W czasie ciąży ochrona własnego zdrowia jest niezwykle ważna. Są 2 szczepionki, które należy wykonać w czasie ciąży: szczepionka przeciw krztuścowi oraz szczepionka przeciw grypie. Otrzymanie tych szczepionek oznacza, że dziecko jest chronione w łonie matki i przez kilka pierwszych miesięcy życia. Obie szczepionki można wykonać u swojego lekarza rodzinnego.
Szczepionkę należy otrzymać podczas każdej ciąży, między 16 a 36 tygodniem ciąży (można ją mieć po 36 tygodniach, ale jest mniej skuteczna). Krztusiec jest wysoce zaraźliwy i może zagrażać życiu dzieci.
Niemowlęta z krztuścem mogą być zmuszone do pozostania w szpitalu. Powikłania dla dziecka mogą obejmować zapalenie płuc i uszkodzenie mózgu. Sama szczepionka nie wywołuje krztuśca - nie zawiera żadnych żywych bakterii.
Skutki uboczne są zwykle łagodne. Mogą to być:
Jeśli z jakichś powodów nie jest wskazane wykonanie szczepionki przeciw krztuścowi należy upewnić się, że wszystkie dzieci i dorośli w domu są zaszczepieni oraz poprosić krewnych i przyjaciół, aby nie przychodzili, jeśli mają kaszel.
Zachorowanie na grypę zwiększa ryzyko powikłań podczas ciąży i porodu. Grypa może prowadzić do przedwczesnych porodów, mniejszej masy urodzeniowej dzieci i porodów martwych. Zaszczepienie podczas ciąży chroni dziecko po urodzeniu oraz zmniejsza ryzyko przyjęcia dziecka do szpitala z powodu grypy.
Można bezpiecznie zaszczepić się przeciwko grypie w dowolnym momencie ciąży. Sezon grypowy w Polsce trwa zwykle od października do końca marca. Będąc w ciąży w tych miesiącach, należy zaszczepić się przeciwko grypie.
Efekty uboczne mogą obejmować:
Objawy te ustępują w ciągu 1 lub 2 dni bez konieczności leczenia. Poważne skutki uboczne są bardzo rzadkie. Dla przyszłej mamy i dziecka ważne jest, aby unikać gorączki.
W przypadku wystąpienia negatywnych objawów utrzymujących się dłużej niż kilka dni należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub położną.
Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.
Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.
Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.