8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

Maluszek osiąga wielkość dużej maliny. Ma już ok 1,5cm długości i waży ok 1g.

Jak zmienia się dziecko?

Maluszek osiąga wielkość dużej maliny. Ma już ok 1,5cm długości i waży ok 1g.

Na tym etapie maluch przestaje być już embrionem, staje się płodem. Dziecko rozwija się bardzo szybko. Kończyny wydłużają się i nabierają proporcji w stosunku do reszty ciała. Malutkie i drobne paluszki z błonami zaczynają się pojawiać na rączkach i stopach. Formują się jelita. Środkowa pętla jelita przekształca się w pępowinę, gdyż nie ma dla niej wystarczająco dużo miejsca w brzuszku. Mimo, że jest to bardzo wczesny etap rozwoju ciąży, to jelita odprowadzają z ciała maluszka produkty przemiany materii.

Na twarzy widać już koniuszek nosa i oczy. Rozstawione są one szeroko na bokach głowy, powstają powieki i źrenice oraz tworzy się pigment oczu. Jednak ostateczny kolor oczu dziecka poznasz dopiero kilka miesięcy po porodzie. Rozwija się również przewód słuchowy zewnętrzny, ucho wewnętrzne jest już ukształtowane. Maluszek reaguje także na Twoje ruchy - za sprawą normalnego funkcjonowania błędnika.

Układ nerowy rozwija się i potrafi się komunikować z mięśniami. Tworzy się chrzęstny szkielet dziecka, kręgosłup i żebra są na razie bardzo cienkie. Kości dziecka stają się twardsze, kształtują się stawy.

Co słychać u mamy?

Macica rośnie, narządy wewnętrzne przesuwają się do przodu, przez co zaczyna się lekko uwypuklać brzuszek. Jednak dla otoczenia nie będzie on jeszcze widoczny, tylko dla Ciebie.

Na tym etapie możesz odczuwać nudności. Warto trzymać przy łóżku jakąś przekąskę, np.krakersy, by zanim wstaniesz z łóżka coś przekąsić. Unikaj tłustych i smażonych potraw i staraj się jeść regularnie ok 5-6 posiłków dziennie.

Możesz również odczuwać zgagę oraz tkliwość piersi. Często kobiety skarżą się na zaparcia, dlatego warto pamiętać o diecie bogatej w błonnik (płatki, kasze, pieczywo pełnoziarniste). Jedz duzo warzyw i owoców, pij dużo wody mineralnej i pamiętaj o aktywności fizycznej, choćby tej w postaci spacerów.

Ponieważ wraz z powiększającym się brzuszkiem skóra na Twoim brzuchu zaczyna się coraz mocniej rozciągać to warto już wcześniej pomyśleć o zapobieganiu powstania rozstępów. Dlatego już od samego początku zacznij stosować balsamy nawilżające na skórę brzucha, ud, pośladków.

Wizyty u lekarza ginekologa podczas trwania całej ciąży są konieczne, będziesz się na nich stawiać mniej więcej raz w miesiącu. Dopiero pod koniec ciąży częstotliwość wizyt wzrośnie. Dobrze jest wybrać sobie takiego lekarza do prowadzenia ciąży, któremu będziesz ufać.

8 tydzień ciąży to ostatni moment, by wykonać szereg badań tj.:

  • morfologia i badanie moczu
  • oznaczenie grupy krwi
  • testy na choroby, które mogą być groźne dla ciężarnych

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >