Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.
Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej. Cukrzyca ciążowa na szczęście mija tuż po porodzie, ale jej wystąpienie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę w przyszłości. Ciąża mamy zmagającej się z cukrzycą uważana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. W przypadku tej choroby konieczna jest stała kontrola diabetologa i ginekologa.
Na zachorowanie najbardziej narażone są:
Co powinno Cię zaniepokoić?
Diagnoza
W celu zdiagnozowania cukrzycy w ciąży przeprowadza się kilkukrotnie test na poziom glukozy we krwi oraz tzw. krzywą cukrową. Pierwszy test obciążenia glukozą ginekolog zleca pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Pielęgniarka pobiera krew na czczo, a następnie ciężarna wypija 50 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Po godzinie i po 2h znów pobiera się krew i analizuje poziom glukozy.
Leczenie
Leczenie cukrzycy koniecznie musi się odbywać pod okiem specjalistów. Najważniejsza w nim jest odpowiednia dieta, która uchroni mamę i maluszka przed negatywnymi skutkami tej choroby. Jeśli dieta nie wystarcza diabetolog wprowadza leki regulujące poziom glukozy we krwi lub zastrzyki z insuliny.
Nieleczona cukrzyca może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka aż 3-5 - krotnie. Podwyższony poziom cukry mamy wpływa także na późniejszy rozwój dziecka. Dzieci częściej zmagają się z otyłością i zaburzeniami psychosomatycznymi.
Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.
Ciąża to czas pełen emocji, wrażeń, ale też i niepokoju. Każda z nas chce mieć pewność, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. Właśnie dlatego wiele kobiet decyduje się na używanie detektora tętna płodu, który pozwala na monitorowanie tętna serca dziecka w domowym zaciszu.
Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.