Opalanie podczas ciąży

Opalanie podczas ciąży

Opalanie na słońcu lub bez słońca wiąże się z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV), które ma poważny wpływ na zdrowie. Zagrożenia dla zdrowia związane z promieniowaniem UV obejmują raka skóry, oparzenia skóry, przedwczesne starzenie się skóry i uszkodzenie oczu. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi zmiany hormonalne, które wpływają na skórę, co naraża matkę i jej rozwijające się dziecko na większe ryzyko podczas opalania.

Wrażliwość skóry i opalenizna

W wyniku zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży skóra kobiety staje się znacznie bardziej wrażliwa i podatna na pieczenie w reakcji na promienie słoneczne. Ciało kobiety w ciąży próbuje chronić skórę przed promieniowaniem UV, więc reakcja na promienie słoneczne jest wyraźna. Promienie UV dodatkowo pogarszają opryszczkę.

Kobiety w ciąży powinny w miarę możliwości unikać zbyt dużego słońca i stosować filtry przeciwsłoneczne o najwyższym współczynniku co dwie godziny, gdy są wystawione na działanie promieni słonecznych. Zwiększona wrażliwość skóry podczas ciąży może również powodować podrażnienia skóry, takie jak ciemne ślady na twarzy lub na brzuchu. Wystąpienie jakichkolwiek z tych plam na skórze oznacza, że ekspozycja na słońce powoduje zwiększoną reakcję skóry. Należy całkowicie unikać oparzeń słonecznych i pęcherzy, ponieważ te rany mogą ulec zakażeniu, rozprzestrzeniając infekcję w organizmie.

Długotrwałe skutki ekspozycji na promieniowanie UV

Kobiety, które często narażały się na promieniowanie UV przed zajściem w ciążę, muszą dbać o ochronę, ponieważ są bardziej narażone na uszkodzenie siebie i nienarodzonego dziecka. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może spowodować zmiany w układzie odpornościowym i uczynić skórę bardziej podatną na uszkodzenia i raka. Inne skutki to uszkodzenie oczu.

Rak skóry może być śmiertelny w przypadku czerniaka złośliwego. Inne typy obejmują raka podstawnokomórkowego i raka kolczystokomórkowego. Kobiety w ciąży mogą być bardziej narażone na raka skóry, jeśli były wcześniej narażone i jeśli mają:

  • jasną skórę,
  • włosy blond, rude lub jasnobrązowe,
  • niebieskie, zielone lub szare oczy,
  • trudności w opalaniu,
  • podrażnienia skóry lub opryszczkę.

Przyszłe mamy, których skóra jest szczególnie wrażliwa w czasie ciąży lub mają otwarte rany przypominające strup, muszą zachować ostrożność podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Zauważalne zmiany na skórze powinny zostać zbadane przez lekarza specjalistę.

Wpływ UV na kwas foliowy

Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może obniżyć poziom kwasu foliowego niezbędny do zdrowego rozwoju płodu. Kobietom w ciąży często zaleca się przyjmowanie suplementów kwasu foliowego w celu zwiększenia jego poziomu, aby chronić rozwijający się płód.

Przyszła mama, która wystawia się na słońce przez długi czas, szczególnie w okresie poczęcia i pierwszych dwunastu tygodni ciąży, może spowodować uszkodzenie neurologicznego funkcjonowania nienarodzonego dziecka.

Przegrzanie podczas opalania

Oprócz wrażliwości skóry, przegrzanie organizmu podczas ciąży może mieć niebezpieczne skutki, takie jak udar cieplny, hipertermia, odwodnienie, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura ciała i ciśnienie krwi, skurcze cieplne i stres. Przegrzanie podczas opalania może poważnie zaszkodzić ciężarnej matce i nienarodzonemu dziecku.

Chociaż przegrzanie może mieć wpływ na wszystkie osoby narażone na ciepło, matki w ciąży są bardziej narażone z powodu zmian temperatury skóry i ciała. U kobiet w ciąży ta podstawowa temperatura ciała wzrasta i jest bardziej podatna na zmiany. Narażenie na promienie UV może dodatkowo podnieść temperaturę wewnętrzną kobiety w ciąży, a tym samym może również podnieść temperaturę płodu, co może spowodować neurologiczne uszkodzenie nienarodzonego dziecka.

Ryzyko przegrzania lub radykalnych zmian temperatury jest większe w przypadku naturalnego światła słonecznego niż w przypadku sztucznego opalania z solarium i produktami. Jednak wiążą się one również z poważnymi zagrożeniami, które należy rozważyć, takimi jak rak skóry.

Jeśli masz jakieś spostrzeżenia na temat opalania się w ciąży, podziel się nimi z nami. Wszystkie kłopoty wynikające z opalania natychmiast zgłoś lekarzowi prowadzącemu.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

Więcej >
Bezdech u noworodka

Bezdech u noworodka

Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.

Więcej >