25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży

Dziecko ciągle rośnie i przybiera na wadze - ma teraz ok.30-33cm, a waży mniej więcej 700g

Zmiany u dziecka:

Dziecko ciągle rośnie i przybiera na wadze - ma teraz ok.30-33cm, a waży mniej więcej 700g. Ciało dziecka zaczyna nabierać właściwych proporcji. Ręce, nogi i twarz dziecka są już dobrze rozwinięte. Jego skóra jest bardzo cienka i pomarszczona. Z każdym dniem jednak zaczyna nabierać tkanki tłuszczowej, w następnych tygodniach z pewnością dziecko będzie robiło się coraz bardziej pulchne. Rozwijająca się pod skórą dziecka podściółka tłuszczowa ma chronić jego narządy wewnętrzene, a także zapobiegać utracie ciepła. Pod skórą zaczynają pojawiać się naczynka krwionośne (włosowate), dzięki czemu wcześniej blada skóra dziecka zaczyna powoli przybierać różowy odcień. Na ciele natomiast pojawia się coraz więcej włosków.

Maluch ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca w brzuchu, żeby się rozpychać i fikać koziołki. Gdy zabraknie miejsca zalecamy detektor tętna płodu, aby mamy była spokojna. Układ szkieletowy maluszka kostnieje, natomiast jego mięśnie zaczynają nabierać siły. Ruchy maluszka możesz poczuć i zaobserwować gołym okiem np. leżąc sobie na kanapie, na Twoim brzuchu zaczynają pojawiać się górki, ponieważ Twój maluszek właśnie wypchnął nóżkę lub pupkę. Twój partner przykładając rękę do brzucha także może poczuć dziecko.

Kręgosłup, który w przyszłości będzie podtrzymywać ciężar ciała Twojego dziecka intensywnie się rozwija - powstają kręgi kostne, stawy i więzadła.

Mózg dziecka intensywnie się rozwija, a zwłaszcza jego najważniejsza część, czyli kora mózgowa. Struktura mózgu robi się coraz bardziej pofałdowana, ponieważ kora mózgowa zaczyna dzielić się na warstwy.

Rozwijają sie także narządy, które odpowiedzialne są za zmysły dziecka. Nozdrza, które do tej pory były zamknięte, zaczynają się otwierać. Uszy i struny głosowe malucha są już rozwinięte. Czkawka na chwilę obecną jest jedynym dźwiękiem jakie wydaje Twoje maleństwo, ale od razu po porodzie możesz się spodziewać pierwszego krzyku. Dziecko coraz lepiej słyszy, dzięki skostnieniu kostek w uchu wewnętrznym. Potrafi rozpoznawać dźwięki z zewnątrz, zwłaszcza Twój głos. Maluszek zaczyna też zaciskać swoje piąstki.

Poruszając się uspokajasz swoje maleństwo, natomiast kiedy odpoczywasz, to dziecko się ożywia.

Co zmienia się u przyszłej mamy?

Macica ciągle się powiększa (ma teraz średnicę ok 25cm) i uciska Twoje narządy wewnętrzne, między innymi przeponę. Oddech mamy staje się płytszy, częściej odczuwasz zadyszkę i zmęczenie. Problemy z oddychaniem mogą byc także przyczyną chrapania podczas snu. Ta dolegliwość jednak sama powinna zniknąć po porodzie.

W Twoim brzuchu z dnia na dzień robi się coraz ciaśniej. Ucisk na pęcherz moczowy powoduje częste wizyty w toalecie, dlatego warto często wypróżniać pęcherz, by nie doprowadzić do zakażenia dróg moczowych. ZUM czyli zakażenie układu moczowego jest częstą dolegliwością u ciężarnych i objawia się:

  • bólem i pieczeniem okolic intymnych
  • nieprzyjemnym zapachem podczas oddawania moczu

Masz coraz większe problemy z poruszaniem się, gdyż Twój punkt ciężkości się zmienia, a stawy rozluźniają się.

Ilość krwi w organizmie mamy wzrasta. Dziecko pobiera od Ciebie duże ilości żelaza, przez co zaczynasz odczuwać zmęczenie, bóle i zawroty głowy.

Skóra brzucha rozciąga się i zaczynasz odczuwać swędzenie. Dlatego warto pamiętać o nawilżaniu skóry brzucha preparatami nawilżającymi. Smarowanie brzucha w ciąży zapobiega również powstawaniu rozstępów.

Na tym etapie ciąży możesz odczuwać już skurcze Braxtona-Hicksa. Są to nieregularne, niebolesne skurcze macicy, które przygotowują ją do porodu.

Między 24-28 tygodniem ciąży powinnaś wykonać test obciążenia glukozą, który pozwoli wykryć bądź wykluczyć cukrzycę w ciąży i w razie czego włączyć odpowiednią dietę czy leki.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >