36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży

Maluch doskonale rozpoznaje głos mamy, lubi słuchać piosenek, które mu śpiewa, może zapamiętać muzykę,

Co ciekawego dzieje się u dziecka?

Twoje dziecko rośnie i nieustannie przybiera na wadze, na chwilę obecną może mieć już nawet ok 2,5-2,7kg.

Maluch doskonale rozpoznaje głos mamy, lubi słuchać piosenek, które mu śpiewa, może zapamiętać muzykę, którą mama puszcza mu w ciąży. Doskonale zna też dźwięk bicia serca mamy, dlatego po porodzie często uspokaja się i zasypia w jej objęciach.

Układ oddechowy jest już praktycznie w pełni rozwinięty i większość dzieci, które przychodzą na świat pod koniec 36 tygodnia ciąży nie ma raczej problemów z oddychaniem.

Dziecko ma coraz mniej miejsca na poruszanie się, dlatego jego aktywność ruchowa może spadać. Większość maluchów jest ułożone teraz w brzuszku mamy w pozycji embrionalnej, czyli z podkurczonymi kończynami.

Tak naprawdę na tym etapie ciąży wszystkie układy Twojego dziecka już wykształcone i funkcjonują. Wyjątkiem jest jednak układ trawienny, ponieważ dotychczas maleństwo odżywiało się tylko i wyłącznie przez pępowinę, dlatego jego żołądek i jelita nie miały możliwości, żeby zacząć samodzielnie funkcjonować.

Co zmienia się u mamy?

Częstotliwość wizyt przyszłej mamy u ginekologa zwiększa się, teraz chce on widzieć przyszłą mamę co 2 tygodnie, a nawet co tydzień. Za każdym razem sprawdza Twoje ciśnienie krwi, ocenia stan dojrzałości szyjki macicy, by przewidzieć mniej więcej termin porodu.

Czy wiesz, że Twoja macica powiększyła się od początku ciąży 1000 krotnie?

Średnio mamy przybierają na tym etapie (od początku ciąży licząc) ok 11-13,5kg, oczywiście jest to sprawa indywidualna, zależna od wielu czynników.

Warto pamiętać o odpoczynku. Aby poprawić krążenie krwi przyszła mama powinna poleżeć sobie kilka razy w ciągu dnia z nogami uniesionymi do góry albo na lewym boku .

Przez całą ciążę warto dbać o dietę. Nie zapominaj o dużej ilości warzyw, owoców, zdrowych węglowodanów, rybach. Gorzka czekolada, słonecznik czy też niektóre wody mineralne są bogatym źródłem magnezu, który jest Ci niezbędny, by zmiejszyć uczucie zmęczenia. Pamiętaj, by dużo pić, nawet jeśłi Twoje ciało jest obrzęknięte, to zaprzestanie picia wody nie zmiejszy obrzęku. Spożywanie dużych ilości płynów jest konieczne w ciąży.

Ochota na seks znacznie spada w dziewiątym miesiącu ciąży. Jest to naturalny objaw.

Można robić sobie masaże krocza np.przy użyciu olejka. Czynność ta ma na celu rozciągnięcie skóry między odbytem, a ujściem pochwy, po to by ewentualnie uniknąć nacięcia krocza podczas porodu.

Brzuch powoli zaczyna się opuszczać, dlatego część kobiet nie odczuwa już problemów z oddychaniem, które wcześniej wynikały z naciskania przepony przez macicę.

Syndrom wicia gniazda powoduje, że zaczynasz intensywnie wszystko przygotowywać na pojawienie się maluszka na świecie. Pamiętaj, żeby nie kupować rzeczy „na zapas”, tylko te najbardziej potrzebne.

Jeśli Twoja torba do szpitala nie jest jeszcze spakowana, koniecznie to zrób. Nie zapomnij przy tym, aby spakować teczkę z dokumentami (wynikami badań, kartą ciąży itp).

Dolegliwości mamy:
Oprócz dolegliwości, które już od dłuższego czasu Ci towarzyszą mogą pojawić się nowe:

  • gęstsza wydzielina z pochwy, może być ona czasem delikatnie podbarwiona krwią
  • bóle głowy, czasem zawroty
  • krwotoki z nosa, krwawienia z dziąseł
  • bóle w okolicach miednicy
  • nacisk na kość łonową
  • nabrzmiałe i bolesne piersi

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Więcej >