Bezdech u noworodka

Bezdech u noworodka

Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.

Co to jest bezdech?

Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić. Jeśli takie sytuacje trwają dłużej (powyżej 20sek) konieczna jest wizyta u pediatry i monitorowanie oddechu i pracy serca dziecka.

Bezdech najczęściej występuje u wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży. Dzieje się tak, ponieważ ich układ oddechowy nie jest w pełni wykształcony.

Przyczyna tej groźnej dolegliwości może być rożna. Najczęściej spowodowana jest:

  • 1. nieprawidłową pracą ośrodka oddechowego w mózgu - typ centralny,

  • 2. niedrożnością dróg oddechowych - typ abturacyjny,

  • 3. tymi dwoma problemami - wtedy mamy do czynienia z typem mieszanym.

Klątwa Ondyny

Na szczęście rzadko, ale zdarza sie ze noworodek cierpi na wrodzony zespół bezdechu podczas snu, czyli tzw. klątwę Ondyny. Jest to choroba genetyczna, która objawia się brakiem kontroli oddychania podczas snu. Nazwa choroby wzięła się od nordyckiego mitu o Ondynie. Bogini zakochała się w zwykłym śmiertelniku, który niestety okazał się jej niewierny. Kochanek musiał za karę kontrolować swój oddech. Gdy zapadł w sen zmarł.

Zapobieganie

Rodzice, których dzieci mają zdiagnozowany bezdech powinni pamiętać o kilku aspektach, na które muszą zwrócić uwagę.

Po pierwsze - temperatura otoczenia. Ważne żeby była ona stała, ponieważ wahania temperatury sprzyjają utracie oddechu. Po drugie - odpowiednia układanie dziecka do snu. Dziecko nie powinno mieć w swoim łóżeczku poduszki. Kolejną ważną rzeczą jest dbanie o drożność nosa w przypadku kataru. Niezbędne jest także monitorowanie oddechu za pomocą specjalnego urządzenia tzw. monitora oddechu.

Monitor oddechu

Monitor oddechu jest prostym, niewielkim urządzeniem, które bada oddech dziecka. Nie wymaga żadnych kabli, ani dodatkowego zasilania (poza wewnętrzna baterią). Można zabrać go wszędzie ze sobą. Kiedy dziecko wykazuje mało ruchów oddechowych podczas snu monitor natychmiast alarmuje o tym rodziców.

Taki monitor można wypożyczyć na naszej stronie internetowej:

Monitor oddechu

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

7 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Potrzebne szczepionki podczas ciąży

Potrzebne szczepionki podczas ciąży

W czasie ciąży ochrona własnego zdrowia jest niezwykle ważna. Są 2 szczepionki, które należy wykonać w czasie ciąży: szczepionka przeciw krztuścowi oraz szczepionka przeciw grypie. Otrzymanie tych szczepionek oznacza, że dziecko jest chronione w łonie matki i przez kilka pierwszych miesięcy życia. Obie szczepionki można wykonać u swojego lekarza rodzinnego.

Więcej >
Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Wiele kobiet zmaga się z problemami związanymi z nadciśnieniem. Często zadajecie sobie pytanie: Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Więcej >