10 tydzień ciąży

10 tydzień ciąży

Maluszek jest już mniej więcej wielkości truskawki i ma ok 3cm długosci, a waży ok 3-4g.

Co nowego u dziecka?

Maluszek rośnie bardzo dynamicznie. Czy wiesz, że jest już mniej więcej wielkości truskawki i ma ok 3cm długosci, a waży ok 3-4g?

Rączki i nóżki dziecka są juz ukształtowane, a maluch coraz częściej nimi porusza. Maluszek ma już także paluszki u rąk i nóg, jednak palce u nóg, w odróżnieniu od rąk są zrośnięte błoną.

Głowa maluszka jest naprawdę duża w porównaniu do reszty ciała, jednak w kolejnych tygodniach te proporcje będą się zmieniać. Uszka dziecka znajdują się nisko na jego głowie, z czasem przesuną się na właściwe miejsce. Oczka malucha intensywnie się rozwijają, znajdują się po dwóch stronach głowy. Wykształcają się powieki, zaczynają one pokrywać gałki oczne. Jednak powieki są na razie sklejone, więc dziecko wygląda tak, jakby cały czas spało. Widoczne stają się także nos i usta. W buźce zaczynają się formować zalążki zębów mlecznych. Powstają kubki smakowe.

Ukształtowane są już najważniejsze narządy i układy wewnętrzne. Mózg dziecka w 10 tygodniu bardzo intensywnie się rozwija, czego przejawem jest wypukłość na czole u maluszka. Płuca oraz trzustka zyskują swój kształt. Dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy, jest to przygotowanie do rozwoju ukłądu oddechowego i pokarmowego. Serduszko bije ok 140-180 uderzeń na minutę. W pęcherzyku żółciowym zaczyna się produkcja żółci. Dotąd za produkcję krwi odpowiedzialna była tylko wątroba, ale powoli tę rolę zaczyna przejmować szpik kostny. Jelita rozpoczynają swoją pracę, dzięki rozwijającym się mięśniom przewodu pokarmowego.

Co słychać u mamy?

Ciężarne powinny wypijać duże ilości płynów, przynajmniej 2 litry dziennie. Picie kawy nie jest zbytnio wskazane w okresie ciąży ponieważ kofeina jest środkiem moczopędnym i może prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego warto ograniczyć spożywanie kawy, ale jeśli masz na nią ochotę to postaraj się uzupełnić płyny pijąc więcej wody.

Mama powinna również zdrowo się odżywiać. Pamiętaj o spożywaniu pokarmów bogatych w wapń np: mleko, przetwory mleczne tj.maślanki, jogurty czy sery. Wapń jest niezbędny przy rozwoju kości i zębów (ich prawidłowej mineralizacji), reguluje też metabolizm organizmu, bierze udział w krzepnięciu krwi oraz zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych.

Powinnaś także dużo odpoczywać. Mimo tego, że brzuszek dopiero zaczyna rosnąć (Twoja macica jest już wielkości grejpfruta) i nie przybrałaś jeszcze zbyt wiele na wadze, to musisz dbać o siebie i zwolnić trochę tempo.

Serce przyszłej mamy pompuje duże ilości krwi. Ilość krwi w organizmie mamy wzrasta o jakieś 40-50% w ciąży. Aby zapobiec powstawaniu żylaków w ciąży należy dużo spacerować, spać najlepiej na lewym boku, unosić nogi do góry - te czynności mogą zapobieć spowolnieniu krążenia krwi.

Objawy i dolegliwości mamy:

  • nudności
  • wymioty
  • wzdęcia
  • zaburzenia widzenia
  • zmęczenie i rozdrażnienie
  • podwyższone ciśnienie krwi
  • zawroty głowy

Pamiętaj koniecznie o badaniu USG, które zalecane jest najlepiej pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży. Ma ono na celu nie tylko sprawdzenie jak rozwija się Twoje dziecko, ale pozwala ono przede wszystkich wykryć/wykluczyć występowanie wad genetycznych u maluszka.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >