Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem. Oto niektóre z bardziej powszechnych zmian, które mogą wystąpić w przypadku każdego z pięciu zmysłów. Jak zawsze, jeśli zmiany są niepokojące należy skonsultować je ze swoim lekarzem.

Smak

Każda kobieta zastanawia się dlaczego nagle zmieniają się jej gusta smakowe i wcześniej uwielbiane dania są nieakceptowalne przez żołądek i często mają inny smak niż do tej pory. W rzeczywistości dość często doświadcza się zmieniającego się smaku, znanego również jako zaburzenia smaku, w czasie ciąży.

Zaburzenia zwykle występują w pierwszym trymestrze, już w pierwszych dwóch tygodniach ciąży i często charakteryzują się metalicznym posmakiem w jamie ustnej. Podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży prawdopodobnie awersje do jedzenia zostaną zastąpione pragnieniem kwaśnych i gorzkich potraw, aby zachęcić do ponownego poszerzenia repertuaru żywieniowego. Gdy żołądek przestanie odczuwać mdłości, a apetyt zacznie wzrastać, faktycznie widać zmieniające się gusta, które zachęcają do wypróbowania nowych kombinacji smakowych. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie posiłku w restauracji specjalizującej się w niecodziennych potrawach.

Niektóre wskazówki dotyczące przeciwdziałania zaburzeniom smaku podczas ciąży obejmują: spożywanie świeżych owoców cytrusowych lub picie świeżych soków cytrusowych; picie lemoniady lub zwykłej wody z plasterkiem cytryny; spożywanie żywności z użyciem octu, takiej jak marynaty; mycie języka za każdym razem podczas mycia zębów i żucie gumy bez cukru.

Zapach

Czy zapach ulubionego jedzenia, balsamu do ciała, szamponu lub osoby nagle wywołuje uczucie mdłości? Zwiększony zmysł węchu jest powszechny w czasie ciąży i często jest jedną z jej oznak. Co powoduje zwiększoną wrażliwość na zapachy wokół? Są to oczywiście hormony, a w szczególności estrogen.

Co robić? Warto otoczyć się subtelnymi zapachami, które pomogą w ukojeniu, do których należą cytrusy, wanilia lub rumianek. Czasem nawet najprzyjemniejsze z nich, takie jak ulubione perfumy, mogą stać się przytłaczające. Jeśli nudności stanowią problem, warto na czas ciąży je zmienić. Przebywanie z innymi ludźmi, których zapach jest trudny do zniesienia często stanowi problem, więc wtedy warto posiadać przy sobie korzeń imbiru lub szmatkę nasączoną olejkami aromaterapeutycznymi z cytryny lub imbiru, aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom. Należy również pamiętać, aby unikać ciężkich aromatów, które mogą wywoływać nudności, a także dymu i chemikaliów. Jeśli to możliwe, warto prać częściej ubrania i pościel, ponieważ mogą one zatrzymać nieprzyjemne zapachy.

Wzrok

Rzeczy są trochę bardziej niewyraźne niż kiedyś? Może się okazać, że wzrok stał się bardziej rozmyty, podczas ciąży. Nie ma powodu do obaw, wiele kobiet w ciąży twierdzi, że są one bardziej krótkowzroczne niż zwykle, prawdopodobnie z powodu zmian hormonalnych, krążenia krwi i zatrzymywania płynów. Zmiana widzenia jest tymczasowa, dlatego warto sprawdzić wzrok i skorzystać z okularów bądź soczewek kontaktowych w razie konieczności. Jednocześnie rosnący poziom estrogenu może prowadzić do stanu zwanego suchym okiem, który powoduje, że oczy są zamazane, swędzące i coraz bardziej wrażliwe na światło. Nie należy jednak zakładać, że problemy z oczami są związane z przebiegiem ciąży, ponieważ zaburzenia wzroku mogą być również objawami innych problemów ze zdrowiem, więc warto to sprawdzić u lekarza bądź położnej.

Kiedy się martwić? Jeśli w ciąży bądź przed jej zajściem występują takie choroby jak cukrzyca, jaskra, stan przedrzucawkowy, czyli preeklampsja, bądź wysokie ciśnienie krwi należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na widzenie i muszą być ściśle monitorowane.

Dotyk

Czy ciało stało się bardziej wrażliwe na dotyk, szczególnie w okolicach piersi? Obolałe piersi są dość powszechne podczas ciąży i często jest pierwsza z jej oznak. Są bardziej delikatne z wielu powodów, głównie wzrostu hormonów estrogenu i progesteronu, produkcji tłuszczu i mleka.

Czego można się spodziewać? Masaż ciążowy może być najlepszym sposobem radzenia sobie z niektórymi z najczęstszych dolegliwości związanych z ciążą i jednocześnie relaksem. Pomaga zmniejszyć stres, poprawić nastrój, zmniejszyć ból, obniżyć częstość powikłań położniczych i poprawić zdrowie rozwijającego się dziecka. Zawodowy masażysta może zaprojektować program masażu, który jest bezpieczny i skuteczny dla przyszłej mamy i dziecka. Zwiększona wrażliwość na dotyk może oznaczać, że podczas masowania należy zmniejszyć nacisk. Jeśli okaże się, że siła jest zbyt lekka lub zbyt duża, należy poinformować terapeutę, aby mógł odpowiednio wyregulować nacisk.

Na życie seksualne może mieć również wpływ zwiększona wrażliwość ciała na dotyk. Niektóre kobiety uważają zwiększony przepływ krwi do piersi i okolicy narządów płciowych za stymulujący, inne uważają za irytujące. Po raz kolejny ważne jest, aby przekazać potrzeby partnerowi. Dobra komunikacja to podstawa i pozwala dzięki dotykowi zwiększyć zadowolenie z doznań.

Warto również zainwestować w odpowiedni biustonosz, aby zapewnić jak największą wygodę dla piersi. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie bawełnianego, sportowego stanika podczas snu, dzięki czemu będzie on bardziej efektywny.

Słuch

Uszy stały się bardziej wrażliwe na hałas? Pojawia się dzwonienie, znane również jako szum w uszach? Obie przypadłości są normalne podczas ciąży. W rzeczywistości szum w uszach jest częstym stanem podczas ciąży, w którym dźwięk w uszach synchronizuje się z biciem serca. Te zmiany w słuchu i ich nasilenie są tymczasowe i często są powodowane przez zmiany hormonalne, stany zapalne, stres i niektóre powszechne leki stosowane w czasie ciąży, na przykład stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Każdorazowo jeśli objawy zaczynają być niepokojące należy zgłosić się do lekarza z dolegliwościami. Zawsze trzeba pamiętać o czujności.

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Jak koronawirus wpływa na ciążę?

Jak koronawirus wpływa na ciążę?

W ostatnim czasie koronawirus spowodował największą epidemię na świecie. Objawy choroby są zależne od stanu zdrowia osoby zarażonej. Jak koronawirus wpływa na kobiety w ciąży? Poniżej zebrano wszystkie najważniejsze informacje na temat wirusa.

Więcej >
Wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży

Każda kobieta doświadcza różnego rodzaju objawów świadczących o ciąży. To jak szybko pojawią się pierwsze sygnały zależy od wielu czynników. Zazwyczaj podczas pierwszej ciąży są one inaczej odczuwalne i mylące z innymi dolegliwościami, jednakże w pewnym momencie już wiadomo, że to jest to. Na jakie elementy w swoim organizmie zwracać uwagę? Przeczytajcie.

Więcej >