Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Detektor tętna płodu inaczej nazywany jest dopplerem tętna płodu.

Co to jest za urządzenie?

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa. Urządzenia te wykorzystywane są w poradniach ginekologicznych przez lekarzy ginekologów czy położne oraz w szpitalach. Pomiar bicia małego serduszka w łonie matki pozwala określić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Detektor można powiedzieć, jest uproszczonym KTG.

Jak działa detektor?

Działanie detektora oparte jest na tzw. efekcie Dopplera. Źródłem dźwięku jest serduszko maluszka. Wysokość tego dźwięku ulega modyfikacji, podczas gdy dźwięk oddala się lub przybliża do osoby, która go słucha. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym. Sonda znajdująca się w detektorze wysyła krótkie sygnały dźwiękowe, natomiast odbiera odbite fale dźwiękowe. Fale, które skierowane są na dany obiekt zmieniający swój kierunek i odległość, za pomocą detektora zmieniają odbierany sygnał w dźwięk. I tak dźwięki jakie można usłyszeć za pomocą detektora są odzwierciedleniem bicia serca maluszka.

Od kiedy można używać detektora tętna płodu?

Detektor tętna płodu pozwala usłyszeć bicie małego serduszka nawet już w 9-10 tygodniu ciąży. Wyniki pomiaru można odczytać na wyświetlaczu. Detektory mogą mierzyć tętno chwilowe płodu, ale także średnie tętno w jakimś określonym przedziale czasowym.

Czy używanie detektora jest bezpieczne?

Ultradźwięki w medycynie są używane już od ponad 50 lat. Szkodliwe oddziaływanie detektora na płód oraz organizm przyszłej mamy nie jest możliwe, jeśli tylko natężenie fali ultradźwiękowych detektora jest w granicach normy, które ustalone są przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie. Modele detektorów z certyfikatem bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych są w pełni bezpieczne.

Przeczytaj także

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >