37 tydzien ciąży

37 tydzien ciąży

Maluch przesuwa się do miednicy i zaczyna powoli wstawiać się w kanał rodny, mocno uciskając przy tym kość łonową mamy.

Co u naszego maluszka?

Dziecko jest już naprawdę duże, waży ok 2,7-3kg. Na tym etapie ciąży dzieci bardzo różnią się od siebie rozmiarami, zarówno długością ciała jak i masą. Statystyki mówią, że chłopcy są więksi od dziewczynek.

Maluch przesuwa się do miednicy i zaczyna powoli wstawiać się w kanał rodny, mocno uciskając przy tym kość łonową mamy.

Dzieci urodzone w 37 tygodniu ciąży nazywa się dziećmi „niedonoszonymi”, gdyż teoretycznie potrzebują one jeszcze czasu na przybranie na wadze, a płuca i mózg wymagają jeszcze odrobiny czasu, by się w pełni rozwinąć.

Nadnercza maluszka wytwarzają hormon, który odpowiedzialny jest za pracę płuc, o nazwie kortyzon. Płuca przygotowane są już praktycznie do samodzielnego oddychania.

Maluch jest już na tyle rozwinięty, że potrafi okazywać swoje emocje i reagować na wysyłane przez mamę sygnały. Wysyłane przez Ciebie bodźce mogą maleństwo pobudzić lub uspokoić. Ta korelacja nazywana jest „komunikacją prenatalną”.

W 37 tygodniu ciąży rozwój zmysłów Twojego dziecka wykazuje wzajemną zależność od siebie. Zjawisko to nazywane jest intersensorycznością. Tuż przed narodzinami muluch staje się już istotą w pełni czującą i reagującą na bodźce. Funkcjonowanie narządów zmysłów zaczyna się w określonej kolejności: najpierw dotyk, następnie równowaga, kolejno węch, smak i słuch, a na końcu wzrok.

Co słychać u mamy?

Łożysko waży teraz ok 700g, do tego macica 1kg, maluch 3kg, płyn owodniowy też ok 1kg, powiększone piersi 0,5kg, 1kg to dodatkowa ilość krwi krążącej w żyłach, nawet ok 2kg waży płyn zgromadzony w organizmie mamy oraz zapas tłuszczu, który stanowi rezerwę potrzebną w czasie karmienia piersią - co by tu nie mówić, masz co dźwigać! Dlatego niczym dziwnym nie są bóle pleców, kręgosłupa czy bioder.

W dziewiątym miesiącu ciąży dobrze jest ograniczyć aktywność fizyczną

Ponieważ aktywność dziecka spada, ze względu na ograniczone miejsce do poruszania się, możesz czasami odczuwać niepokój z tym związany. Warto wówczas zrobić sobie tzw.test aktywności dziecka. Wystaczy zjeść coś niewielkiego, położyć się lub usiąść w pozycji półsiedzącej i po pojawieniu się ruchów malucha zacząć je zliczać. W ciągu godziny powinno pojawić się ok.10 ruchów.

Objawy tzw.pozornego porodu mogą pojawić się w 37 tygodniu ciąży. Jego objawami są: skurcze przepowiadające, mocny ucisk w dole brzucha, odejście czopa śluzowego, obniżanie się dna macicy.

Pamiętaj, że tylko ok 5% dzieci rodzi się w terminie, dlatego Ty jako mama powinnaś być już przygotowana na poród w każdej chwili!

Lekarz na kolejnej wizycie będzie sprawdzał stan szyjki macicy, oceni on czy szyjka się skraca i czy zaczyna pojawiać się jakieś rozwarcie.

W torbie do szpitala powinny być:

  • koszula nocna
  • szlafrok
  • kapcie i skarpety
  • stanik do karmienia i wkładki laktacyjne
  • kosmetyczka
  • ewentualnie ciuchy, w których będziesz wychodzić ze szpitala (lepiej jednak zostawić przygotowane na wyjście rzeczy w domu, bo i tak ktoś po Ciebie i maluszka będzie musiał przyjechać)
  • teczka z dokumentami

Pamiętaj również o spakowaniu torby dla dziecka z potrzebnymi rzeczami:

  • kilka śpioszków, bodziaków
  • czapeczka, skarpetki, rękawiczki na łapki (żeby maluszek się nie podrapał)
  • pieluszki jednorazowe i chusteczki nawilżane
  • pieluszki tetrowe
  • smoczek

Jakie decycje powinnaś już podjąć:

  • Czy będzie z Tobą ktoś przy porodzie np.tatuś dziecka, może Twoja mama lub przyjaciółka?
  • Jak chcesz rodzić? W jakiej pozycji?
  • W jakim szpitalu chcesz rodzić?
  • Czy chcesz lewatywę przed porodem?
  • Czy będziesz chciała zastosować podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe?

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Więcej >