38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży

Większość maluchów na tym etapie ma już ponad pół metra! Waga dziecka waha się średnio od 3-3,2 kg

Jak wygląda dziecko?

Większość maluchów na tym etapie ma już ponad pół metra! Waga dziecka waha się średnio od 3-3,2 kg. Pamiętaj, że dziecko może urodzić się mniejsze albo większe i nie ma w tym nic niepokojącego.

Od 38 tygodnia ciąży dziecko uznawane jest za „donoszone” i nie będzie już wcześniakiem. Większość dzieci, bo ok 85% rodzi się w okolicach dwóch tygodni od przewidywanego terminu porodu (+/- 2 tygodnie).

Ciało maluszka jest już praktycznie pozbawione meszku płodowego, a także zanika tzw. maź płodowa. Maź płodowa jest to woskowata substancja, która do tej pory chroniła delikatną skórę Twojego dziecka przez działaniem płynu owodniowego. Meszek płodowy i maź, której „pozbyło się” dziecko częściowo trafia do jego jelit (na skutek picia płynu owodniowego) i jest wydalana zaraz po porodzie w postaci smółki. Pozostała ich część zostaje usunięta z organizmu mamy wraz z odejściem wód płodowych.

Maluch jest już w pełni rozwinięty - skóra jest różowa i niepomarszczona, ma paznokcie, włoski na głowie, a wszystkie jego układy są już przygotowane do tego, by rozpocząć samodzielną pracę.

Dziecko przemieszcza się coraz niżej (dzieci skierowane główką w dół), żeby powoli wstawić się w kanał rodny mamy i przygotować do przyjścia na świat. Jedynie ok 3% maluchów pozostaje do porodu w pozycji „pośladkowej”.

Co się dzieje u mamy?

Twój brzuch jest już bardzo duży i ciężki i zaczyna się coraz mocniej obniżać, przygotowując Twoje ciało do porodu. Twoje piersi także mocno urosły i są bardzo nabrzmiałe, u wielu kobiet można już zaobserwować wydzielanie pokarmu z piersi.

Organizm mamy wykazuje duże zapotrzebowanie na płyny, dlatego mimo uciskania maluszka na pęcherz moczowy należy dużo pić. Mimo braku apetytu u wielu kobiet pod koniec ciąży należy pamiętać o zdrowym odżywianiu, zwłaszcza o pokarmach zawierających błonnik, cynk i witaminę C.

Oprócz znanych już wcześniej dolegliwości tj.zgaga, częstsze oddawanie moczu czy bóle pleców mogą pojawić się omdlenia (na skutek spadku glukozy w organizmie oraz ucisku macicy na naczynia krwionośne) oraz niekontrolowane gazy (dolegliwość dość krępująca, ale jakże naturalna). Na tym etapie mogą także pogłębić się dolegliwości związane z hemoroidami, dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza odnośnie preparatów, które pomogą Tobie złagodzić te dolegliwości.

Wielu kobietom odchodzi tzw. czop śluzowy (chronił on dotychczas maluszka przed infekcjami z zewnątrz). Jednak samo odejście czopa śluzowego nie jest jednoznaczym sygnałem zaczynającego się porodu, może on się rozpocząć w ciągu kilku godzin, dni, a nawet dopiero po 2 -3 tygodniach. Dlatego jeżeli nie pojawią się inne objawy takie jak: regularne i bolesne skórcze, odejście wód płodowych, czy krwawienie to nie należy się spieszyć do szpitala.

Wiele kobiet na tym etapie jest już bardzo zmęczona i marzy o tym, żeby poród nastąpił jak najszybciej. Istnieje wiele naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu. Poza babcinymi sposobami jak np.picie mocnej, sypanej kawy można skorzystać z zasady 5S czyli: sprzątanie, spacer, seks, schody i spicy food czyli pikantne jedzenie. Jednak nieważne czy skorzystacie z tych sposobów czy też nie, to wasze maleństwo samo najlepiej wybierze dogodny dla siebie moment, by przyść na świat.

Jak odróżnić skurcze porodowe od tych przepowiadających:

  • są częstsze i zdecydowanie silniejsze
  • przypominają bóle menstruacyjne
  • nie ustępują po zmianie pozycji czy też wzięciu ciepłego prysznica

Twoja torba do szpitala jak i torba z niezbędnymi rzeczami dla dziecka powinny być już bezwzględnie spakowane. Pamiętaj o konieczności zabrania wszystkich niezbędnych dokumentów tj:

  • dowód osobisty
  • karta ciąży
  • wyniki ostatnich badań krwi i moczu
  • informacja o grupie krwi
  • badanie GBS
  • ostatnie USG

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Więcej >