19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

Maluszek jest już coraz większy, ma długość ok 18cm. Jest wielkości mango. Jego waga waha się między 180-220g.

Jakie zmiany następują u dziecka?

Maluszek jest już coraz większy, ma długość ok 18cm. Jest wielkości mango. Jego waga waha się między 180-220g.

Dziecko ćwiczy poruszanie się, macha rączkami, nóżkami, obraca się. Dzięki temu stymulowany jest rozwój mięści, stawó i kości. Maluch ma jeszcze sporo miejsca w Twojej macicy, dlatego jego ruchy mogą być przez Ciebie mniej odczuwalne, a może nie czujesz ich jeszcze wcale. Jego aktywność ruchowa wzrasta, kiedy Ty sobie odpoczywasz, a jeszcze bardziej kiedy się najesz.

Maluszek coraz lepiej słyszy Twój głos oraz inne głosy i odgłosy dobiegające z zewnątrz. Z kolejnymi tygodniami Twój głos będzie dla dziecka najważniejszy i rozpozna go z pewnością po porodzie. Ponadto ton i brzmienie Twojego głosu działa uspokajająco na maluszka. U maluszka powstają również kuki smakowe.

Narządy wewnętrzne i układy dziecka nadal rozwijają się i ćwiczą. Układ nerwowy maluszka bardzo intensywnie się rozwija, a w ośrodkowym układzie nerwowym powstaje milionów połączeń nerwowych. Płuca są już praktycznie wykształcone, ale maluch nie potrafi jeszcze oddychać. Połyka jednak wody płodowe i dzięku temu wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, które będą mu niezbędne do oddychania po przyjściu na świat.

Jeśli Twoje maleństwo jest dziewczynką to jej narządy rozrodcze są już praktycznie wykształcone. Jajniki Twojej córki zawierają około 6mln pierwotnych komórek jajowych. Ich liczba spadnie jednak sześciokrotnie do momentu narodzin. Jeśli jednak spodziewasz się synka to wiedz, że jego jądra już od ok.10 tygodnia ciąży wydzielają testosteron. Natomiast zewnętrzne narządy płciowe nadal się rozwijają.

Około 19 tygodnia ciąży skóra dziecka zaczyna wytwarzać maź płodową. Maź płodowa ma chronić jego skórę przed działaniem płynu owodniowego. Maź ta składa się z łoju, który wydziela skóra, komórek naskórka, włosków pokrywających ciało maluszka.

Jak zmienia się ciało mamy?

Skóra mamy może mieć problemy z przebarwieniami, które powstają w postaci ciemnych plam, które pojawiają się na czole, nosie czy polikach oraz pojawia się charakterystyczna u kobiet ciężarnych ciemna linia na brzuchu. Unikaj słońca, które może być przyczyną jeszcze ciemniejszej barwy tych zmian. Nie martw się, zmiany te zanikną jakiś czas po porodzie.

Więzadła macicy rozciągają się wraz z jej wzrostem, dlatego mama może odczuwać bóle. Zmiany te nie mają wpływu na dziecko, jeśli jednak ból bardzo Ci dokucza to warto skonsultować to z lekarzem. Rosnąca macica powoduje, że Twój brzuszek staje się coraz bardziej widoczny dla otoczenia i może być już wyraźnie zaokrąglony.

Prawdopodobnie Twoja ochota na seks znacznie się zwiększyła, a to wszystko za sprawą zwiększonego przepływu krwi przez okolice miednicy. Nie musisz martwić się o dziecko, gdyż jest ono chronione przez mięsień macicy i pęcherz płodowy, natomiast seks wpływa na dziecko kojąco, gdyż kołysze je do snu.

Twoje naczynia krwionośne rozszerzają się, a przez nie przepływa więcej krwi, dlatego też może być Tobie gorąco i duszno.

Pamiętaj o zdrowej i zbilansowanej diecie, a przede wszystkim o spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw. Za prawidłowy rozwój dziecka odpowiada kwas foliowy zawarty w warzywach zielonych np: brokułach, sałacie, szpinaku. Za wzrost tkanki nabłonka oraz prawidłowe widzenie odpowada witamina A, która najlepiej pozyskiwać z żółtych i pomarańczowych warzyw czyli: dyni, marchewki, papryki.

Na co powinna zwrócić uwagę przyszła mama:

  • infekcje dróg moczowych - zmiany hormonalne u ciężarnej dają bakteriom możliwość rozwoju, dlatego chodź do toalety kiedy czujesz taką potrzebę i przetrzymuj moczu, by zapobiec rozwojowi bakterii i powstaniu infekcji
  • swędzenie skóry - rosnący brzuszek powoduje rozciąganie się skóry i swędzienie, dlatego pamiętaj o smarowaniu brzucha kremami nawilżającymi, przeciw rozstępom
  • nieżyt nosa - zwiększone wydzielanie estrogenu i progesteronu wywołuje zwiększony przepływ krwi przez śluzówkę oraz jej obrzęk co może być przyczyną powstania wydzieliny z nosa

Inne dolegliwości przyszłej mamy:

  • bóle kręgosłupa
  • zawroty głowy
  • obrzęki stóp
  • skurcze mięśni nóg
  • może pojawić się grzybica pochwy

Między 18-22 tygodniem ciąży zaleca się zrobienie badania połowkowego, które ma na celu ocenę masy i wielkości płodu oraz ocenia czy rozwój dziecka jest prawidłowy i czy nie występują u niego jakieś wady wrodzone.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >