4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

Twoje maleństwo przypomina wielkością ziarenko maku, jest naprawdę maleńkie i ma ok 2mm.

Co dzieje się w Twoim brzuchu w 4 tygodniu?

Twoje maleństwo przypomina wielkością ziarenko maku, jest naprawdę maleńkie i ma ok 2mm.

Około 4 tygodnia ciąży zapłodnione jajeczko (które jest na razie w postaci skupiska komórek) zagnieżdża się w ściance macicy i zaczyna się dzielić na warstwy komórek. Tak rozpoczyna się właśnie dynamiczny wzrost Twojego dziecka. Od tego momentu można je nazywać zarodkiem. Z powstających warstw komórek z biegiem ciąży powstawać będzie ciało Twojego maluszka, szkielet, mięśnie i wszystkie narządy i układy wewnętrzne.

Dzielące się komórki zarodka tworzą 3 warstwy zarodkowe, z których później powstają poszczególne narządy i układy:

  • ektoderma - z niej rozwijają się ukłąd nerwowy, nabłonki oraz narządy zmysów
  • mezoderma - tworzy układy - wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy, a także ruchu
  • endoderma - z niej powstaje układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz gruczoły

Podczas badania USG można zaobserwować pęcherzyk ciążowy. Powstaje on właśnie w 4 tygodniu ciąży i otacza on zarodek. Zdarzają się sytuacje, kiedy pęcherzyk ciążowy jest pusty. Wówczas dochodzi u kobiety do tzw. samoistnego poronienia. Na tym etapie kobieta może się nawet nie zorientować, że była w ciąży.

Intensywnie pracuje już łożysko oraz zaczątki pępowiny. Przesyłają one z Twojego organizmu do dziecka wszystkie niezbędne składniki odżywcze, kótre są potrzebne do dalszego rozwoju malucha. Bardzo istotną rolę w prawidłowym i zdrowym rozwoju dziecka odgrywają: tłuszcze, aminokwasy, cukry i tlen.

Co może zauważyć przyszła mama?

W 4 tygodniu ciąży przypada dzień planowej miesiączki. Jeśli nie pojawiła się ona to możliwe, że jesteś w ciąży. Jeśli zauważysz u siebie delikatne plamienie, to może ono oznaczać, że jajeczko właśnie się zagnieżdża w ściance Twojej macicy. Jest to całkowicie normalny objaw, nazywany krwawieniem implantacyjnym. Jednak bardzo często kobiety mylą miesiączkę z plamieniem implantacyjnym. Jeśli jednak dochodzą do tego plamienia takie objawy jak ból i tkliwość piersi oraz nudności to możesz być w ciąży. Dlatego warto wykonać test ciążowy, aby się upewnić.

Świeżo uformowane łożysko odpowiedzialne jest za produkcję hormonu ciążowego HCG. Jeśli wykonasz teraz test ciążowy może on wyjść pozytywny. Jeśli jednak wynik testu wyjdzie negatywny to warto go powtórzyć za kilka dni, gdyż z dnia na dzień poziom HCG ingtensywnie wzrasta i wyższy jego poziom powinien zostać wychwycony przez test.

Duże ilości progesteronu, które są produkowane przez jajniki powodują rozpulchnienie śluzówki macicy oraz poprawiają jej ukrwienie. Obecność progesteronu uniemożliwia dalsze jajeczkowanie, pojawia się także gęsty śluz, przez który nie przenikają plemniki. Przez cały okres ciąży progesteron blokuje wydzielanie oksytocyny, która odpowiada za skurcze macicy występujące podczas porodu.

Zdrowe odżywianie powinno Ci towarzyszyć nie tylko podczas ciąży, ale zawsze. Pamiętaj o tym, by przyjmować cały czas kwas foliowy. Jego obecność w Twoim organizmie jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju maluszka. Pamiętaj także o witaminach dla ciężarnych. Koniecznie zaprzestań spożywania używek tj.alkohol czy papierosy, gdyż wpływają one bardzo negatywnie na rozwój dziecka. Pamiętaj, że aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana.

Pomyśl o detektorze tętna płodu po 10 tygodniu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Ból podczas porodu towarzyszy niemalże każdej kobiecie. Aby sobie z nim poradzić można stosować różne techniki. Część z nich przybliżymy poniżej.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >