21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży

Dziecko jest naprawdę maleńkie, ale przypomina już noworodka. Maluszek waży już ok 280-360g i mierzy ok 22cm

Co u naszego maluszka?

Dziecko jest naprawdę maleńkie, ale przypomina już noworodka. Maluszek waży już ok 280-360g i mierzy ok 22cm. Tętno Twojego dziecka jest przynajmniej dwa razy szybsze od Twojego, małe serduszko bije 120-160 razy na minutę i na tyle głośno, że można je usłyszeć przykładając stetoskop do brzucha mamy.

Dziecko jest bardzo aktywne, kręci się, obraca, rusza rączkai i nóżkami, potrafi odchylić główkę do tyłu. W ten sposób maluch trenuje i wzmacnia swoje mięśnie. Mózg ciągle się rozwija, tworzą się połączenia nerwowe pomiędzy mózgiem, a innymi częściami ciała dziecka. Powstają połączenia nie tylko pomiędzy poszczególnymi komórkami, ale także pomiędzy neuronami. Dzięki temu mózg dziecka wie jaki sygnał musi otrzymać maluch, żeby przy małym zużyciu energii bezpiecznie wykonać konkretny ruch.

Maluszek cały czas ma zamknięte powieki, jednak jego oczy są już praktycznie rozwinięte i zaczynają reagować na światło. Większość doby dziecko przesypia. Kiedy jesteś aktywna to ruchy Twojego ciała uspokajają maluszka i kołyszą go do snu. Najczęściej dziecko zaczyna się aktywować w godzinach wieczornych, kiedy zwolnisz już tempo i odpoczywasz. Zmysły smaku i słuchu nadal rozwijają się. Do tej pory układ kostny dziecka stanowiły miękkie i delikatne chrząstki, teraz zaczyna on twardnieć i zamieniać się w kości.

Dziecko pije dużo wód płodowych, następnie ich nadmiar wydala przez nerki. Dzięki temu prawidłowo rozwija sie układ pokarmowy i moczowy. Dziecko też zaczyna rozpozawać smaki.

Sysytem odpornościowy maluszka kształtuje się i rozwija, poprzez produkcję białych krwinek w organizmie dziecka. Dziecko otrzyma również część przeciwciał od mamy, za pomocą pępowiny.

Mniej więcej do 21 tygodnia ciaży krew dziecka wytwarzana była przez watrobę oraz śledzionę, natomiast teraz produkcją czerwonych krwinek zajmuje się szpik kostny i tak już pozozstanie do końca życia.

Jak się czuje mama?

Brzuszek u wielu mam na tym etapie może nie być jeszcze widoczny, ale wkrótce na pewno się to zmieni. Ze względu na powiększającą się macicę Twój środek ciężkości zostaje przesunięty i krzyż przesuwa się ku przodowi. Jest to przyczyną pojawiających się coraz częściej bóli kręgosłupa. Staraj się nie pozozstawać w jednej pozycji zbyt długo, gdyż bóle mogą się wtedy nasilać, warto mieć stopy uniesione do góry w pozycji siedzącej czy leżącej. Ponadto na skutek wydzielania przez Twój organizm hormonu zwanego relaksyną rozluźniają się więzadła, spojenie łonowe, może zwiększyć się znacznie obwód Twoich bioder. Wszystkie te procesy przygotowują Cię do porodu. Relaksyna jest również odpowiedzialna za towarzyszące Tobie bóle pleców i kręgosłupa, a także bóle w okolicach spojenia łonowego.

Piersi powiększają się, znacznie ciemnieją sutki, a hormony takie jak prolaktyna, estrogen i progesteron pobudzają gruczoły mleczne do działania.

Na Twojej skórze i twarzy mogą pojawiać się przebarwienia, które mogą się nasilać na słońcu. Dlatego dobrze jest ograniczyć kąpiele słoneczne.

Dolegliwości i zmiany towarzyszące mamusiom:

  • problemy ze snem
  • zgaga
  • problemy ze wzrokiem - na skutek działania hormonów
  • bóle pleców i kręgosłupa - warto ćwiczyć w ciąży, żeby złagodzić bóle kręgosłupa i go odciążyć trochę, jeśli nie ma żadnych przeciwskazań to można zapisać się na zajęcia dla ciężarnych, czy jogę lub szkołę kręgosłupa
  • obrzęki stóp - stopy puchną i możesz mieć wrażenie, że masz za ciasne buty
  • dłonie mogą się czerwienić
  • suchość skóry

PTG zaleca, aby ciężarne pomiędzy 21-26 tygodniem ciąży sprawdziły stan swojej jamy ustnej.

Ponadto warto zrobić teraz następujące badania:

  • badanie ogólne moczu
  • morfologia
  • badanie w kierunku toksoplazmozy

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >