15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

Dzidziuś wielkością przypomina 10-11cm grejpfruta. Na wadze przybiera trochę wolniej i waży między 50-70g.

Co słychać u dziecka?

Dzidziuś rośnie i rośnie, wielkością przypomina 10-11cm grejpfruta. Na wadze przybiera trochę wolniej i waży między 50-70g.

Skóra maluszka jest bardzo cienka i przezroczysta, widać przez nią naczynia krwionośne oraz bijące serduszko. Lanugo czyli delikatny meszek pojawia się na ciele dziecka po to, by chronić jego skórę przed płynem owodniowym. Zazwyczaj zanika on całkowicie przed porodem. Ponadto już na tym etapie ustala się wzór włosków na całe życie na głowie Twojego dziecka.

Kości Twojego maleństwa są już zmineralizowane, choć proces mineralizacji będzie trwał jeszcze przez wiele lat, do momentu zakończenia okresu dojrzewania. Mięśnie maluszka nadal się rozwijają. Dziecko potrafi poruszać paluszkami.

Narządy wewnętrzne dziecka praktycznie rozpoczęły już swoją pracę, choć nadal intesywnie rosną, dojrzewają i doskonalą się. Gruczoły dokrewne produkują już hormony: tarczyna - tyroksynę, trzustka - insulinę.

Twarz maluszka rozwija się z dnia na dzień, właśnie kształtują się usta oraz mięśnie twarzy Twojego dziecka.

Jakie zmiany występują u mamy?

Wiele mam na tym etapie ciąży czuje się znakomicie, ma duży przypływ energii. Nieprzyjemne dolegliwości z pierwszego trymestru ciąży raczej się już skończyły. Dlatego warto wykorzystać ten czas i zadbać o siebie, wyjść na spacer z przyjaciółką czy na basen lub ćwiczenia dla ciężarnych. Aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana, jeśli nie ma oczywiście przeciwskazań.

Ponadto w organizmie kobiety zwiększa się przepływ krwi, a macica w miarę wzrostu coraz mocniej uciska na żyły miedniczne. Może to powodować powstawanie obrzęków dłoni i stóp. I dlatego też warto zadbać o aktywność fizyczną, gdyż pływanie czy joga mogą powstrzymać te obrzęki.

Mamusie mogą odczuwać wzmożony apetyt. Jest to naturalna rzecz ponieważ Twój odganizm potrzebuje więcej kalorii i skłądników odżywczych, aby maleństwo mogło się prawidłowo rozwijać. Warto jeść dużo owoców i warzyw, przetworów mlecznych. Nie zapominaj o piciu dużej ilości wody, przynajmniej 2 litry dziennie.

Naturalnym objawem na tym etapie jest zwiększenie się wydzieliny z pochwy. Jest to spowodowane zmianami homonalnymi w oraganizmie mamy. Zadaniem tej wydzieliny jest ochrona dziecka przez zakażeniami z zewnątrz.

Warto pamiętać o hignienie jamy ustnej i udać się na kontrolę do stomatologa. Wizyty u dentysty w ciąży są konieczne, gdyż próchnica u mamy może być nawet przyczyną przedwczesnego porodu.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >