39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży

Maluch cały czas przybiera na wadze, teraz średnio waży 3,3-3,8kg. Jego długość średnio wynosi 49-52cm.

Co dobrego u maluszka?

Maluch cały czas przybiera na wadze, teraz średnio waży 3,3-3,8kg. Jego długość średnio wynosi 49-52cm. Wymiary maluszka w dużej mierze są zależne od Twojej wagi i wzrostu (zazwyczaj drobniejsze kobiety rodzą mniejsze dzieci), ale jest to sprawa indywidualna oczywiście.

Zmysły maluszka są już rozwinięte, maluch świetnie słyszy, zmysł smaku i dotyku są bardzo dobrze rozwinięte, widzi - choć niewyraźnie.

Łożysko, które od początku żywiło dziecko zaczyna się starzeć.

Dziecko jest już od jakiegoś czasu mniej aktywne, a to wszystko dlatego, że przygotowuje się do porodu, poprzez obniżanie się i wstawianie w kanał rodny mamy. Maluch doskonale wie, kiedy powinien przyjść na świat i z pewnością Twoje ciało da Tobie sygnał, że poród się zaczyna.

Wszystkie układy dziecka są już rozwinięte, ale nadal się doskonalą. Płuca nieustannie wydzielają surfaktant, czyli substancję która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków powietrza w czasie oddechu. Bardzo duże ilości hormonów stresu uwalniane są przez układ wydzielniczy maluszka. Hormony te będą potrzebne dziecku, kiedy pojawi się już ono na świecie. Pomogą one w zarządzaniu układami organizmu dziecka, już bez pomocy ze strony łożyska.

Co czuje mama?

Jesteś już zmęczona ciążą i wyczekujesz porodu. Większość mam stresuje się całym przebiegiem porodu, czy wszystko obędzie się bez jakiś komplikacji, ale przede wszystkim czy maleństwo będzie zdrowe. Jednak cały ten stres związany ze zbliżającym się porodem przepełnia radość oczekiwania na pierwsze spotkanie z tak długo wyczekiwanym maleństwem.

Nieregularne skurcze, które ustępują zazwyczaj po zmianie pozycji ciała są raczej skurczami przepowiadającym (Braxtona-Hicksa). Jednak nawet w ciągu kilku minut mogą się one przeistoczyć w typowe bóle porodowe. Jeśli zmiana pozycji nie niweluje skurczy i stają się one coraz mocniejsze i coraz częstsze oznacza to, że poród się zaczyna. Jeśli do tego odejdą wody płodowe to nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do szpitala.

W 39 tygodniu ciąży z pewnością odczuwać bóle oraz kłucie w brzuchu jak i w kroczu. Największe zmiany przechodzi teraz Twoja szyjka macicy, ktróra skraca się, rozpulchnia i przesuwa ku przodowi.

Część objawów tj.problemy z oddychniem czy zgaga zanika, ponieważ brzuch opuszcza się mocno i zmniejsza się ucisk na żołądeki i przeponę. Namiat ucisk na pęcherz moczowy powoduje, że jesteś zmuszona bardzo często chodzić do toalety.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że poród niedługo się zacznie to:

  • biegunka, mdłości - Twój organizm oczyszcza się przed porodem
  • odejście wód płodowych
  • ostry ból w pachwinach i kroczu
  • regularne skurcze
  • odejście czopa śluzowego

Etapy porodu:

  • Pierwszy etap to czas, kiedy pojawiają się skurcze. Stają się one regularne, coraz częstsze i dłuższe. Często odchodzą wody płodowe. Mięśnie macicy na skutek odczuwanych skurczów zaczynają się kurczyć, powodując zmiejszenie rozmiarów macicy. Etap ten może trwać od kilku do kilkunastu godzin.
  • W drugim etapie rodzi się maleństwo. Trwa on średnio od ok 30minut do 2 godzin (dłużej u pierworódki). Jest to najcięższy i najbardziej bolesny dla kobiety etap porodu. Skurcze parte powodują przesuwanie się główki maluszka ku wyściu. Najtrudniejsze jest właśnie urodzenie główki, gdyż jest ona największa. Kiedy główka jest już na zewnątrz, zaczynają się rodzić barki. Później urodzenie pozostałej części ciała dziecka następuje w kilka sekund.
  • Trzeci etap obejmuje urodzenie łożyska. Następuje to w ciągu kilku do kilkunastu minut po urodzeniu dziecka. Ważne jest, by łożysko urodzić w całości, gdyż pozostałości w macicy mogą prowadzić do niebezpieczych zakażeń. Dlatego jeżeli położna stwierdzi, że łożysko nie urodziło się całe lub istnieje ryzyko, że coś mogło pozostać w macicy, wówczas mama zostaje poddana zabiegowi łyżeczkowania.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Dla naszych czytelniczek mamy prezent w postaci 10% zniżki na wypożeczenie w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >
Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr dla większości kobiet jest najprzyjemniejszym okresem ciąży. Mijają wówczas nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły przyszłej mamie w pierwszym trymestrze

Więcej >