16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży

Maleństwo może przypominać wielkością jabłko, jest trochę mniejsze od Twojej dłoni i ma ok 11-12 cm długości, a ważyć może ok 80-100g.

Jakie zmiany u dziecka?

Maleństwo może przypominać wielkością jabłko, jest trochę mniejsze od Twojej dłoni i ma ok 11-12 cm długości, a ważyć może ok 80-100g.

Dziecko jest coraz bardziej wyprostowane i cały czas zwiększa zakres swoich ruchów. Mięśnie dziecka cały czas się rozwijają i wzmacniają. Maleństwo próbuje podnosić główkę i szyję z pozycji skulonej. Maluch mimo że jest maleńki, rusza się teraz naprawdę intensywnie, wymachuje rączkami i nóżkami (które są już całkowicie ukształtowane), zgina kolana i łokcie. Jednak duża ilość płynu owodniowego, w którym pływa dziecko może utrudniać wyczucie ruchów przez mamę. Kości dziecka zatrzymują wapń i stają się coraz twardsze.

Na twarzy malucha są już brwi i rzęsy. Ćwiczy mięśnie twarzy poprzez otwieranie ust, marszczenie się.

Rozwijają się funkcje życiowe maluszka. Zaczyna ono oddychać (połykając płyn owodniowy), oddaje mocz.

Układ nerwowy i zmysły dziecka cały czas się kształtują i doskonalą. Słuch maluszka intensywnie się rozwija, dziecko zaczyna słyszeć, mimo że jego uszy nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Wzmożona aktywność malucha może być reakcją na dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dziecko próbuje ruszać gałkami ocznymi, chociaż jego powieki są zamknięte. Jest także wrażliwe na dotyk.

Co nowego u mamy?

Po 16 tygodniu ciąży straty dziecka czyli poronienia praktycznie się już nie zdarzają, dlatego powinnać się czuć spokojniejsza.

Mniej więcej między 16-20 tygodniem ciąży możesz poczuć pierwsze ruchy swojego maleństwa. Z początku możesz nie być pewna, że to właśnie „to”. Ruchy dziecka mogą być odczuwalne jako bulgotanie, łaskotanie od środka, muśnięcie, przelewanie. Z czasem jednak staną się one dobrze rozpoznawalne i wyczuwalne.

Samopoczucie mamy jest na tym etapie dobre albo i bardzo dobre, ponieważ nieprzyjemne dolegliwości z początku ciąży raczej się już skończyły. Ponadto większość kobiet dopiero zaczyna odczuwać swój błogosławiony stan, gdyż coraz bardziej zauważalne są zmiany w ich ciele. Brzuszek z dnia nadzień się powiększa, no i można poczuć już ruchy maluszka.

Jeśli lubiłaś spanie na brzuchu, to niestety musisz zmienić pozycję do spania. Leżenie na plecach też nie jest dobrą opcją. Najlepszą pozycją do spania dla mamy jest leżenie na lewym boku, gdyż wówczas krążenie krwi jest najlepsze i zmniejsza się prawdopodobieństwo żylaków i opuchlizny.

Dolegliwości przyszłej mamy:

  • problem z oddychaniem - gromadzący się pod wpływem hormonów ciążowych płyn w płucach odpowiada za problemy ze złapaniem głebszego oddechu. Ponadto powiększająca się macica wywiera ucisk na przeponę.
  • uczucie ciężkości
  • gromadzące się gazy
  • skurcze mięśni
  • zwiększone napięcie jelit
  • problemy z koncentracją

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >