Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Detektor tętna płodu inaczej nazywany jest dopplerem tętna płodu.

Co to jest za urządzenie?

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa. Urządzenia te wykorzystywane są w poradniach ginekologicznych przez lekarzy ginekologów czy położne oraz w szpitalach. Pomiar bicia małego serduszka w łonie matki pozwala określić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Detektor można powiedzieć, jest uproszczonym KTG.

Jak działa detektor?

Działanie detektora oparte jest na tzw. efekcie Dopplera. Źródłem dźwięku jest serduszko maluszka. Wysokość tego dźwięku ulega modyfikacji, podczas gdy dźwięk oddala się lub przybliża do osoby, która go słucha. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym. Sonda znajdująca się w detektorze wysyła krótkie sygnały dźwiękowe, natomiast odbiera odbite fale dźwiękowe. Fale, które skierowane są na dany obiekt zmieniający swój kierunek i odległość, za pomocą detektora zmieniają odbierany sygnał w dźwięk. I tak dźwięki jakie można usłyszeć za pomocą detektora są odzwierciedleniem bicia serca maluszka.

Od kiedy można używać detektora tętna płodu?

Detektor tętna płodu pozwala usłyszeć bicie małego serduszka nawet już w 9-10 tygodniu ciąży. Wyniki pomiaru można odczytać na wyświetlaczu. Detektory mogą mierzyć tętno chwilowe płodu, ale także średnie tętno w jakimś określonym przedziale czasowym.

Czy używanie detektora jest bezpieczne?

Ultradźwięki w medycynie są używane już od ponad 50 lat. Szkodliwe oddziaływanie detektora na płód oraz organizm przyszłej mamy nie jest możliwe, jeśli tylko natężenie fali ultradźwiękowych detektora jest w granicach normy, które ustalone są przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie. Modele detektorów z certyfikatem bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych są w pełni bezpieczne.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

Więcej >
Bezdech u noworodka

Bezdech u noworodka

Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.

Więcej >
Efekt Mozarta - prawda czy mit?

Efekt Mozarta - prawda czy mit?

Wasz maluszek zaczyna słyszeć dźwięki już w 3 miesiącu życia płodowego. Dobiegające z organizmu mamy i z jej otoczenia odgłosy stymulują rozwój jego mózgu i całego układu nerwowego. A jak na Waszego bobasa działa muzyka?

Więcej >