26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży

Twój maluszek intensywnie rośnie i jest wielkości cukini, waży około 800g. Długość jego ciała może mieć już nawet ok 35-36cm.

Co słychać u dziecka?

Twój maluszek intensywnie rośnie i jest wielkości cukini, waży około 800g. Długość jego ciała może mieć już nawet ok 35-36cm.

Dziecko ćwiczy oddychanie w brzuchu u mamy, lecz zamiast powietrza wdycha i wydycha wody płodowe. Płuca zaczynają produkować surfaktant - substancję, która zabezpiecza pęcherzyki płucne przed sklejaniem się oraz zapadaniem podczas wydechu.

Maluszek zaczyna otwierać powieki i może reagować nerwowo na zbyt intensywne światło broniąc się przed nim poprzez odwracanie się od niego lub zasłanianie oczu. Dziecko coraz lepiej słyszy - staje się wrażliwe na dźwięki, które docierają do niego z zewnątrz. Puszczając spokojną, relaksacyjną muzykę możesz ukołysać swoje dziecko do snu. Kubki smakowe maluszka również się wykształcają - z pewnością jak zjesz coś słodkiego to wyczuje ono słodki smak podczas picia wó płodowych. Maleństwo zaczyna także reagować na dotyk - dotykając brzucha lub delikatnie „pukając” do dziecka możesz spodziewać się odpowiedzi z jego strony.

Maluch jest już duży i silny, ma bardzo mocno rozwinięty odruch ssania, potrafi ssać kciuk lub pozostałe paluszki, gdy tylko wyczuje je przy swojej buźce. Odruch chwytny jest również dobrze rozwinięty, zdziwiłoby Cię jaką siłę ma dziecko. Najlepszą zabawką w brzuszku u mamy jest dla dziecka oczywiście pępowina. 26 tydzień jest jednym z tych tygodni ciąży, kiedy aktywność Twojego dziecka jest naprawdę duża.

Co słychać u mamy?

26 tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca ciąży. Twój brzuszek rośnie (skóra mocno naciąga się, dlatego warto ją smarować balsamami czy kremami), a w nim mocno rośnie macica (przesuwa się ona do góry i powoduje nacisk na przeponę, przez mama ma problemy z oddychaniem), łożysko, ilość wód płodowych cały czas zwiększa się. Ciężar, który nosi przyszła mama jest przyczyną coraz częstszych bóli kręgosłupa i przemęczenia. Dlatego pamiętaj o tym, by odpoczywać jak najczęściej.

Kobiety mogą zauważyć duże zmiany w swoich piersiach, nie tylko powiększają się one, ale także u niektórych przyszłych mam zaczyna pojawiać się gęsta, żółta wydzielina - oznacza to, że Twój organizm zaczyna się przygotowywać do karmienia maluszka.

Mama musi pamiętać o regularnym i zdrowym odżywianiu. Warto jest posiłki w mniejszych ilościach, ale częściej. Spadek cukru we krwi może być przyczyną zasłabnięć i zawrotów głowy. Nie należy się także obawiać jedzenia potraw, które są doprawione ostrymi przyprawami, na pewno nie zaszkodzą one dziecku. Pamiętaj, by Twoja dieta bogata była w wapń (mleko, twarogi, jogurty, kefiry oraz rośliny strączkowe), który potrzebny jest maluszkowi do budowania zębów i kości.

Jeśli zastanawiałaś się wcześniej nad szkołą rodzenia to warto już się do niej zapisać, gdyż została Tobie tak naprawdę do porodu tylko 1/3 ciąży, a wiadomo że maleństwo może będzie chciało przyjść na świat przed terminem.

Dolegliwości mamy:

  • bóle kręgosłupa (staraj się więcej odpoczywać i nie dźwigać)
  • zmęczenie
  • nietrzymanie moczu (ćwicz mięśnie Kegla)
  • problemy z oddychaniem
  • zgaga i niestrawność
  • wzdęcia, zatwardzenia

Badania, które powinny być wykonane ok. 26 tygodnia ciąży:

  • ocena pH wydzieliny z pochwy - w celu ykluczenia ewentualnych zakażeń grzybiczych
  • badanie ruchliwości płodu i jego tętna
  • badanie na toksoplazmozę - dla kobiet, które miały ujemny wynik na toksoplazmozę w badaniu wykonanym w pierwszsym trymestrze ciąży
  • 26 tydzień jest ostatnim momentem na wykonanie testu w kierunku cukrzycy - jeśli jeszcze nie wykonałaś tego badania, to koniecznie to zrób

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >