5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży

Dziecko jest wielkości pestki pomarańczy, ma długość 4-6mm.

Rozwój dziecka

Dziecko jest wielkości pestki pomarańczy, ma długość 4-6mm.

Zarodek na tym etapie jest już zagnieżdżony w macicy rośnie w bardzo szybkim tempie. Ma on kształt walca - w jego obrębie wykształcają się głowa, kończyny oraz pierwsze organy (naczynia krwionośne i serce). Zawiązki kończyn wraz z płytkami dłoniowymi przekształcą się w pierwszej kolejniści w ramiona i nogi, a później w paluszki. Kształt embrionu stale się zmienia i stymuluje komórki do namnażania się.

Intensywnie pracuje już łożysko oraz zaczątki pępowiny. Przesyłają one składniki odżywcze z Twojego organizmu do organizmu maluszka. W zdrowym rozwoju dziecka bardzo istotną rolę odgrywają: tlen, aminokwasy, cukry oraz tłuszcze.

W 5 tygodniu z części komórek dziecka powstaje cewa nerwowa (długa szczelina w tarczce zarodkowej) - to właśnie z niej rozwinie się z czasem układ nerwowy, kręgosłup i mózg. W następnej kolejności rozwiną się szkielet i mięśnie. Pojedyncza cewka nerwowa wydaje pojedyncze, nieskoordynowane uderzenia. Z każdym tygodniem ciąży uderzenia te będą coraz bardziej regularne. Jeśli na tym etapie cewka nerwowa uformuje się nieprawidłowo może to doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa tylnego.

Na tym etapie wykształcają się wszystkie narządy i układy dziecka, które będą niezbędne do jego samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy (powstają zalążki płuc, nerek, trzustki czy też śledziony).

Powoli wokół zarodka zaczyna się zbierać płyn owodniowy. Pojawia się łożysko, które pełni bardzo ważną rolę przez całą ciążę. Przede wszystkim zastępuje ono pracę puc i umożliwia dziecku oddychanie. Ponadto poprzez łożysko dostarczane są do dziecka składniki odżywcze, minerały, witaminy i przeciwciała, niezbędne dla jego rozwoju.

Około 33 dnia ciąży zaczyna się formować stara kora mózgowa, wkrótce wyodrębni się z niej 5 pęcherzyków mózgowych.

Odczucia przyszłej mamy

Większość kobiet na tym etapie jest już pewna, że jest w ciąży. Objawy, które to zwiastują to: brak miesiączki, tkliwość piersi, pojawiają się nudności, częściej chodzisz do toalety. Możesz się upewnić o swoim stanie robiąc sobie test ciążowy. Stężenie hormonu HCG jest teraz na wysokim poziomie i nawet jeśli kilka dni wcześniej test mógł wyjść negatywny, to teraz (jeśli jesteś oczywiście w ciąży) powinien się pokazać wynik pozytywny.

Możesz odczuwać skurcze i bóle w krzyżu podobne do tych miesiączkowych, to całkiem normalne na tym etapie ciąży. Dlatego dużo odpoczywaj, relaksuj się, zrób sobie ciepłą kąpiel. Twoje brodawki sutkowe ciemnieją. Możesz odczuwać zmiany nastrojów i rozdrażnienie. Uczucie senności i zmęczenia są następstwem podwyższonego poziomu progesteronu w Twoim organizmie. Może Ci także towarzyszyć metaliczny posmak w jamie ustnej, nadmierne wydzielanie śliny. Część kobiet wrażliwa jest na zapachy.

W 5 tygodniu ciąży podczas badania USG można stwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego w macicy. Jednak pęcherzyk żółtkowy z zarodkiem może być na tym etapie jeszcze niewidoczny. Lekarz skieruje Cię na badania: morfologia i badanie moczu, badanie grupy krwi i czynnika RH, cytologię, badanie na obecność przeiwciał przeciw toksoplazmozie, cytomegalii i różyczce, badanie w kierunku obecności wirusa HIV i HCV, a także kiły.

Myśl, że jesteś w ciąży sprawia, że czujesz się niesamowicie podekscytowana. Jednak możesz również odczuwać niepokój, niepewność, czy dziecko się dobrze rozwija, czy nie będzie żadnych komplikacji podczas ciąży czy porodu. Te odczucia są całkowicie naturalne.

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i piciu dużej ilości płynów. Planując posiłki pamiętaj o:

  • warzywach i owocach
  • zrezygnuj z podwójnych porcji, jedz częściej i mniejsze porcje
  • prawidłowo przyrządzaj pokarmy, pamiętaj o myciu produktów
  • unikaj żywności przetworzonej
  • ogranicz cukry proste

Koniecznie wyeliminuj z Twojego życia używki takie jak alkohol czy papierosy, gdyż mogą one szkodzić Twojemu dziecku.

Przyszła mama musi bezwzgędnie pamiętać o suplementacji kwasu foliowego, gdyż zabezpiecza on dziecko przed wadami porodowymi związanymi z rdzeniem kręgowym.

Pomyśl o detektorze tętna płodu po 10 tygodniu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Ból podczas porodu towarzyszy niemalże każdej kobiecie. Aby sobie z nim poradzić można stosować różne techniki. Część z nich przybliżymy poniżej.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >