9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży

Dzidziuś jest mniej więcej jak owoc wiśni, ma ok 2-2,3cm, a waży ok 2g.

Zmiany w rozwoju maluszka

Dzidziuś jest mniej więcej jak owoc wiśni, ma ok 2-2,3cm, a waży ok 2g.

Od tego momentu dziecko staje się płodem, zanika ogonek i maluch coraz mniej przypomina bezkształtną masę. Szyja wydłuża się, głowa jest bardziej wyprostowana jednak nadal przylega do klatki piersiowej. Ciało dziecka zaczyna obrastać delikatnym meszkiem, które nazywa się lanugo. Kręgi i żebra cały czas kostnieją.

9 tydzień ciąży jest tygodniem krytycznym jeśli chodzi o rozwój kończyn u dziecka. Nogi się wydłużają i powstają zalążki paluszków. Wydłużają się także ramiona i zaczynają się zginać w łokciach. Powstają dłonie z paluszkami.

Intensywnie rozwijają się wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona i nadnercza. W mózgu namnażają się bardzo intensywnie komórki nerwowe (ok 2,5 miliona komórek w każdej minucie). Z powstałych wcześniej pęcherzyków mózgowych kształtują się półkule mózgowe, międzymózgowie oraz tyłomózgowie. Gałki oczne powoli przesuwają się na swoje miejsce. W 9 tygodniu, bez względu na płeć, płód wygląda tak samo, jednak u chłopców zaczynają się rozwijać jądra, a u dziewczynek jajniki. Układ trawienny dziecka rozwiją się, wykształca się także odbyt. Serce dziecka jest już podzielone na cztery komory i bije bardzo szybko, bo ok 165 uderzeń na minutę. W krtani rozwijają się więzadła głosowe, a w jamie ustnej kubki smakowe.

Maluszek porusza się intensywnie, reaguje na bodźce z zewnątrz, jednak jeszcze przez długi czas nie poczujesz jego ruchów.

Jak zmienia się ciało i samopoczucie mamy?

Poziom hormonu ciążowego HCG w tym momencie jest na najwyższym poziomie.

Macica intensywnie rośnie, możesz zaobserwować, że Twój brzuszek się lekko powiększył. Twoje piersi rosną, są ciężkie, bolesne i tkliwe. Na obwódkach sutków pojawiać się mogą białe grudki (tzw. Guzki Montgomery’ego), które wytwarzać będą olejki, które nawilżać będą Twoje sutki podczas karmienia.

Relaksyna - czyli hormon obecny w organizmie kobiety, odpowiedzialny jest za rozluźnienie stawów, umożliwiające rozszerzenie miednicy podczas porodu. Aktywność fizyczna, która ma łagodny wpływ na stawy to pływanie. Dlatego warto w ciąży korzystać z basenu, żeby się trochę poruszać, a zarazem zrelasować mięśnie i stawy.

Dbaj o dietę w ciąży. Pamiętaj, by spożywać pokarmy bogate w żelazo tj. mięso (zwłaszcza czerwone), wątróbka, zielone warzywa (pietruszka czy sałata), pomidory, morele. Dbanie o odpowiedni poziom żelaza może zapomiec powstawaniu anemii.

Objawy i dolegliwości:

  • nudności
  • zaparcia
  • krwawienie z dziąseł, opuchnięte dziąsła
  • zmiany emocjonalne
  • częstsze parcie na mocz
  • problemy skórne, z cerą
  • spadek libido
  • bóle i zawroty głowy

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >
Aktywność fizyczna podczas ciąży

Aktywność fizyczna podczas ciąży

Każda kobieta w ciąży, jak i tuż po niej różni się od siebie, dlatego ważnym jest, aby zawsze patrzeć indywidualnie na własne potrzeby. Fizyczne zmiany w czasie ciąży mają dodatkowy wpływ na organizm. Regularne ćwiczenia poprawiają postawę i zmniejszają niektóre typowe dolegliwości, takie jak bóle pleców i zmęczenie. Utrzymanie regularnej aktywności podczas ciąży może pomóc zachować zdrowie i poczuć się lepiej.

Więcej >