Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.
Spis treści
Detektor tętna płodu inaczej nazywany jest dopplerem tętna płodu.
Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa. Urządzenia te wykorzystywane są w poradniach ginekologicznych przez lekarzy ginekologów czy położne oraz w szpitalach. Pomiar bicia małego serduszka w łonie matki pozwala określić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Detektor można powiedzieć, jest uproszczonym KTG.
Działanie detektora oparte jest na tzw. efekcie Dopplera. Źródłem dźwięku jest serduszko maluszka. Wysokość tego dźwięku ulega modyfikacji, podczas gdy dźwięk oddala się lub przybliża do osoby, która go słucha. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym. Sonda znajdująca się w detektorze wysyła krótkie sygnały dźwiękowe, natomiast odbiera odbite fale dźwiękowe. Fale, które skierowane są na dany obiekt zmieniający swój kierunek i odległość, za pomocą detektora zmieniają odbierany sygnał w dźwięk. I tak dźwięki jakie można usłyszeć za pomocą detektora są odzwierciedleniem bicia serca maluszka.
Detektor tętna płodu pozwala usłyszeć bicie małego serduszka nawet już w 9-10 tygodniu ciąży. Wyniki pomiaru można odczytać na wyświetlaczu. Detektory mogą mierzyć tętno chwilowe płodu, ale także średnie tętno w jakimś określonym przedziale czasowym.
Ultradźwięki w medycynie są używane już od ponad 50 lat. Szkodliwe oddziaływanie detektora na płód oraz organizm przyszłej mamy nie jest możliwe, jeśli tylko natężenie fali ultradźwiękowych detektora jest w granicach normy, które ustalone są przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie. Modele detektorów z certyfikatem bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych są w pełni bezpieczne.
Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.
Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.
Wasz maluszek zaczyna słyszeć dźwięki już w 3 miesiącu życia płodowego. Dobiegające z organizmu mamy i z jej otoczenia odgłosy stymulują rozwój jego mózgu i całego układu nerwowego. A jak na Waszego bobasa działa muzyka?