34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży

Dziecko waży około 2,1-2,2kg. Może mieć długość ok 49-50cm.

Co słychać u maluszka?

Dziecko stale przybiera na wadze, waha się ona w tym tygodniu od 2,1-2,2kg. Może mieć długość ok 49-50cm, ale nie jest to regułą.

Maluch ma mało miejsca na poruszanie się, gdyż coraz intensywniej rośnie. Kopniaki malucha są bolesne dla mamy, gdyż jest ono coraz większe i silniejsze.

Skóra dziecka nie jest już pomarszczona, meszek na ciele prawdopodobnie całkowicie już zaniknął. Paznokcie Twojego dziecka sięgają już czubków palców, więc istnieje ryzyko podrapania.

Kolor oczu dziecka jest niebieski, lecz w kilka tygodniu po urodzeniu, gdy pod wpływem światła zakończy się proces pigmentacji tęczówki, kolor może się zmienić na np: zielony, brązowy itd.

Układ pokarmowy jest rozwinięty, potrafi już wydzielać enzymy, niezbędne do prawidłowego trawienia mleka mamy zaraz po przyjściu na świat.

Co powinna mama?

Na tym etapie już większość kobiet zapewne podjęła wraz z partnerem decyzję odnośnie porodu rodzinnego, ma przygotowany własny plan porodu czy wybrany szpital. Jeśli jednak nie masz jeszcze tych rzeczy ustalonych ,to warto to zrobić jak najszebciej, gdyż „zegar tyka” i do przewidywanego terminu porodu zostaje zaledwie kilka tygodni. Musisz pamietać, że dziecko może mieć ochotę na wcześniejsze przyjście na świat, dlatego lepiej być przygotowanym na ewentualny przedwczesny poród.

Miednica zaczyna się teraz rozszerzać, żeby przygotować się do porodu.

Dieta kobiety powinna być bogata w węglowodany (np:rano kanapka z dżemem w ulubionym smaku, na obiad i kolacje warto pamiętać o węglowodanach najlepiej w postaci makaronu, ziemniaków, ryżu, roślin strączkowych). Pojawiające się duszności są wynikiem uciskania przez dziecko płuc czy przepony.

Kobieta nie powinna się stresować, gdyż stres może prowadzić do stanu przedrzucawkowego lub może być przyczyną przedwczesnego porodu. Wiele mam zauważa u siebie kłopoty z pamięcią lub też ze skupieniem uwagi na konkretnej rzeczy.

Między 33-37 tygodniem ciąży należy wykonać badania:

  • morfologia
  • badanie moczu
  • posiew z pochwy i okolic odbytu w celu wykrycia paciorkowców z grupy B-hemolizujących

Częste dolegliwości na tym etapie:

  • nadwrażliwość dziąseł
  • suchość oka - na skutek zmian hormonalnych zmniejsza się ilość łez
  • zgaga - staje się ona coraz bardziej uciażliwa
  • zmiana krzywizny rogówki - kobiety z wadą wzroku lepiej by nosiły okulary zamiast szkieł kontaktowych
  • rozstępy

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >