Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Detektor tętna płodu inaczej nazywany jest dopplerem tętna płodu.

Co to jest za urządzenie?

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa. Urządzenia te wykorzystywane są w poradniach ginekologicznych przez lekarzy ginekologów czy położne oraz w szpitalach. Pomiar bicia małego serduszka w łonie matki pozwala określić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Detektor można powiedzieć, jest uproszczonym KTG.

Jak działa detektor?

Działanie detektora oparte jest na tzw. efekcie Dopplera. Źródłem dźwięku jest serduszko maluszka. Wysokość tego dźwięku ulega modyfikacji, podczas gdy dźwięk oddala się lub przybliża do osoby, która go słucha. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym. Sonda znajdująca się w detektorze wysyła krótkie sygnały dźwiękowe, natomiast odbiera odbite fale dźwiękowe. Fale, które skierowane są na dany obiekt zmieniający swój kierunek i odległość, za pomocą detektora zmieniają odbierany sygnał w dźwięk. I tak dźwięki jakie można usłyszeć za pomocą detektora są odzwierciedleniem bicia serca maluszka.

Od kiedy można używać detektora tętna płodu?

Detektor tętna płodu pozwala usłyszeć bicie małego serduszka nawet już w 9-10 tygodniu ciąży. Wyniki pomiaru można odczytać na wyświetlaczu. Detektory mogą mierzyć tętno chwilowe płodu, ale także średnie tętno w jakimś określonym przedziale czasowym.

Czy używanie detektora jest bezpieczne?

Ultradźwięki w medycynie są używane już od ponad 50 lat. Szkodliwe oddziaływanie detektora na płód oraz organizm przyszłej mamy nie jest możliwe, jeśli tylko natężenie fali ultradźwiękowych detektora jest w granicach normy, które ustalone są przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie. Modele detektorów z certyfikatem bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych są w pełni bezpieczne.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

7 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Każda kobieta doświadcza różnego rodzaju objawów świadczących o ciąży. To jak szybko pojawią się pierwsze sygnały zależy od wielu czynników. Zazwyczaj podczas pierwszej ciąży są one inaczej odczuwalne i mylące z innymi dolegliwościami, jednakże w pewnym momencie już wiadomo, że to jest to. Na jakie elementy w swoim organizmie zwracać uwagę? Przeczytajcie.

Więcej >
Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży

Komfort snu podczas ciąży jest zaburzony zazwyczaj podczas pierwszego i trzeciego trymetru. Przyczynia się to do powstania uczucia wyczerpania, które jest nieprzyjemne dla przyszłej mamy, ponieważ osłabia ono organizm. Zatem możemy zadać pytanie jak sobie z tym radzić? Wyjaśnienie znajduje się w poniższym artykule.

Więcej >
Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie jest wczesnym objawem ciąży, którego doświadczają prawie wszystkie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i mogą rozpocząć się w kilka tygodni po poczęciu. Zazwyczaj zmniejsza się ono na początku drugiego trymetru ciąży i powraca pod koniec trzeciego trymestru. Oczywiście zmiany te są różne dla każdej ciąży i u każdej kobiety inaczej objawia się zmęczenie.

Więcej >