13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży

Maluszek cały czas się rozwija i rośnie. Długość jego ciała wynosi 6,5-10cm, natomiast waga sięga niespełna 30g

Jakie zmiany następują u maluszka?

Maluszek cały czas się rozwija i rośnie. Długość jego ciała wynosi 6,5-10cm, natomiast waga sięga niespełna 30g. Od tego momentu ciąży tempo wzrostu maluszków zaczyna się różnić, dlatego nie należy się tym przejmować. Może Twój maluszek będzie mniejszy i drobniejszy, a moze jednak rośnie z niego „kawał chłopa”.

Głowa dziecka stanowi ponad połowę długości jego ciała i nadal przygięta jest do żeber. Z biegiem czasu dziecko będzie intensywnie rosnąć, przybierać na wadze, rozwijać się tak, że po urodzeniu główka malucha będzie stawić już tylko 1/4 jego całkowitej długości.

Twarz malucha intensywnie się rozwija, rozwijają się oczy (dotychczas umieszczone były z boku głowy, teraz zaczynają się do siebie zblizać) i uszy (powoli przesuwają się na właściwe miejsce), a nos i broda coraz bardziej wystają. Dziecko ćwiczy także mimikę twarzy poprzez poruszanie wargami, marszczenie czoła, ziewanie.

Rozwijają się następujące kości maluszka: kości czaszki, długie kości kończyn, a także żebra. Ponadto chrząstki nadal kostnieją.

Organy malucha, które do tej pory się rozwinęły zaczynają funkcjonować np: w wątrobie zaczyna się proces wydzielania żółci, w trzustce rozpoczyna się produkcja insuliny (dzięki niejpoziom cukru we krwi dziecka jest regulowany). Dziecko ćwiczy swój układ trawienny poprze połykanie wód płodowych, jelita przesuwają się do wnętrza jamy brzusznej, a nerki dziecka zaczynają wytwarzać mocz, co oznacza, że maluszek potrafi już siusiać. Serce dziecka przepompowuje około 30 litrów krwi dziennie. Kolejnym narządem, który zaczyna się rozwijać są struny głosowe. Rozwijają się także zmysły: smaku i dotyku.

Jeśli nosisz pod sercem dziewczynkę, to musisz wiedzieć, że jej jajniki zawierają teraz około 2 milionów komórek jajowych. Jednak liczba tych komórek spadnie dwukrotnie do momentu porodu, a kiedy skończy się w przyszłości okres dojrzewania Twojej córki, to liczba jajeczek spadnie nawet dziesięciokrotnie.

Dziecko cały czas trenuje poruszanie się, poprzez ruszanie kończynami, obracanie się - w ten sposób ćwiczy swoje mięśnie, jednak ruchy te nie są jeszcze odczuwalne przez mamę.

Jak zmienia się ciało mamy?

13 tydzień jest tygodniem przełomowym pomiędzy pierwszym, a drugim trymestrem ciąży. Wiele kobiet na tym etapie nie odczuwa już mdłości i zmęczenia, które towarzyszyły im w pierwszych tygodniach ciąży. Samopoczucie przyszłych mam znacznie się poprawia, mają one więcej energii.

Macica powiększa się cały czas, może już osiągać wielkość małej piłki. W ziązku z tym możesz odczuwać dość nieprzyjemne ciągnięcie w okolicach pachwin, spowodowane jest to rozciąganiem więzadeł macicy. Brzuszek raczej nie jest jeszcze widoczny, natomiast Twoja talia zaczyna się powiększać. Możesz też zacząć już przybierać na wadze, co jest całkiem naturalne. Dlatego staraj się nie nosić już zbyt obcisłych rzeczy, tylko wybierz te luźniejsze i bardziej komfortowe dla Ciebie.

Ilość krwi w Twoim organizmie znacznie wzrasta, nawet o 30-50%. Powoduje to przyspieszenie pracy serca i może być między innymi przyczyną występowania niedokrwistości.

Między 11-14 tygodniem należy udać się na pierwsze badanie USG, zwane badaniem genetycznym lub badaniem przyzierności karkowej. Podczas tego badania lekarz może wykryć ewentualne wady rozwojowe dziecka. Jeśli jeszcze nie zgłosiłaś się do lekarza na to badanie, to najwyższy czas to zrobić.

Objawy, które może odczuwać przyszła mama:

  • nagły przypływ energii
  • bóle w pachwinach
  • obfita wydzielina z pochwy
  • duszności
  • ciemnienie znamion, sutków

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >