14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży

Twoje dziecko jest mniej więcej takiej wielkości jak nektarynka. Jego długość sięga 8-10cm, natomiast waga to ok 40-50g.

Jak zmienia się dziecko?

Jeśli lubisz nektarynki to pomyśl sobie, że Twoje dziecko jest mniej więcej takiej wielkości jak nektarynka. Jego długość sięga 8-10cm, natomiast waga to ok 40-50g.

Maluszek w 14 tygodniu coraz bardziej sylwetką przypomina małego człowieka. Nadal trwa proces prostowania się malucha, szyja się wydłuża, a głowa odda od klatki piersiowej. Twarz dziecka cały czas się kszałtuje, jest bardziej symetryczna i wyraźniej zarysowana. Oczy przesunęły się już na swoje miejsce znajdujące się na górze twarzy, natomiast uszy są już z boku głowy. Wcześniej uszy znajdowały się na szyi. Nos jest coraz bardziej widoczny. Wyształciły się również szczęki dziecka, a jego podniebienie „zamyka się”.

Maluszek posiada już zdolność otwierania i zamykania ust. Powoli zaczyna ćwiczyć ruchy, które przypominają połykanie oraz ssanie. Układ mowy jest już praktycznie rozwinięty, a narządy takie jak krtań, przełyk, struny głosowe i tchawica są już w pełni przygotowane to wydania pierwszego okrzyku.

Trwa nieustannie rozwój narządów płciowych, u chłopców pojawia się prostata, a u dziewczynek jajniki przemieszczają się do miednicy z jamy brzusznej.

Jak zmienia się mama?

Czas szybko leci i właśnie rozpoczyna się 4 miesiąc ciąży, a zarazem drugi trymestr. Jeśli nie byłaś jeszcze na badaniu USG to jest to ostatni moment, żeby zrobić pierwsze zalecane badanie USG. Podczas tego badania można ocenić ryzyko wystąpienia ewentualnych wad rozwojowych u dziecka.

Macica cały czas się powiększa, by móc pomieścić stale rosnące maleństwo. Lekarz na każdej wizycie kontrolnej podczas badania z pewnością sprawdzi odległość dna macicy od kości łonowej. Twój brzuszek nie jest jeszcze wyraźnie zaokrąglony, choć zależy to bardzo od wzrostu, wagi początkowej i uwarunkowań genetycznych każdej przyszłej mamy. Piersi powiększają się, sutki ciemnieją.

Warto zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla, jeśli jeszcze tego nie robiłaś wcześniej. Polega to na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Ćwiczenie mięśni Kegla może pomóc przy porodzie i zapobiec późniejszemu nietrzymaniu moczu u kobiety.

Pamiętaj o spożywaniu produktów zawierających witaminę C, która potrzebna jest Tobie i dziecku. Przeciwdziała ona niedokrwistości (biorąc udział we wchłanianiau żelaza), stymuluje układ odpornościowy, chroni odganizm przed działaniem wolnych rodników.

Nadmierna produkcja progesteronu odpowiedzialna jest za zwiększenie krążenia w błonie śluzowej nosa u mamy. Dlatego możesz odnosić wrażenie, że masz obrzęk nosa, że jest on jakby zapchany. Warto korzystać z nawilżaczy, żeby złagodizć ten stan. Mogą się także pojawić krwawienia z nosa.

Możesz mieć kłopoty ze snem. Są one spowodowane uciskiem macicy na pęcherz moczowy i parciem na mocz. Spróbuj znaleźć wygodną dla siebie pozycję do spania, najlepiej na lewym boku.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >