24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży

Twój maluszek jest już mniej więcej długości kolby kukurydzy i mierzy 25-28cm ważąc przy tym ok 600g

Jakie zmiany u maluszka?

Twój maluszek jest już mniej więcej długości kolby kukurydzy i mierzy 25-28cm ważąc przy tym ok 600g. Jego skóra jest przejrzysta i bardzo cienka, bez problemu można przez nią zobaczyć kości, narządy wewnętrze i naczynia krwionośne. Z każdym tygodniem będzie się robić coraz grubsza, dziecko będzie nabierało masy i tkanki tłuszczowej, aż w końcu jego skóra będzie przypominała skórę dorosłego człowieka.

Twarz dziecka jest praktycznie w pełni ukształtowana, posiada ono brwi i rzęsy, pojawiają się włoski na głowie. Rosną także paznokcie. Oczy maleństwa nadal rozwijają się. Tęczówka oka nie ma jeszcze pigmentacji, a kolor oczu dziecka tak naprawdę będzie znany nam dopiero jakiś czas po urodzeniu się malucha. Choć oczy dziecka są jeszcze zamknięte to patrzy ono na wszystkie storny. Ucho środkowe jest już w pełni wykształcone, rozwija się zmysł równowagi.

Maluszek dzięki rozwiniętemu błędnikowi kontroluje swoje ruchy i jest świadome swojego położenia w macicy u mamy. Ruchy dziecka są silne i często gwałtowne.

Intensywnie rozwijają się układ nerwowy, a ilość komórek nerwowych i połączenia nerwowych u dziecka zwiększa się. Płuca powoli przygotowują się do oddychania, rozwijają się w nich oskrzeliki. Dziecko pobiera z krwi przepływającej przez łożysko tlen.

Gdyby dziecko urodziło się w 6 miesiącu ciąży nie byłoby jeszcze przygotowane do samodzielnego funkcjonowania na zewnątrz, gdyż układ pokarmowy jeszcze nie działa, nie potrafiłoby samodzielnie oddychać oraz utrzymać odpowiedniej temperatury swojego ciała. Jednak medycyna idzie do przodu i wiele szpitali wyposażonych jest w specjalistyczny sprzęt, który potrafi utrzymać przy życiu nawet pół kilogramowe maluszki.

Na co powinna zwrócić uwagę mama?

Pamiętaj o piciu dużej ilości płynów, zwłaszcza niegazowanej wody. Apetyt mamy rośnie, dlatego niech nie zdziwi Cię głod w środku nocy i chęć zjedzienia czegoś. Staraj się unikać jednak tłustych potraw, słonych przekąsek czy słodyczy. Zadbaj o dietę bogatą w żelazo (szpinak, kapusty, jarmuż, wątróbka, czerowne mięso, soczewica) oraz zażywaj witamy dla ciężarnych, które w składzie posiadają żelazo. Niedobór żelaza w Twoim organizmie może bowiem prowadzić do anemii. Objawy anemii:

  • osłabienie
  • omdlenia
  • zmęczenie
  • nie możesz złapać oddechu

Na tym etapie mogą się nasilić problemy z pamięcią i koncentracją u mamy, ze skupieniem uwagi. Dotyczy to wielu kobiet, dlatego zamiast się tym przejmować i denerwować, lepiej jest to zaakceptować i prowadzić sobie jakieś notatki czy zapiski, by nic nie umknęło.

Kobieta przybiera na wadze, co jest widoczne na zewnątrz. Brzuszek zaokrągla sięJednak przyrost masy ciała spowodowany jest nie tylko przyrostem wagi i rozmiarów maluszka, ale także macica powiększa się, podobnie łożysko, a przede wszystkim wzrasta ilość płynu owodniowego (zawiera on produkty przemiany materii, włoski dziecka, złuszczony naskórek). Funkcje płynu owodniowego:

  • tworzy środowisko dziecka
  • chroni maluszka przed wstrząsami
  • utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała dziecka i jego otoczenia

Jeżeli nie masz żadnych przeciwskazań to aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskaza w ciąży. Ćwiczenia takie jak joga, pilate, szkoła kręgosłupa czy pływanie nie tylko poprawią Tobie nastrój, ale pomogą złagodzić niektóre dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa czy skurcze brzucha.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, spokojnie możesz współżyć ze swoim partnerem. Ciąża nie jest przeciwskazaniem do seksu jeżeli przebiega prawidłowo.

Dolegliwości przyszłej mamy:

  • delikatne skurcze Braxtona- Hicksa
  • napięta i swędząca skóra
  • mogą pojawić się rozstępy
  • bóle w pachwinach
  • może pojawić się cukrzyca ciążowa
  • anemia
  • może pojawić się zespół cieśni nadgarstka
  • skurcze mięśni
  • bóle i zawroty głowy

Na skutek działania hormonów powstających w łożysku może dojść do spadku produkcji insuliny u kobiety, a co za tym idzie do powstania cukrzycy ciążowej. Dlatego bardzo ważnym badaniem między 24-28 tygodniem ciąży jest badanie tolerancji glukozy, które ma na celu wykluczenie lub potwierdzenie cukrzycy. Cukrzyca ciążowa dotyka około 2-5% kobiet ciężarnych.

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >