Poranne mdłości - przyczyny, czas trwania, sposoby ich zmniejszenia

Poranne mdłości - przyczyny, czas trwania, sposoby ich zmniejszenia

Poranne mdłości to nudności i wymioty, które występują podczas ciąży, głównie w pierwszym trymestrze. Powodem takiego stanu może być nagły wzrost hormonów w organizmie. Wbrew nazwie mogą jednak pojawiać się w różnych porach dnia. Poranne mdłości zwykle nie powodują żadnych problemów dla nienarodzonego dziecka. Jeśli jednak kobieta w ciąży doświadcza ciężkich i ciągłych wymiotów, powinna skontaktować się z lekarzem.

Czas trwania

Poranne mdłości zwykle ustępują po 3–4 miesiącach ciąży. Jednak niektóre kobiety odczuwają nudności przez dłuższy czas. Część kobiet nadal ich doświadcza po 20. tygodniu ciąży. Poranne mdłości można ograniczyć wprowadzając zmiany w diecie i dużo odpoczywając. Wsparcie rodziny i przyjaciół może również ułatwić opanowanie porannych mdłości. W cięższych przypadkach istnieją leki, które można zastosować po konsultacji z lekarzem.

Co powoduje poranne mdłości?

Dokładna przyczyna porannych mdłości nie jest znana. Istnieje jednak kilka różnych przyczyn, do których można zaliczyć:

  • Podwyższony poziom estrogenu - zmiany poziomu żeńskiego hormonu płciowego - estrogenu we wczesnych stadiach ciąży mogą powodować krótkotrwałe nudności i wymioty.
  • Zwiększony poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) - hormonu, który organizm zaczyna wytwarzać po zapłodnieniu.
  • Niedobory żywieniowe oraz niedobór witaminy B6 w diecie.
  • Problemy żołądkowe – wzrost produkcji progesteronu może wpływać na zwiększenie nudności.

Leczenie

Jeśli objawy porannych mdłości nie ustąpią, lekarz może zalecić suplementy witaminy B6, imbir oraz inne leki dostępne bez recepty. Ciężkie mdłości w ciąży mogą powodować odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitów, takich jak sód lub potas. Lekarz, w zależności od nasilenia objawów, może zalecić leki na receptę, które można bezpiecznie zażywać w czasie ciąży na nudności i wymioty.

Przed zażyciem jakichkolwiek dostępnych bez recepty leków lub suplementów w czasie ciąży skonsultuj się z lekarzem.

  • Ostrożnie wybieraj żywność. Korzystaj z pokarmów bogatych w białko, niskotłuszczowych i lekkostrawnych oraz unikaj tłustych, pikantnych i smażonych potraw.
  • Pij dużo płynów. Staraj się wypijać codziennie od sześciu do ośmiu szklanek bezkofeinowych płynów.
  • Oddychaj świeżym powietrzem. Przy sprzyjającej pogodzie otwórz okna w domu lub miejscu pracy. W miarę możliwości wybierz się na codzienny spacer na świeżym powietrzu.
  • Uważaj na witaminy prenatalne. Jeśli po zażyciu witamin prenatalnych odczuwasz mdłości, przyjmuj je z przekąską lub tuż przed snem. Jeśli objawy nie ustąpią, zapytaj lekarza o inne sposoby uzyskania żelaza i witamin, których potrzebujesz podczas ciąży.
  • Po wymiotach wypłucz usta. Kwas z żołądka może uszkodzić szkliwo na zębach. Jeśli możesz, przepłucz usta filiżanką wody zmieszanej z łyżeczką sody oczyszczonej. Pomoże to zneutralizować kwas i chronić zęby.
  • Unikaj potraw, jeśli ich smak, zapach lub wygląd powodują mdłości.

Czynniki ryzyka

Szereg różnych czynników wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia porannych mdłości. Obejmują one:

  • poprzednia ciąża z nudnościami i wymiotami,
  • rodzinna historia porannych mdłości,
  • historia choroby lokomocyjnej lub nudności w wywiadzie podczas stosowania środków antykoncepcyjnych zawierających estrogen,
  • młody wiek matki,
  • otyłość,
  • ciąże mnogie,
  • pierwsza ciąża,
  • powiększone łożysko.

Dajcie znać jak Wy radziłyście sobie z porannymi mdłościami i jaki wpływ miały one na Wasze codzienne funkcjonowanie.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca u przyszłych mam najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży i spowodowana jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

Więcej >
Bezdech u noworodka

Bezdech u noworodka

Każdy noworodek oddycha inaczej niż dorosły, tzn. szybciej, płycej i mniej regularnie. Kiedy dziecku zdarza się około 15 sekundowy bezdech nie powinno nas to martwić.

Więcej >