30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży

Maluch jest wielkości kapusty, Dziecko coraz bardziej przybiera na masie i nabiera tkanki tłuszczowej

Co zmienia się u maluszka?

Maluch jest wielkości kapusty. Długość jego ciała wynosi ok 43-44cm, natomiast waga ok 1400-1500g.

Ciągły rozwój mózgu jest na etapie powstawania zwojów mózgowych, fałd i zagłębień, odpowiedzialnych za gromadzenie większej ilości komórek. Dzięki nim powstaje tkanka mózgowa, która odpowiedzialna jest za zdobywanie przez malucha nowych umiejętności.

Zaczyna zanikać lanugo, czyli delikatny meszek płodowy, który dotychczas pokrywał ciało dziecka. Związane jest to z lepszym funkcjonowaniem mózgu, który zaczyna kontrolować temperaturę ciała.

Dziecko coraz bardziej przybiera na masie i nabiera tkanki tłuszczowej. Włoski nadal rosną. W pełni wykształcone są stopy i dłonie, maluszek posiada już paznokcie, ale są one bardzo miękkie. Zęby mleczne są już wykształcone i ukryte w dziąsłach (zaczną się wyrzynać kilka miesięcy po porodzie). Serce dziecka osiąga ok 140 uderzeń na minutę. U dziewczynek zaznacza się łechtaczka, natomiast u chłopców jądra zstępują do moszny.

Intensywnie rozwija się także układ immunologiczny u dziecka. Przeciwciała, które pobierane są przez łożysko z krwi mamy zostają następnie uwalniane do układu krążenia dziecka.

Dalej rozwijają się układ nerwowy, mięśnie, płuca oraz mięśnie oddechowe. Proporcje ciała maluszka są takie, jakie będą przy porodzie. Dziecko powinno ustawiać się już główką w dół. Dziecko urodzone w 30 tygodniu ciąży w dobrym szpitalu miałoby 95% szans na przeżycie.

Co słychać u mamy?

U kobiet na tym etapie ciaży rośnie zapotrzebowanie na kalorie, dlatego warto spożywać owoce, warzywa, chude mięso, ryby czy kasze. Spożywane przez kobietę białko odpowiedzialne jest za zdrowy rozwój komórek dziecka. Warto spożywać duże ilości witaminy C, wspomaga ona prawidłową produkcję kolagenu (zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych) oraz zwiększa ona przyswajanie żelaza (wspomaga prawidłową produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny). Kobiety przybierają teraz na wadze nawet koło 500g tygodniowo.

Skóra ciężarnej intensywnie rozciąga się i może swędzieć, dlatego warto smarować ją kremami czy balsamami. W piersiach mogą zacząć się pojawiać pierwsze wycieki mleka, które początkowo występuje w postaci żółtej siary.

Możesz odczuwać czkawkę u dziecka, zazwyczaj uaktywnia się ona gdy dziecko wypije za dużo płynu owodniowego. Objawia się ona jako lekkie, regularne skurcze brzucha.

Dolegliwości jakie może odczuwać kobieta

  • problemy ze snem (duży brzuszek przeszkadza w znalezieniu wygodnej pozycji do spania)
  • koszmary (związane jest to z burzą hormonalną)
  • problemy z oddychaniem (macica znacznie zwiększyła swoją objętość i uciska na przeponę)
  • zgaga
  • zparcia
  • hemoroidy
  • bóle pleców (należy dużo odpoczywać, więcej leżeć żeby odciążyć plecy)
  • skurcze łydek
  • żylaki
  • coraz częściej występujące skurcze Braxtona-Hicksa - jeśli spina się brzuch to najlepiej złagodzić te skurcze zmianą pozycji ciała - jeśli stałaś połóż się, jeśli siedziałaś przejdź się
  • powiększenie i tkliwość piersi
  • swędzenie brzucha na skutek rozciągającej się mocno skóry

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >