35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży

Dziecko gromadzi zapasy żelaza, oczywiście wchłaniając je z organizmu mamy. Zapasy żelaza i wapnia, które teraz gromadzi dziecko są niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek.

Zmiany u maluszka:

Maluch rośnie i „tyje” ;) Jego waga sięga nawet do 2,4 -2,5kg! Do porodu dziecko przybierze jeszcze około kilograma.

Dziecko gromadzi zapasy żelaza, oczywiście wchłaniając je z organizmu mamy. Zapasy żelaza i wapnia, które teraz gromadzi dziecko są niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek. Jest to sposób naturalnej ochrony przed niedokrwistością (anemią).

Maluszek doskonali teraz wszystkie umiejętności, które nabyło w ciągu ostatnich tygodni (siusianie, ssanie, chwytanie i inne), po to by mogło w sposób prawidłowy funkcjonować po przyjściu na świat. Cały dzień potrafi ssać kciuk czy wkładać całą piąstkę do buzi. Reaguje również na bodźce zewnętrze - jeśli popukasz w swój brzuch, możliwe że dziecko odpowie Tobie kopniakiem.

Układ odpornościowy malucha nadal się wzmacnia na skutek przyjmowania przeciwciał od mamy poprzez pępowinę. Przeciwciała te mają za zadanie chronić noworodka przed infekcjami.

Maluszek pije nawet około pół litra wód płodowych dziennie. Oddaje również bardzo dużo moczu, świadczy to o tym, że układ moczowy działa prawidłowo.

Płuca dziecka są już praktycznie rozwinięte. Najprawdopodobniej ilość surfakantu (dzięki tej substancji pęcherzyki płucne nie zapadają się i nie sklejają podczas wydechu) jest już wystarczająca. Jednak gdyby dziecko urodziło się właśnie teraz, mogłoby mieć tzw ZZO czyli zespół zaburzeń oddychania i prawdopodobnie potrzebowałoby wsparcia oddechowego.

Zmiany u mamy:

Waga przyszłej mamy wzrasta z tygodnia na tydzień, średnio na tym etapie ciąży kobiety przybierają około 12 kg. Warto jednak wiedzieć, że to ile przytyjesz w ciąży jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.

Wiele kobiet może mieć niedobory żelaza, ze względu na to, że maluszek robi sobie jego zapasy, wchłaniając żelazo właśnie od mamy.

Dolegliwości ciążowe takie jak zadyszka, zmęczenie, problemy z oddychaniem mogą się nasilać. Kobieta ma coraz mniej siły, szybko się męczy, jest ociężała.

Lekarz na tym etapie zleca zrobienie testu GBS, który pozwala wykryć paciorkowce z grupy B. Bakterie te nie są szkodliwe dla kobiety, natomiast podczas porodu naturalnego mogą one spowodować infekcję u dziecka. Jeśli wynik tego testu wyjdzie pozytywny, wówczas lekarz prawdopodobnie włączy antybiotyk dożylnie.

Infekcje dróg moczowych na tym etapie ciąży nie są wskazane, dlatego warto pamiętać, aby nie wstrzymywać moczu i wypróżniać pęcherz aż do końca. Ćwiczenia Kegla, czyli napinanie mięśni pochwy, warto wykonywać każdego dnia.

Dolegliwości mamy:

  • niedobór żelaza - maluch pobiera od mamy dużo żelaza, dlatego warto zadbać o dietę z dużą zawartością żelaza
  • problemy z oddychaniem, zadyszka
  • częste oddawanie moczu bądź nawet nietrzymanie moczu
  • mogą rosnąć stopy - na skutek działania relaksyny
  • upławy nasilają się
  • kaczy chód - relaksyna, czyli hormon odpowiedzialny za rozluźnianie więzadeł stawowych powoduje rozsuwanie się kości miednicy
  • uczucie naciskania na kość łonową - jeśli dziecko jest już ustawione główką w dół, jego głowa uciska na spojenie łonowe i pęcherz

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >