12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży

W 12 tygodniu ciąży maluszek waży średnio 8-14g, a jego długość sięga ok. 5,5-6cm

Jak rozwija się dziecko?

W 12 tygodniu ciąży maluszek waży średnio 8-14g, a jego długość sięga ok. 5,5-6cm. Jest mniej więcej wielkości śliwki.

Na tym etapie powieki dziecka są już wykształcone i zamykają się, po to aby po intensywnym doskonaleniu otworzyć się w drugim trymestrze.

Dziecko w ciągu ostatnich 3 tygodni podwoiło swoją wielkość. Twarz maleństwa nabierać proporcji i coraz bardziej ludzkiego profilu. Podniebienie malucha zrasta się. Pod koniec 12 tygodnia maluch ma wykształcone praktycznie wszystkie części ciała i układy, nawet narządy płciowe. Nóżki i ramiona maluszka są już w pełni uformowane. Jednak jest to zazwyczaj zbyt wczesny etap, żeby określić płeć dziecka.

Dziecko jeszcze nie słyszy dźwięków otaczających go w koło, natomiast jest coraz bardziej wrażliwe na dotyk .

Główne struktury mózgu są ukształtowane i rozpoczyna on produkcję hormonów (przysadka mózgowa). W mózgu powstają nowe połączenia neuronowe. Układ pokarmowy jest także rozwinięty, dziecko połyka wody płodowe, a jelita ćwiczą ruchy perystaltyczne (umożliwiają one przesuwanie się jedzenie). Pępowina, która odpowiedzialna jest za dostarczanie składników odżywczych dziecku jest już dobrze rozwinięta (jednak przez pozostałą część ciąży będzie się jeszcze wydłużać). Szpik kostny rozpoczyna produkcję białych krwinek. Płuca dziecka są już rozdzielone i niedługo rozpoczną próby oddychania. Proces kostnienia szkieletu nadal trwa. Palce u stóp i dłonie Twojego dziecka się rozdzieliły. Na paluszkach Twojego maluszka zaczynają rosnąć paznokcie. Będą one rosły aż do porodu. Większość dzieci zaraz po urodzeniu ma bardzo długie paznokietki, dlatego warto im zakładać na rączki rękawiczki „łapki” po to, by się nie podrapały. Mięśnie dziecka są jeszcze słabe, ale powoli rozpoczynają swoją pracę, zwłaszcza te mięśnie odpowiedzialne za następujące czynności: ssanie, chwytanie, oddychanie.

Maluszek jest bardzo aktywny, obraca się, zgina nóżki i rączki, otwiera i zamyka usta - a wszystko to umożliwają mu wody płodowe, w których pływa.

Jak zmienia się mama?

Większość mam czuje wzmożone uczucie głodu pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Spowodowane jest to ustępowaniem mdłości ciążowych, które mogły towarzyszyć mamie w pierwszym trymestrze (są jednak kobiety, którym mdłości dokuczają dłużej nawet do 18 tygodnia, a czasem i dłużej). Dlatego należy dbać o zdrową i odpowiednią dietę zwierającą warzywa i owoce, chude mięso i ryby oraz nabiał (który dostarcza wapń potrzebny maluchowi do wzrostu i rozwoju). Pamiętaj, że powinnaś jest rozsądnie dla Was dwojga, a nie „za dwoje”!

Objętość krwi w Twoim organizmie stopniowo zwiększa się, aby zapewnić dziecko odpowiednie odżywianie.

W Twoim ciele zachodzą ciągłe zmiany hormonalne. Brzuszek przyszłej mamy jest nadal mały, choć macica oraz rozwijające się w niej dziecko cały czas rosną. Rozwija się takze łożysko. Dziecko jest jeszcze zbyt małe, abyś mogła poczuć jego ruchy, ale już dosłownie za kilka tygodni doczekasz sie tego cudownego muśnięcia od środka.

Pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży należy udać się do ginekologa na badanie genetyczne USG, które ma na celu nie tylko sprawdzenie czy dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo, ale podczas tego badania lekarz może wykryć bądź wykluczyć występowanie wad genetycznych u dziecka.

Dolegliwości, które mogą wystąpić u przyszłej mamy na tym etapie:

  • krwawienie z dziąseł - na skutek zwiększenia objętości krwi w ciele mamy
  • zmęczenie
  • czasem nudności
  • mogą wystąpić plamienia
  • upławy
  • zmiany skórne w postaci przebarwień

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >