6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży

Maleństwo jest teraz wielkości ziarenka granatu i ma ok 7-9mm.

Jak rozwija się mały człowiek?

Maleństwo jest teraz wielkości ziarenka granatu i ma ok 7-9mm.

Jama owodniowa zaczyna się wypełniać płynem, którym wytwarzany jest przez komórki nabłoka owodni, a także przez zarodek. Płyn owodniowy ma na celu zapewnienie stałej temperatury rozwijającego się dziecka, ochronę przed infekcjami oraz urazami.

W 6 tygodniu ciąży następuje wielki postęp w rozwoju dziecka. Rozwija się kręgosłup dziecka. Cewka nerwowa rozpoczyna zamykanie się wokół struktury, która niebawem stanie się rdzeniem kręgowym maluszka. Niewielkie fałdki tkanek, które zlokalizowane są w okolicach, w których powstaje twarz, tworzą wypukłości, z któych niebawem wyodrębnią się policzki, podbródek czy żuchwa.

Właśnie w tym momencie zaczynają powstawać najważniejsze narządy wewnętrzne i układy Twojego maluszka. Układ pokarmowy, oddechowy i moczowy powstają z endodermy, natomiast układ wydalniczy, płciowy, mięśniowy i szkieletowy powstają z mezodermy. Ektoderma odpowiedzialna jest za powstanie skóry, paznokci, włosów maluszka.

Około 40 dnia od zapłodnienia zaczyna bić serce dziecka (w cewce sercowej powstają cztery prymitywne komory). Serce bije z częstotliwością ok 115 uderzeń na minutę. Szybko rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, tworzą się mięśnie dziecka. Kształtują się nerki oraz wątroba. Na tym etapie płuca dziecka wyglądają jak pojedyncze cewki, jedank z czasem przekształcą się one w workowate struktury.

Jakie zmiany następują u mamy?

Pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego!

W Twoim ciele trwa rewolucja hormonalna, możesz czuć się senna, towarzyszą Tobie zmiany nastroju. Szyjka macicy staje się rozpulchniona i elastyczna, jest to jedno z kryteriów rozpoznawania ciąży.

Macica zmienia się w najbardziej spektakularny sposób podczas ciąży. Zwiększa ona swoje wymiary, masę, zwiększa się liczba i wielkość jej naczyć krwionośnych i limfatycznych. Pojemność macicy podczas ciąży zwiększa się z kilku mililitrów do około 5 litrów.

Przepływ krwi w Twoim organizmie wyraźnie się zwiększa, dlatego możesz czuć tkliwość i bolesność piersi, które powoli będą przygotowywały się do karmienia maleństwa. W piersiach rozwija się tkanka gruczołowa, rośnie liczba pęcherzyków oraz kanalików wyprowadzających mleko, dlatego też Twoje piersi zaczynają się wyraźnie powiększać. Na skutek zwiększonej pigmentacji ciemnieją brodawki sutkowe. Zwiększony poziom progesteronu w Twoim organizmie odpowiada za zatwardzenia, dlatego musisz stosować dietę bogatą w błonnik i pić duże ilości wody. Możesz odczuwać także delikatne bóle i skurcze w dole brzucha, które są spowodowane rozciąganiem się macicy i jej więzadeł.

Poranne nudności są dolegliwość, która dotyka wiele ciężarnych. U jednych kobiet ustępują one po pod koniec pierwszego trymestru ciąży, a u innych trwają nawet do 16-18 tygodnia ciąży, a nawet zdarza się, że dłużej. Staraj się mieć zawsze coś do przegryzienia pod ręką, zjedz małą przekąskę zanim wstaniesz z łóżka, a z pewnością pozwoli Ci to złagodzić mdłości.

Przełom 5 i 6 tygodnia ciąży to czas, w którym warto zrobić pierwsze USG, na którym powinna być widoczna aktywność skurczowa serca dziecka.

Badania, które powinnaś wykonać na tym etapie:

  • morfologia
  • badanie moczu
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika RH
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych
  • cytologia i badanie czystości pochwy
  • badanie w kierunku kiły
  • badania pod kątem zakażenia HIV i HCV
  • badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki

Pomyśl o detektorze tętna płodu po 10 tygodniu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Ból podczas porodu towarzyszy niemalże każdej kobiecie. Aby sobie z nim poradzić można stosować różne techniki. Część z nich przybliżymy poniżej.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >