11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży

Maluszek cały czas rośnie i jest wielkości brukselki. Ma ok 4-5cm długości i waży ok 7-9g.

Jak zmienia się maluszek?

Maluszek cały czas rośnie i jest wielkości brukselki. Ma ok 4-5cm długości i waży ok 7-9g.

Główka dziecka jest duża i stanowi prawie połowę długości jego ciała, szyja dziecka wydłuża się, widoczny staje się podbródek. Wstępnie zaczynają się kształtować małżowiny uszne, gałki oczne stale się rozwijają i są przykryte zamkniętymi powiekami. Rączki i nóżki maluszka posiadają już paluszki, niedługo zaczną rosnąć na nich paznokcie (na razie powstają łożyska paznokci). Kciuk właśnie odseparował się od pozozstałych paluszków. Zaczynają się także kształtować mieszki włosowe. Kształtują się również struny głosowe.

Serduszko dziecka bije już od jakiegoś czasu i na tyle głośno, że można je posłuchać podczas badania w gabinecie lekarskim. Serce Twojego dziecka bije praktyczne dwa razy szybciej niż u dorosłego człowieka z częstotliwościa od 120-160 uderzeń na minutę. W tym momencie małe serduszko jest już czterokomorowe i jest praktycznie ukształtowane i całkowicie sprawne.

Wszystkie narządy i układy u dziecka są już wstępnie wytworzone. Trzustka maluszka zaczyna produkcję insuliny. Wątroba dziecka podjęła już produkcję krwi płodu. Na ciele maluszka tworzy się delikatna warstwa skóry. W jamie brzusznej dziecka tworzą się jelita, które wyścieła błona śluzowa. Proces mineralizacji kości właśnie się zaczyna i będzie trwać jeszcze bardzo długo, bo aż do momentu zakończenia dojrzewania u dziecka. Dziecko potrafi już połykać i bawić się językiem, chowając i wystawiając go.

Na tym etapie ciąży różnicują się zewnętrzne narządy płciowe u dziecka. Na chwilę obecną zarówno dziewczynki jaki i chłopcy mają tzw. guzek płciowy. Chłopcy otrzymują z jąder hormony męskie, które powodują wydłużanie się i wygładzanie prącia.

Co czuje mama i jak zmienia się jej ciało?

Twoja macica stale się powiększa, dlatego powoli zaczyna się zaokrąglać Twój brzuch, zwłaszcza w dolnych partiach. Ponadto uwypuklenie brzucha może być również spowodowane wzdęciami, które mogą Tobie towarzyszyć na tym etapie ciąży. Piersi powiększają się i są przy tym bardzo tkliwe, a nawet bolesne.

Część kobiet na tym etapie zauważa korzystne zmiany w swoim wyglądzie takie jak: gęstsze włosy, lepsza skóra i paznokcie.

Wiele mam odczuwa zachcianki na różnego rodzaju produkty żywieniowe, jedne mają ochotę na lody i czekoladę, inne na ogórki kiszone. Nie wiadomo tak naprawdę skąd biorą się te zachcianki.

Ciężarne mają duże zapotrzebowanie na witaminę C każdego dnia. Witamina ta jest niezbędna do rozwoju nowcyh komórek, zdrowych kości, a także zębów Twojego maluszka. Produkty, które warto jeść, ponieważ zawierają duże ilości witaminy C to: truskawski, brokuły, pomarańcze. Ważne jest również spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B (występują one w mięsie i jego przetworach). Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego oraz o piciu przynajmniej 2 litrów płynów dziennie.

Objawy i dolegliwości na tym etapie ciąży:

  • mdłości i wymioty - Twoja waga może lekko spać wskutek nadmiernych wymiotów
  • częste oddawanie moczu - powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy
  • bóle głowy - występują na skutek zmian hormonalnych w Twoim organizmie oraz moga być spowodowane wahaniami ciśnienia
  • omdlenia
  • mogą pojawiać się żylaki - dlatego zrezygnuj z obcisłych rzeczy
  • zwiększony apetyt
  • zmiany nastrojów
  • większe,a często mniejsze libido
  • może się już pojawiać ciemniejsza kreska na brzuchu

Na tym etapie ciąży ryzyko poronienia znacznie spada.

11 tydzień ciąży, czyli 3 miesiąc to czas, kiedy każda mama powinna się zgłosić do swojego lekarza na badanie USG, tzw badanie genetyczne. Najlepszy czas na wykonanie tego badania jest pomiędzy 11, 14 tygodniem ciąży. Podczas badania USG lekarz sprawdzi jak rozwija się maleństwo, a przede wszystkich może wówczas wykryć bądź wykluczyć występowanie wad genetycznych/rozwojowych u maluszka.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >