkowo, każda porcja zawiera dużą ilość błonnika i białka, aby móc swobodnie funkcjonować przez resztę dnia.

Co powoduje zmęczenie podczas ciąży?

Ciąża przypomina bieganie w maratonie z plecakiem, który każdego dnia waży nieco więcej. Innymi słowy, to ciężka praca. Przyczyny zmęczenia we wczesnej ciąży mogą obejmować:

Budowanie łożyska

W pierwszym trymestrze ciąży ogromna ilość energii przeznaczana jest na budowanie systemu podtrzymywania życia dziecka, a mianowicie na łożysko, dlatego w tym okresie występuje wyjątkowa senność.

Hormony

Zmiany hormonalne mogą powodować wahania nastrojów. Często zdarza się, że humor może z pozytywnego przejść w negatywny i odwrotnie w ciągu jednej minuty bez wpływu czynników zewnętrznych.

Wzrost metabolizmu

W połączeniu ze spadkiem poziomu cukru i ciśnienia krwi rośnie metabolizm. Jeśli wzrost jest znaczny poziom cukru we krwi oraz ciśnienie są niższe.

Pod koniec pierwszego trymestru ciało wykona zadanie produkcji łożyska i przyzwyczai się do zmian hormonalnych i emocjonalnych, co oznacza, że ​​drugi trymestr to zwykle czas zwiększenia poziomu energii.

W trzecim trymestrze zmęczenie z wczesnej ciąży może powrócić z podwójną siłą. Przyczyny zmęczenia w późniejszej ciąży mogą obejmować :

Rosnący brzuch

Wyższa waga i uporczywe ciągnięcie do przodu są naprawdę sporym wyzwaniem dla przyszłej mamy. Nic więc dziwnego, że na koniec dnia jedynym marzeniem jest ciepła kąpiel i sen.

Bezsenność ciążowa

Rosnący brzuch oraz inne objawy ciąży, w tym zgaga, ból pleców i zespół niespokojnych nóg mogą  sprawić, że sen będzie bardziej oddalony niż kiedykolwiek.

Stres związany z urodzeniem dziecka.

Występuje przede wszystkich w przypadku pierwszej ciąży, bądź ciąży zagrożonej i objawia się przede wszystkim dużym zmęczeniem i poświęceniem snu i energii na myślenie o rzeczach związanych z dzieckiem.

Wielozadaniowość

Warto podczas ciąży zaangażować najbliższą rodzinę do pomocy przy codziennych obowiązkach. Każda mama umie robić kilka rzeczy naraz, nie jest to tajemnicą, jednak warto pomyśleć o sobie i zatrzymać się, aby odpocząć.

Jeśli w którymkolwiek momencie ciąży zmęczenie jest silne i uporczywe lub jeśli trwa przez całą ciążę, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, szczególnie jeśli pojawią się dodatkowe objawy, tj. osłabienie, skrajna duszność lub nawet omdlenia (co może oznaczać, że wystąpiła niedokrwistość z niedoboru żelaza, częsty, ale uleczalny stan, który większość lekarzy testuje podczas pierwszej wizyty i ponownie w 7 miesiącu).

A jeśli pojawia się smutek lub apatia, odczucie paniki lub niepokój,  a nawet zmiany apetytu, może to oznaczać, że pojawia się depresja ciążowa, co jest kolejnym stanem, w którym lekarz może pomóc poradzić sobie z tą sytuacją i ją wyleczyć.

Czy zmęczenie może być szkodliwe dla dziecka?

Dla zdecydowanej większości kobiet zmęczenie podczas ciąży jest nieco trudne, ale nie jest szkodliwe dla dziecka. W końcu ciało jest w trakcie tworzenia istoty ludzkiej, więc normalnym jest odczuwanie zmęczenia, jednakże nie ma to wpływu na dziecko.

Jeśli pojawi się uczucie zmęczenia połączone ze stresem zdrowie swoje i dziecka, należy skontaktować z lekarzem prowadzącym.  Lekarz może pobrać próbkę krwi w celu sprawdzenia niedokrwistości (inaczej niedoboru żelaza), stanu, który nieleczony może powodować problemy. Na szczęście niedobór żelaza jest uleczalny. Lekarz może zalecić również zmianę diety i / lub suplementację żelaza.

W rzadszych przypadkach ekstremalne zmęczenie może być oznaką zespołu chronicznego zmęczenia, który zwykle nie jest szkodliwy dla płodu, ale może być związany z poważniejszą postacią porannych mdłości lub nudności. Tak czy inaczej, wizyta u lekarza może pomóc w zapewnieniu niezbędnych zabiegów, aby poprawić samopoczucie.

A ty borykałaś się ze zmęczeniem? Podziel się z nami swoimi objawami i jak sobie z nimi radziłaś.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Jak radzić sobie z depresją ciążową?

Ciąża jest szczęśliwym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. Oczywiście wiąże się ze zmianami, co przyczynia się do powstania stresu i negatywnych emocji. W konsekwencji część kobiet cierpi na depresję ciążową, która może negatywnie wpływać na zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

Więcej >
Jak poczuć się bezpieczniej podczas epidemii?

Jak poczuć się bezpieczniej podczas epidemii?

Epidemia koronawirusa jest trudną sytuacją dla całego kraju. Kobiety w ciąży powinny szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo ze względu na dbałość o dwa życia. Pytanie brzmi: Jak poczuć się bezpiecznie w dobie epidemii? Odpowiadamy na nurtujące pytania w poniższym artykule.

Więcej >