Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny podczas ciąży?

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny podczas ciąży?

Kwas foliowy jest niezwykle istotny w ciąży. Przyjmowanie witaminy prenatalnej z zalecanymi 0,4 mg/dobę kwasu foliowego przed i podczas ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym mózgu i rdzenia kręgowego dziecka.

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to sztuczna forma witaminy B zwanej folianem. Kwas foliowy odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu czerwonych krwinek i pomaga w rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Najlepszym źródłem pożywienia kwasu foliowego są wzbogacone zboża. Folian występuje naturalnie w ciemnozielonych warzywach i owocach cytrusowych.

Kiedy należy zacząć brać kwas foliowy?

Wady wrodzone występują w ciągu pierwszych 3-4 tygodniach ciąży. Dlatego ważne jest, aby kwas foliowy znajdował się w organizmie na wczesnych etapach rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego dziecka.

Podczas rozmowy z lekarzem przy próbie poczęcia, zaleca on przyjmować witaminę prenatalną z kwasem foliowym. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które przyjmowały kwas foliowy przez co najmniej rok przed zajściem w ciążę, zmniejszają szanse na wczesny poród o 50% lub więcej. Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego codziennie przez co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę i każdego dnia w ciąży.

Po wyborze witaminy prenatalnej należy udać się do lekarza, aby upewnić się, że ma ona zalecane ilości wszystkiego, co jest potrzebne, w tym kwasu foliowego. Wszystkie witaminy prenatalne nie są takie same, a niektóre mogą zawierać mniej lub więcej potrzebnych witamin i minerałów.

Ile kwasu foliowego należy zażywać?

Zalecana dawka dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym wynosi 0,4 mg kwasu foliowego każdego dnia. Przy codziennym przyjmowaniu witaminy należy sprawdzić, czy zawiera ona zalecaną ilość. Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie brać witaminy, można brać kwas foliowy w formie suplementów.

Zalecane dawki kwasu foliowego:

  • Podczas próby poczęcia: 0,4 mg/dobę
  • Przez pierwsze trzy miesiące ciąży: 0,4 mg/dobę
  • Od czterech do dziewięciu miesięcy ciąży: 0,6 mg/dobę
  • Podczas karmienia piersią: 0,5 mg/dobę

Jakie są zalety kwasu foliowego?

Bez wystarczającej ilości kwasu foliowego w ciele dziecka mogą rozwinąć się problemy zdrowotne takie jak rozszczep kręgosłupa, czyli niepełny rozwój rdzenia kręgowego lub kręgów lub niepełny rozwój głównych części mózgu Wystarczająca ilość kwasu foliowego może chronić dziecko przed wymienionymi wadami o co najmniej 50%. Kwas foliowy przyjmowany przed ciążą i w jej trakcie może również chronić dziecko przed rozszczepem wargi i podniebienia, przedwczesnym porodem, niską wagą urodzeniową, poronieniem, słabym wzrost w łonie matki.

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko powikłań w ciąży, chorób serca, udaru mózgu, niektórych rodzajów nowotworów, czy choroby Alzheimera.

Jakie są naturalne źródła kwasu foliowego?

Produkty, które mogą pomóc uzyskać więcej kwasu foliowego w diecie, obejmują na przykład:

  • Wątróbka wołowa (gotowana, duszona)
  • Soczewica (dojrzałe nasiona, gotowane)
  • Szpinak (mrożony, gotowany)
  • Fasolka szparagowa (gotowana) 

Jeśli jesteś zainteresowana powyższym tematem napisz do nas i podziel się swoimi spostrzeżeniami. W celu odpowiedniej suplementacji dopasowanej do Ciebie skontaktuj się z lekarzem.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Potrzebne szczepionki podczas ciąży

Potrzebne szczepionki podczas ciąży

W czasie ciąży ochrona własnego zdrowia jest niezwykle ważna. Są 2 szczepionki, które należy wykonać w czasie ciąży: szczepionka przeciw krztuścowi oraz szczepionka przeciw grypie. Otrzymanie tych szczepionek oznacza, że dziecko jest chronione w łonie matki i przez kilka pierwszych miesięcy życia. Obie szczepionki można wykonać u swojego lekarza rodzinnego.

Więcej >
Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Wiele kobiet zmaga się z problemami związanymi z nadciśnieniem. Często zadajecie sobie pytanie: Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Więcej >