22 tydzień ciąży

22 tydzień ciąży

Dzidziuś osiąga rozmiar papai, ma długość ok 22-23cm, a jego waga to ok 400-450g.

Jak rozwija się dziecko?

Dzidziuś osiąga rozmiar papai, ma długość ok 22-23cm, a jego waga to ok 400-450g. Coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Jego twarz jest już praktycznie w pełni rozwinięta, ma czoło, brodę, małżowiny uszne, brwi, rzęsy. Kość nosowa malucha nie wytworzyła się jeszcze, więc nosek kształtem przypomina odstający guzek. Kończyny stają się proporcjonalne.

Ciałko maluszka jest bardzo delikatne, skóra jest cienka i przezroczysta, a tłuszcz stanowi ok 1%, więc niewiele. Powieki dziecka poruszają się, natomiat nadal ma ono zamknięte oczka. Potrafi jednak marszczyć brwi. Reaguje także na światło, poprzez odwracanie od niego główki. Włoski dziecka nie zawierają jeszcze pigentu, dlatego są białe. Słuch malucha też jest już dobrze rozwinięty, dziecko słyszy otaczające je dźwięki, które płyną z Twojego wnętrza, ale także jest w stanie usłyszeć dźwięki z zewnątrz.

Narządy płciowe są już wykształcone. Dziewczynki mają już pochwę i macicę, natomiast u chłopców jąderka zstępują z brzuszka do moszny.

W mózgu i rdzeniu kręgowym maluszka zachodzą procesy mielinizaji włókien nerwowych. W kościach wytworzył się już szpik kostny i produkuje on czerwone krwinki. Dziecko ćwiczy siłę swoich mięśni. Maluszek jest coraz silniejszy, kopie, rozpycha się, ściska dłonie, chwyta pępowinę. Paluszki posiadają już paznokietki, które są bardzo delikatne i cienkie i cały czas rosną.

Organizm dziecka wytwarza duże ilości białych krwinek, które potrzebne będą mu w przyszłośći do zwalczania infekcji. Narządy i organy wewnętrze mocno się rozwijają. W wątrobie zaczyna się proces rozkładu bilirubiny, natomiast trzustka dziecka produkuje hormony, tj. Insulina i glukagon. Hormony te są odpowiedzialne za przemianę węglowodanów w organizmie maluszka i kontrolują poziom cukru w jego krwi.

Co słychać u przyszłej mamy?

Twój dzidziuś i brzuszek ciągle rosną. Maluszek potrzebuje dobrych składników odżywczych, aby się rozwijać. Dlatego pamiętaj o prawidłowym odżywianiu, pij dużo płynów. Ważne, abyś dostarczała do swojego organizmu potrawy bogate w wapń, magnez oraz jod. Nie zapominaj również o witaminach z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Wiele kobiet odczuwa przypływ energii i zapał do robienia wielu rzeczy, a towarzyszy temu często wzmożony apetyt. Warto jeść częściej, ale mniej i nie zapominać o zdrowych posiłkach. Odpoczynek też jest bardzo ważny, dlatego staraj się nie forsować i gdy tylko poczujesz zmęczenie przystopuj. Najlepszą pozycją do spania jest położenie się na lewym boku, wówczas macica nie uciska żyły dolnej i jest lepiej ukrwiona.

Na tym etapie oprócz wzmożonych wizyt w toalecie mogą towarzyszyć Ci:

  • zawroty głowy
  • omdlenia
  • nadmierna potliwość (jest to naturalna reakcja Twojego organizmu, która powoduje jego ochłodzenie, a także odpowiedzialna jest za usunięcie szkodliwych produktów przemiany materii)
  • uderzenia gorąca
  • bóle dziąseł, krwawienia z dziąseł i ch wrażliwość
  • skurcze nóg
  • mogą pojawiać się rozstępy - czyli pęknięcia skóry, dlatego warto używać balsamów przeciw rozstępom
  • możesz cierpieć na niedokrwistość
  • problemy z pamięcią i ze skupieniem uwagi
  • możesz odczuwać delikatne skurcze Braxtona-Hicksa

Przyczyny omdleń i zawrotów głowy:

  • brak świeżego powietrza
  • odwodnienie organizmu
  • zbyt niski pozniom glukozy we krwi
  • ucisk macicy na naczynia krwionośne mamy
  • duża ilość progesteronu

Wielkość i kszałt brzuch u przyszłych mam nie jest z góry określony i u każdej kobiety wygląda inaczej. Zależne jest to od Twojeo wzrostu, postury, przyrostu masy ciała w ciąży, ułożenia macicy oraz wielkości dziecka, a także od wielu innych czynników.

Ćwiczenia mięśni Kegla wzmacniają i uelastyczniają mięśnie dna miednicy. Dzięki nim można również uniknąć problemu jakim jest nietrzymanie moczu. Dlatego warto nawet kilka razy dziennie ćwiczyć te mięśnie poprzez regularne ich spinanie i rozluźnianie.

Jeśli nie byłaś jeszcze do tej pory na badaniu połówkowych to koniecznie udaj się do lekarza. Podaczas tego badania lekarz mierzy poszczególne narządy wewnętrzne dziecka i części ciała, sprawdza czy wszystkie organy wyglądają prawidłowo oraz oszacowuje wzrost i wagę maluszka. Warto też umówić się na badanie tolerancji glukozy, mające na celu wykrycie cukrzycy ciężarnych.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >